1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Müzik Öğretmenleri Orkestraları
Müzik Öğretmenleri Orkestraları

Müzik Öğretmenleri Orkestraları

Bizim buralarda yani adanın kuzeyinde, müzik sanatının alaylı görüntüsü ve dünyadan uzakta alaylı yapısıyla can çekişmeye devam ederken, enstrumanlarında iyi müzisyenler düğünlerde çalmak zorunda kalırlarken, başka ülkelerde çok güzel oluşumlar devam etme

A+A-


 

 


 

Bizim buralarda yani adanın kuzeyinde, müzik sanatının alaylı görüntüsü ve dünyadan uzakta alaylı yapısıyla can çekişmeye devam ederken, enstrumanlarında iyi müzisyenler düğünlerde çalmak zorunda kalırlarken, başka ülkelerde çok güzel oluşumlar devam etmekte. Akademik bir anlayışla devam eden bu yapılanmaların biri de bu aralar Türkiye’de kendini gösteriyor. Müzik Öğretmenleri Orkestraları adı altında, deneyimli öğretim görevlisi Dr. Yakup Kıvrak öncülüğünde yapılanan orkestralar Türkiye’nin birçok şehrinde kurulmakla birlikte uluslararası temsilcilikler de bu yapılanmanın içine alınıyor. İşte bu uluslararası temsilcilikler içerisinde Kıbrıs da olacak. Bu konuda ilerleyen tarihlerde daha ayrıntılı bilgiler vereceğim ama gelin şimdi Müzik Öğretmenleri Orkestralarının yapılanmalarıyla ilgili saptamalar yapalım.

• Müzik Öğretmenleri Orkestraları’nın kuruluş ve var oluş temel amacı “eğitim”dir. Repertuar ve konser programları buna göre saptanıp oluşturulur. Konserler öncelikle kültür sanat etkinliklerinin yeterince ulaştırılamadığı kent ve yerleşim birimlerinde gerçekleştirilir. Konserlerin gerçekleştirildiği mekânlar birer derslik gibi değerlendirilir, her konser “bir dersmişçesine” gerçekleştirilir.
• Konsere katılan, orkestraya eşlik eden bir öğrenci korosu varsa öncelikle onların bir şeyler öğrenmeleri hedeflenir. İzleyicilere ise bir şeyler anlatılması, öğretilmesi “zorunlu”dur. Bu iş sadece orkestrayı yönetenin değil, tüm orkestra elemanlarının ayrı ayrı öncelikli görevidir.
• Merkez yönetim ve yürütme kurulu Ankara’da bulunan orkestra ile bağlantılı olarak çeşitli illerimizde oluşturulacak öğretmen orkestraları, bulunduğu ilin  adıyla çalışmalarını sürdürürler. (İstanbul Müzik Öğretmenleri Orkestrası, Bursa Müzik Öğretmenleri Orkestrası vb.)
• Orkestraların konserlerinde çeşitli ilk ve orta öğrenim öğrencilerinden oluşan çocuk ya da gençlik korolarının konsere eşlik etmesi, bu amaçla konser programlarında çocuk ya da gençlik şarkılarına da yer verilmesi zorunludur.
• Ayrıca konser programlarında kolay anlaşılabilir evrensel sanat müziği, düzeyli popüler müzik örnekleri ve geleneksel müziklerimizden hazırlanmış düzenlemeler de yer alır.
• Konserlerde mümkün olduğunca yöresel çalgılara da solo yer verilir.
• Her topluluk, Ankara merkezden gönderilecek olan ortak repertuarı çalışıp bulundukları yörelerde bu repertuarla konserlerini sunar.
• Öğretim yılının çeşitli zamanlarında arzu eden ve organizasyonu sağlayan kentlerimizde orkestraların buluşmaları sağlanır ve çalışılan ortak repertuar ile konserler gerçekleştirilir.
• Uluslararası bağlantılarla çeşitli ülkelerden müzik öğretmenlerinin orkestraya katılımı ile “Uluslararası Müzik Öğretmenleri Orkestrası” adıyla konserler düzenlenir. Buluşmalar katılan ülkelerden herhangi birinde gerçekleştirilir ve o ülke çocuk ve gençlik korolarının da etkinliklere katılımı sağlanır.


Türkiyede şu ana kadar, Müzik Öğretmenleri Orkestraları;

 Muş - Bartın- Giresun - Adıyaman- Van- Aydın - Kocaeli - Manisa- Denizli – Bolu – Ankara - Edirne- İstanbul – İstanbul2 – Çanakkale – Sinop- Samsun - Balıkesir- Uşak – Konya– Diyarbakır – Tokat – Muğla – Eskişehir – Trabzon- Antalya’da Uluslararası boyutunda ise, Kıbrıs– Gümülcine (Komotini) ve Londra’da yapılanmaktadır. Ensrumanlarında iyi bir seviyede olan Kıbrıslı müzik öğretmenleri de bu yapılanmada yerlerini alacaklardır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyen değerli müzik öğretmenlerimiz ersinkasif@yahoo.com dan bana ulaşabilirler. Hep birlikte Kıbrıs’ın Kuzeyine ve müzik sanatımıza yeni bir soluk getirmek için hazır olun. Kalın sağlıcakla.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 713 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler