1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MÜZAKERELERİN DEVAM ETMESİNE HAZIRIZ'
MÜZAKERELERİN DEVAM ETMESİNE HAZIRIZ

'MÜZAKERELERİN DEVAM ETMESİNE HAZIRIZ'

Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, "Rum tarafı, Kıbrıs sorununun çözümü için yapılan müzakerelerin devam etmesine hazırdır" dedi.

A+A-

 

 

Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, “Kıbrıs sorununda ne yapılması gerektiğiyle ilgili BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un alacağı kararların arifesinde bulunuyoruz. Rum tarafı, Kıbrıs sorununun çözümü için yapılan müzakerelerin devam etmesine hazırdır” dedi.

Rum radyosunun haberine göre, Rum Başkanlık Sarayı’nda bugün açıklamalarda bulunan Stefanu, Rum tarafının tezlerinin açık olduğunu ve bu tezleri, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın da birçok kez, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile yaptığı dünkü görüşmede de dahil olmak üzere açıklığa kavuşturduğunu söyledi.

Stefanu, kendilerinin doğrudan müzakerelerin devam etmesi taraftarı olduğunu ve Kıbrıs sorununun çözümü için müzakereler ve toplumlararası diyalogun ötesinde başka bir yol bulunmadığını kaydetti.

Uluslararası konferans konusundaki Rum tezlerinin de açık olduğunu iade eden Stefanu, uluslararası konferansın toplanabilmesi için, her şeyden önce Kıbrıs sorununun iç boyutlarında uzlaşma sağlanması gerektiğini yineledi.

Müzakerelerin bugüne kadar, arzu edileni veremediğini belirten Stefanu, bunun; Genel Sekreter Ban’a vermiş olduğu taahhütlerden cayan ve müzakere masasında iki toplumlu ve iki kesimli, BM Güvenlik Konseyi kararları temelindeki federasyon çözümü ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın “üzerinde uzlaşıya vardığı noktalar dışında tezler sunan Türk tarafından kaynaklandığını” iddia etti.

Stefanu, sürecin takvim veya hakemlik öngörmediğini ve uluslararası konferansın da, bazı önkoşulların yerine getirilmesiyle toplanabileceğini söyledi.

Kıbrıs sorununda “bağlantılı müzakere” yapılması gerektiğini de belirten Stefanu, yeni uzlaşılara varılması olanaklarını artırmak için, örneğin birbirleriyle ilişkili olan Mülkiyet ve Toprak başlıklarının birleştirilerek müzakere edilmesi gerektiğini ifade etti. Stefanu, Eroğlu ile yapılan müzakerelerde, böyle bir uzlaşıya varılamadığını da savundu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 712 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler