1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MÜZAKERELERİN MEZE OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ'
MÜZAKERELERİN MEZE OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

'MÜZAKERELERİN MEZE OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ'

Özersay: Bugüne değin elde edilenlerin Kıbrıs Rum seçimlerine meze ya da malzeme yapılmasına müsaade etmesini beklemesin

A+A-
 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, müzakere masasındaki her şeyin Rum tarafınca seçim propagandasının ve yarışının malzemesi haline dönüştürülmek istendiğinin aşikar olduğunu belirterek, “Ancak kimse, Kıbrıs Türk tarafının bu sürece 1 Temmuz ertesinde de sanki her şey normalmiş gibi devam edilmesine rıza vermesini ve gerek sürecin gerekse bugüne değin elde edilenlerin Kıbrıs Rum seçimlerine meze ya da malzeme yapılmasına müsaade etmesini beklemesin” dedi.
Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da gerçekleştirdiği temaslar ertesinde, BRT’de yayınlanan “Sabah Haber” programına telefonla bağlanan Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi, son iki hafta içerisinde Almanya, ABD ve Rusya’ya gerçekleştirdikleri ziyaretlerde Kıbrıs konusunda yaptıkları temasları değerlendirdi. Söz konusu temasların başarılı olduğunu vurgulayan Özersay, şöyle dedi:
“Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin yürütülmesi görevi, bir başka ifadeyle BM iyi niyet misyonu esasen Genel Sekreter’e aittir. Ancak Genel Sekreter, bu misyon çerçevesinde adımlarını atmadan önce Güvenlik Konseyi’nin hem daimi üyeleriyle hem de uluslararası politikada etkili olan geçici üyeleriyle istişarelerde bulunur. İşte bu nedenle biz, Kıbrıs Türk tarafı olarak, müzakere sürecinde gelinen bu kritik aşamada son iki hafta içerisinde hem Güvenlik Konseyi’nin geçici üyesi olan Almanya’ya hem de daimi üyesi ABD ve Rusya’ya ziyaretlerde bulunduk. Bu diplomatik girişimlerimizde amaç; müzakere sürecinin başarıya ulaşması için tüm ilgili tarafların atacağı adımlarla ilgili olarak düşüncelerimizi paylaşmaktı ve sanırım bunda başarılı da olduk. Bu türden girişimlerimiz devam edecek.”

“SÜRECİN SON AŞAMASINDAYIZ”

Rum tarafının çok taraflı toplantıya katılmayı kabul etmediğinin hatırlatılması ve sürecin bundan sonra nereye gideceğinin sorulması üzerine Özersay, sürecin son aşamasında olduklarına işaret ederek, şunları söyledi:

“TÜRK TARAFININ DA RIZASINA İHTİYAÇ VAR...”

“6 Ocak’ta Genel Sekreter’in iki lidere gönderdiği mektupta da belirtildiği üzere, sürecin son aşamasındayız. Çok taraflı toplantı, bu son aşamanın en son unsurunu oluşturmaktadır. Eğer müzakere süreci özellikle Rum tarafının öne çıkarmaya çalıştığı gibi Kıbrıslı bir süreçse ve bu yüzden Rum tarafının rızası olmadan çok taraflı toplantıya geçilemiyorsa, bu süreçte bundan sonra atılacak olan adımla ilgili olarak Türk tarafının da rızasına ihtiyaç var demektir, meğer ki Genel Sekreter başarısızlığı ilan ederek süreci sona erdirsin. Başarısızlığın ilanı ve sürecin sona ermesi için tarafların rızasına gerek yoktur. Bu bir realiteyse, bir olgu olarak Genel Sekreter tarafından saptanır ve açıklanır. Bunun dışındaki herhangi bir adım her iki tarafın da kabulüyle gerçekleşebilir” .

“1 TEMMUZ BİZİM DEĞİL HRİSTOFYAS’IN TARİHİDİR”

1 Temmuz tarihine yönelik olarak Rum tarafının itirazlarının sorulması üzerine Özersay, “1 Temmuz bizim değil Sayın Hristofyas’ın kendi tarihidir. Herkesin de bildiği üzere Kıbrıs Türk tarafı tarih olarak 2011 yıl sonunu ortaya attığında Sayın Hristofyas, buna itiraz etmiş ve Temmuz 2012’yi doğal bir takvim olarak ortaya koymuştu. Sayın Genel Sekreter, işte bu yüzden, iki lidere 6 Ocak’ta gönderdiği mektup da dahil olmak üzere, bu hususu BM’nin pozisyonu olarak kayda geçirdi. Dolayısıyla şimdi kimse bize bu tarih nereden çıktı demesin” dedi.
Özersay ayrıca, gerek müzakere belgelerinin Rum tarafında basına sızdırılmasına gerekse Rum lider Hristofyas’ın geçtiğimiz Çarşamba günü müzakereleri konu alan basın toplantısına işaret ederek, şöyle devam etti:
“Kıbrıs Rum tarafı, her anlamda bir seçim havası içerisine girmiştir ve bu gelişmeler bunun somut göstergesidir. Müzakere masasındaki her şeyin seçim propagandasının ve yarışının malzemesi haline dönüştürülmek istendiği aşikardır. Ancak kimse Kıbrıs Türk tarafının bu sürece 1 Temmuz ertesinde de sanki her şey normalmiş gibi devam edilmesine rıza vermesini ve gerek sürecin gerekse bugüne değin elde edilenlerin Kıbrıs Rum seçimlerine meze ya da malzeme yapılmasına müsaade etmesini beklemesin. Güney Kıbrıs’ta 2013 seçimlerine hazırlananlar kendi kısır kavgalarını sürdürecekleri ya da seçimi kazanmalarına yardımcı olacak bir platform arayışındadırlar. Biz buna alet olmayacağız”.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 645 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler