1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. NACİ TALAT, LONDRA’DA ANILDI
NACİ TALAT, LONDRA’DA ANILDI

NACİ TALAT, LONDRA’DA ANILDI

CTP Londra Dayanışma Derneği’nin organizasyonu ile İngiltere’de düzenlenen Naci Talat’ı Anma Gecesi’nde duygusal anlar yaşandı

A+A-

 

“Naci Talat’ı anlamak onun mirasına dört elle sarılmaktır”

CTP Londra Dayanışma Derneği’nin organizasyonu ile İngiltere’de düzenlenen Naci Talat’ı Anma Gecesi’nde duygusal anlar yaşandı. 27 Haziran Çarşamba günü Kıbrıs Türk Toplum Merkezi binasında yapılan etkinlikte tüm partili ve sempatizanlar bir araya geldi. CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy ve Örgütlenme Sekreteri Ahmet Barçın’ın da katıldığı etkinlikte Naci Talat ile ilgili anılar paylaşıldı.

“ONU ANLAMAK DİRENMEKTİR”

Anma töreninde konuşma yapan Akansoy, Naci Talat’ı anlamanın bugün her şeyden daha önemli olduğunu vurguladı. Akansoy, Naci Talat'ı anlamanın, Kıbrıslı Türk halkı üzerinde yoğun bir dönüştürme politikasına dair baskının olduğu şu günlerde, toplumun varlığına sahip çıkmak ve siyasi iradesine yönelik baskılara karşı direnmek olduğunu söyledi. “Kıbrıslı Türk toplumunun barış mücadelesini, eşitlik, adalet ve dayanışma ilkeleri ile taçlandırmak; sosyalizmin değerleri ile yüceltmektir” diyen Akansoy, Kıbrıs’ta eşit iki halka dayalı bir çözümün olmazsa olmaz olduğunun altını çizdi. Akansoy duygusal anlar yaşanmasına neden olan sözlerine şöyle devam etti: “Naci Talat'ın hikayesi her bir ilerici Kıbrıslı Türk'ün hikayesidir. Onun mirası, örgütlü, güçlü ve etkin bir CTP üzerine kuruludur. Herhangi bir siyasi projenin halka dayalı olmadan, halkla birlikte şekillenip, halka mal edilmeden hayat bulamayacağını bize işaret eder. Bize en büyük mirası CTP'dir. CTP'nin dünden bugüne evrilmesinde, büyüyüp gelişmesindeki ana damarlardandır, Naci Talat... 26 Haziran 1991 tarihinde bir grup yoldaşımla birlikte Londra’daydım. Hastanede kendisini ziyaret etmiştik. Yorgun fakat kararlı ve inançlıydı. Çok şey konuştuk, siyasal mücadeleden, partimize, sosyal hayattan müziğe kadar. Kendisini doğrusu iyi bulmuş, ayrılırken duyduklarımızın aksine olumlu bir izlenimle yanından ayrılmıştık. Bize her zamanki gibi mücadele için kararlı, azimli ve cesaretli olmanın duygusunu yansıtmıştı. Ancak ertesi gün sabah o güzel dev adamı kaybettik. Demek ki kendisi ile son görüşenlerdenmişiz...”

 

“AMAÇ İÇİN BİRLİK OLMAYI BAŞARMALIYIZ”

Naci Talat ile çok fazla anı biriktiremeyen bir kuşağın insanı olarak, aramızdan ayrılmadan önceki sohbeti hiç unutamayacağını söyleyen Akansoy, bugün Naci Talat'ı anmanın en gerçekçi yolunun, bıraktığı mirasa dört elle sarılmak, onu büyütmek, geliştirmek olduğunu belirtti. Akansoy konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Dostlukların ve yoldaşlık ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunu yeniden düşünmek, haksızlıklara karşı asla boyun eğmemek, enseyi karartmamak ve amaç için birlik olmayı başarmaktır. Ben Naci Talat'ta kısaca bunları görür ve algılarım”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 544 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler