1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NADİR'DEN JURİYE ÖZAL MEKTUBU
NADİRDEN JURİYE ÖZAL MEKTUBU

NADİR'DEN JURİYE ÖZAL MEKTUBU

İngiltere’de yönettiği "Polly Peck" şirketinin kasasını boşalttığı iddiasıyla yargılanan Kıbrıslı işadamı Asil Nadir’in duruşmasında ilginç bir iddia ortaya atıldı.

A+A-

 

 

 

        

Kıbrıslı işadamı Asil Nadir'e "Polly Peck" şirketinin kasasını boşalttığı gerekçesiyle İngiltere'de açılan dava devam ediyor. Nadir'in duruşmasında ilginç bir iddia ortaya atıldı. Türkiye'nin sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'a mektup göndererek, Polly Peck şirketinin batmasının nedeninin "Kıbrıslı Rumların komplosu olabileceğini" bildirdiği iddia edildi.Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Polly Peck şirketinin hesabından 34 milyon sterlin çalmakla suçlanan işadamı Asil Nadir, 22 yıl aradan sonra iddialarla ilgili ifade vermeye devam ediyor. İngiltere’de görülen davanın 2’nci gününde, 1990 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın, Nadir için İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’a mektup yazdığı öne sürüldü.

Özal’ın mektubunda bir Rum komplosuna işaret ettiği ve Asil Nadir'in şirketi Poly Peck'in, "Kıbrıs Türk ekonomisi ve Türkiye'nin çıkarlarını baltalamak isteyenlerin kurbanı olduğunu" bildirdiği kaydedildi.

Şirketinin batmasından birkaç hafta önce iki kez Özal'la görüştüğünü belirten işadamı Asil Nadir, ifadesinde, Özal'ın mektubunun ardından, Thatcher'ın Dışişleri Bakanı Douglas Hurd'den bir "ültimatom" verildiğini söyledi.

 

'ÖZAL'A ÜLTİMATOM VERİLDİ'

Asil Nadir, "Turgut Özal'a verilen bir ültimatom vardı. Bu, Douglas Hurd'den gelen bir mesajdı. Ültimatom, 'eğer pazartesi günü öğlene kadar 100 milyon sterlin burada olmazsa, herşey sona erer' şeklindeydi" diye konuştu. Özal’ın Nadir için Thatcher’a yazdığı öne sürülen mektup duruşma jürisine de gösterildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1089 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler