1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Nail ATALAY'ı KAYBETTİK
Nail ATALAYı KAYBETTİK

Nail ATALAY'ı KAYBETTİK

Kıbrıslı Türkler'in Birleşmiş Milletler'deki ilk temsilcilerinden, ilk Yüksek Yönetim Denetçisi (OMBUDSMAN), eski SAYIŞTAY BAŞKANI Nail Atalay, 74 yaşında hayatını kaybetti. Nail Atalay'ın cenazesiyle ilgili detaylar ve resmi açıklama henüz yapılmadı. N

A+A-


Kıbrıslı Türkler'in Birleşmiş Milletler'deki ilk temsilcilerinden, ilk Yüksek Yönetim Denetçisi (OMBUDSMAN), eski SAYIŞTAY BAŞKANI Nail Atalay, 74 yaşında hayatını kaybetti.

Nail Atalay'ın cenazesiyle ilgili detaylar ve resmi açıklama henüz yapılmadı.

Nail ATALAY kimdir?

7 Nisan 1937 tarihinde Lârnaka’nın Tatlısu köyünde doğan ve 16 Ocak 1997 tarihinde fiilen Yüksek Yönetim Denetçisi (OMBUDSMAN) görevine başlayan Sayıştay eski Başkanı Nail Atalay, 30 Nisan 2002 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılmıştır.

Nail Atalay 1974 Kıbrıs Barış Harekâtını müteakip, 1974 Eylül’ünde Kıbrıs Türk Toplumu’nun Birleşmiş Milletler ve ABD nezdinde Temsilciliğini kurmakla görevli olarak, Daimi Temsilci sıfatıyla, New York’a atanmıştır. On sene altı ay müddetle New York’ta bu görevde bulunan Atalay, liseden sonraki öğrenimini Kıbrıs Türk Öğretmen Kolejinde, üniversite tahsilini de Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Siyasi İlimler (Kamu Yönetimi) dalında yapmıştır. Mezuniyetini takiben, Lefkoşa’da Muhasebe ve Ticaret Hukuku Öğretmeni olarak lise öğretmenliğine başlamıştır. Aralık 1963’de Rumların Kıbrıs Türk Toplumu’na saldırması sonucu aralıksız dört yıl mücahitlik yapmıştır.

1969’da kazandığı Fulbright bursu ile Amerika’da Kamu Yönetimi İhtisası (Master in Public Administration) yapan Nail Atalay, Temmuz 1971’den New York’taki Daimi Temsilcilik görevine atanıncaya kadar da, Kıbrıs Türk Yönetimi Yürütme Kurulu ve Kıbrıs Türk Cemaat Meclisi Başkanı Sayın Rauf R. Denktaş’ın Siyaset ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü olarak vazife görmüştür.

Atalay evli ve bir çocuk babasıdır.

YENİDÜZEN

Bu haber toplam 1374 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler