1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Namsoy:Vicdani rahatsızlık ve üzüntü duyuyorum
Namsoy:Vicdani rahatsızlık ve üzüntü duyuyorum

Namsoy:Vicdani rahatsızlık ve üzüntü duyuyorum

Lapta Belediyesi Başkanı Fuat Namsoy, ‘alınan ekonomik tedbirler hakkında’ yazılı bir açıklama yaptı.

A+A-

Lapta Belediyesi Başkanı Fuat Namsoy, ‘alınan ekonomik tedbirler hakkında’ yazılı bir açıklama yaptı.
Başkan Namsoy, belediyelerin yaşadığı olumsuzluklardan ‘Hükümetleri’ sorumlu tuttu,  özellikle 2011 yılında gerçekleştirilen nüfus sayımının 2013 yılında yürürlüğe girmesi ile devlet katkısının 2012 yılına göre daha da geriye düştüğüne işaret etti.
Bu süreçte gerçekleşen hayat pahalılıkları, maaş artışları, K.D.V.’nin % 5’ten % 16’ya çıkarılması, sokak aydınlatma ücretleri gelirinin belediyelerden alınması, 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın tadilatının yapılıp güncelleştirilmemesi ve bunlara benzer örneklerle aylık olarak son üç yıla nazaran ayda 180 bin TL kayıpları olduğunu da belirten Namsoy, bu nedenle, iki yıldan beridir sosyal sigorta, ihtiyat sandığı ve vergi yatırımlarını yerine getiremez duruma düştüklerini kaydetti.

“Gerçekten yıkıldık”
Bunlardan dolayı da zaman zaman maaş ödemelerinde zorluklar yaşamaya başladıklarını ifade eden Namsoy’un açıklamaları devamla şöyle:
“Bir de üstüne üstlük 2015 yılında yıllık Devlet katkımızda yaşanan bunca sıkıntılara rağmen % 10.90’lık bir artış olacağı ve bunun da aylık olarak Aralık 2014 ‘e nazaran 2015 yılının tamamına yönelik 56,500.-TL/ay olarak bir artış getireceğini gördüğümüz zaman, gerçekten yıkıldık.
Çünkü Ocak 2015 yılında hükümetimiz tarafından % 3.85 civarında bir hayat pahalılığı öngörülmektedir.  Yani yeni yıla başlamadan belediyemize yansıyacak olan 56.500 TL’lik artış fazlasıyla geri alınmış olacaktır. Yıl sonuna kadar da gerçekleşecek olan hayat pahalılıkları ve diğer zamlar ekstrası.”

“31 kişinin işten durdurulması hasıl oldu”
“Belediye Başkanı olarak benim asli görevim, kurumumuzu dimdik ayakta tutmak ve çalışanlarımızın sosyal güvencelerinin yatırımlarını yaparak huzurlu bir personelle bölgemizin kalkınmasını ve halkımızın refahına ve mutluluğuna yönelik çalışmalar yapmaktır.
Bu nedenle almış olduğumuz birçok tedbir içerisinde belediyenin yapısal durumunu yeniden tesis etme mecburiyeti doğduğundan personel azaltılmasına da gidilmiş ve yasanın ilgili maddesi gereği personelin en az % 20’si ki, bu da 31 (otuz bir) kişiye tekabül etmektedir, işten durdurulmaları hasıl olmuştur.”

“Vicdani rahatsızlık ve üzüntü duyuyorum”
“Bu durumdan dolayı, büyük bir vicdani rahatsızlık ve üzüntü duymakta olduğumu itiraf etmek istiyorum. Bazı kesimler gerçekler ortada dururken siyasi menfaat elde etme veya kendi egolarını tatmin etme adına popülizm yapmakta ve propagandalar yürütmektedirler. Ancak doğruyu bulmak, sürdürülebilir bir belediye ve kalkınan bir Lapta bölgesi yaratmak istiyorsak korkularımızla yüzleşmek ve gerçekler ışığında kararlılıkla yürümek gerekmektedir.”

“İlerleyen zamanlarda büyük takdir alacağımızdan kuşkum yok”
“Yapmış olduğumuz bu çalışmalar ve almış olduğumuz bu tedbirlerden dolayı her ne kadar da eleştiriliyorsak, ilerleyen zamanlarda haklılığımızın ortaya çıkacağını ve büyük bir takdir alacağımızdan hiçbir kuşkum bulunmamaktadır. Esas olan halkımızın genel menfaatleri ve bölgemizin kalkınmasıdır. Bunları kişilere yönelik endekslemek yanlıştır diye düşünüyorum.”

“İşten duranlarımıza yönelik yeni iş imkanları sağladık”
“Kaldı ki birçok kurum, kuruluş, üniversite ve özel sektörle gerçekleştirmiş olduğumuz görüşmeler neticesinde, işten duranlarımıza yönelik yeni iş imkanları sağladık ve bunları da onlarla paylaştık. Bu nedenle bu uygulamaya tabi olan çalışanlarımızın bu iş imkanlarından faydalanmak istemeleri durumunda sadece bizlere bilgi vermelerinin yeterli olacağını ifade ettik. Bu anlamda ilk gün itibarı ile 3 arkadaşımıza yeni iş ortamı sağlamış bulunmaktayız.”

“Tamamını da işe ben aldım”
“Ancak bazı siyasi ve art  niyetli kişiler işten durdurulanlara yönelik bulduğumuz işlere gitmemeleri yönünde telkinlerde bulunmakta ve bundan da medet ummaktadırlar. Bunu hiçbir şekilde başaramayacaklardır. Çünkü bu insanlar kullanılmaya müsait insanlar değillerdir. Hepsi de bana yakın insanlar olup tamamını da işe ben aldım.
İlerleyen zamanlarda ise ekonomik şartlarımızın uygunluğuna göre yeniden belediyemize dönüşleri sağlanabilecektir.  Hedefimiz yılda 5 milyon 500 bin TL tasarruf yapmaktır. Lapta Turizm Festivali de bu tedbirler içerisinde yer almaktadır.”

Bu haber toplam 1105 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler