1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NARENCİYE ÜRETİCİLERİNDEN HÜKÜMETE ELEŞTİRİ
NARENCİYE ÜRETİCİLERİNDEN HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

NARENCİYE ÜRETİCİLERİNDEN HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, konuyla ilgili açıklamasında, söz konusu 35 TL’nin ne zaman ödeneceğine dair hiç bir açıklama yapılmadığına işaret etti.

A+A-


 


Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği, Mayıs ayında hasadın sona ermesinden sonra üreticiye Cypfruvex tarafından ton başına 270 TL ödendiğini; buna karşın hükümetin, ton başına taahhüt ettiği 35 TL’nin üzerine yattığını dile getirdi.
Kuzey Kıbrıs Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Akçın, konuyla ilgili açıklamasında, söz konusu 35 TL’nin ne zaman ödeneceğine dair hiç bir açıklama yapılmadığına işaret ederek “Oysa üreticinin en çok paraya ihtiyaç duyduğu, bakım masraflarının en çok olduğu dönem şimdidir” dedi.
Hükümeti sadece kurultaya odaklanmakla suçlayan Akçın, Ziraat Bankası’ndan yapılan ödemelerde formalite nedeniyle üreticilerin perişan edildiğini ileri sürdü. Akçın, şöyle devam etti:
“Oysa geçmişte olduğu gibi, ilgili bankanın çekleri Cypfruvex aracılığıyla ödemeler yapılmış olsa idi, çekini alan istediği bankaya gidip parasını tahsil edecekti ve bu kadar ezgi çekilmeyecekti. Bu uygulamalar iş bilmezliğin göstergesidir.”
Diğer yandan 50 civarında üreticinin hasat edilemeyip, dalında kalan ve Tarım Bakanlığı’nın talimatıyla yerinde tespiti yapılan ürünlere ilişkin ödemeler konusunda da belirsizlik olduğunu savunan Akçın, şu görüşleri dile getirdi:
“Üreticinin hükümetten beklentisi, bir an önce belirttiğimiz hususlar yanında, Doğrudan Gelir Desteği’nin, taahhüt edilen 35 TL’nin ve dalında kalan ürünün bir an önce ödenmesidir. Aksi taktirde ilk girişimimiz, Güzelyurt bölgesindeki üretici delegelerin Parti Kurultayında sandığa gitmemeleri için gerekli girişimleri yapacağız”
Limon ve greyfurt hasadı, işçi sıkıntısı ve ihracat primlerinin ne olacağı konusunda da hükümetin tutumunu belirlemesini isteyen Akçın, ülkede üretilmesine karşın bazı ürünlerin ithaline izin verilmesini de eleştirdi.


Bu haber toplam 535 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler