1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Müzik Dünyası’nın Mayıs yansıması
Müzik Dünyası’nın Mayıs yansıması

Müzik Dünyası’nın Mayıs yansıması

Merhaba müzik dostları, biraz Kıbrıs’ın Kuzeyi’nden ama özellikle dünyadan sunduğum müzik haberlerine bu hafta da yenilerini ekliyorum. Artık internet ortamından çok kolay edinilebilinen hertürlü haberin, özellikle müzik dalında en iyilerini s

A+A-

 

Merhaba müzik dostları, biraz Kıbrıs’ın Kuzeyi’nden ama özellikle dünyadan sunduğum müzik haberlerine bu hafta da yenilerini ekliyorum. Artık internet ortamından çok kolay edinilebilinen hertürlü haberin, özellikle müzik dalında en iyilerini sizlere sunmak sizlerin de internetten en güzeline ve doğrusuna ulaşmanıza yardımcı olacağı inancındayım. Şimdi, ELECTRIC GUEST ve Mondo..ile başlayalım. “Mondo” Electric Guest’ten bomba gibi yepyeni albüm... 11 Mayıs’ta raflardaki yerini alan bu muhteşem albüm 5 Grammy Ödüllü yapımcı Danger Mouseun elinden çıktı. Daha önce Gnarls Barkley, Gorillaz, Beck, Norah Jones ve dahasıyla yaptığı işbirlikler çok beğenilen Danger Mouse, şimdide Electric Guest ile bu yepyeni anlaşma ile karşımızda! Albümün ilk single’ı This Head I Holdun videosu MTV ile beraber çekildi. Bu muhteşem şarkıya youtube’dan ulaşmanız mümkün. http://www.youtube.com/watch?v=yBZgHVXGyBg. This Head I Hold şarkısı, Hype Machinede 2 numaraya yerleşmişti ve aynı zamanda bu başarılı şarkı Amerikada Alternatif Radyolarda yaptığı Top 50’nin de içerisine girdi! http://electricguest.com/.

Eurovision galibi LOREEN! Bu yıl Bakü’de gerçekleşen Eurovision Şarkı Yarışması’nın kazananı İsveç. 372 puanla birinci olan İsveç’i yetenekli şarkıcı Loreen Euphoria ile temsil etti. Duyulduğu andan itibaren İsveçin en popular şarkılarından olan Euphoria, şimdi de 14 ülkenin iTunes listesinde bir numarada! 125 milyon tarafından izlendiği açıklanan Eurovision Şarkı Yarışması, böylelikle bir yıldız daha kazandırmış oldu. İşte Loreen ve şarkısı Euphoria:  http://youtube/Pfo- 8z86x80  http://www.loreen.se/ ben de Loreen ve şarkısı Euphoria’yı çok beğendim. Birincilik doğru adreste yani...Eskiler bilirler. Bee Gees’in müzikleriyle büyüyenler bilirler. Müzik dünyası için çok üzücü bir haberle devam edelim. ROBIN GIBB’i kaybettik. Çok sevilen, Bee Gees hitlerini en yükseklere taşıyan sataçı Robin Gibb 62 yaşında savaştığı kansere yenik düştü... Bee Gees grubunun kurucularından olan Robin Gibb, hastalığı boyunca karısı ve çocukları tarafından da büyük destek gördü, fakat daha fazla savaşamadı...
Çoğu kişi tarafından Bee Gees’in aslında İngiliz kökenli bir grup olduğu bilinmezken aksine Avusturalya kökenli olduğu düşünülür. Oysa ki Gibb gerçek bir İngiliz. Üç kardeşin birlikte müzik dünyasına atılış macerası olan Bee Gees, 1949 yılında İngilterede ikizi Maurice’den yarım saat önce dünyaya gelen Gibb ve diğer kardeşleri Andynin de dünyaya gelmesi ile kuruluyor... 3 kardeş birlikte başladıkları bu muhteşem yolculuk, başarıyı da beraberinde getiriyor. İngiltere’de doğup Avusturalya’da büyüyen grubumuzun müziği, Amerikada bugünkü ününe kavuşuyor... 7 kez Grammy ödülü kazanan, onlarca kez 1 numaraya yerleşen grup, 1969 yılında Robi’nin ayrılma kararı ile bölünüyor fakat Robin bundan sonra solo kariyerine devam ediyor... Yaklaşık 50 yıldır müzik dünyasının içinde olan ve bu başarılara imza atan isim Robin Gibb’i 20 Mayıs 2012de kaybettik fakat, Gibbin solo kariyeri ve Bee Gees’in başarısı değerli sanatçımızı daima yaşatacak!  
http://www.robingibb.com/robin.html

Bu üzücü haberden sonra biraz da klasikseverler için haberlerim olacak. Çok iyi bir çelist olan

GAUTIER CAPUÇON Berlin Filarmoni Orkestrası ile beraber 1 Mayıs’ta Orkestrası ile performans sergiledi! Virgin Classics’in gurur duyduğu sanatçılarından biri olan Gaultier Capuçon 1 Mayıs’ta, Almanya’nın meşhur Berlin Filarmoni Orkestrası ile sergilediği performansla seyircilerini adeta büyüledi! Berlin Filarmoni Orkestrası 1882’de kurulduğundan bu yana, her yıl Mayıs ayının 1’inde, kültürel farklılıklara dikkat çekmek için başka ülkelerde konserler veriyor! İşte bu sene Berlin Filarmoni Orkestrasının performans sergilediği şehir Viyana oldu. Gautier Capuçon ile beraber Europakonzert adını verdikleri konser Spanishe Hofreitschulede gerçekleşti. Televizyonda da yayımlanan performans, müzikseverler tarafından çok ilgi gördü “http://www.emiclassics.com/  Haftaya görüşmek üzere, müziksiz kalmayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 651 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler