1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MÜZAKERELERİ DEĞERLENDİRDİ
MÜZAKERELERİ DEĞERLENDİRDİ

MÜZAKERELERİ DEĞERLENDİRDİ

“ULUSLAR ARASI KONFERANSA GÖTÜRÜLMEK İSTENEN TOPRAK KONUSU CILK ÇIKAR” “TEHLİKELİ YOL” 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat dün Genç TV’de katıldığı Er Meydanı adlı programda çeşitli konuları değerlendirdi. Talat, Eroğlu

A+A-

 

 

 

“ULUSLAR ARASI KONFERANSA GÖTÜRÜLMEK İSTENEN TOPRAK KONUSU CILK ÇIKAR”

“TEHLİKELİ YOL”

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat dün Genç TV’de katıldığı Er Meydanı adlı programda çeşitli konuları değerlendirdi. Talat, Eroğlu’nun toprak konusunu uluslararası konferansa taşımak istediğini ancak bunun cılk çıkacağını söyledi. 2. Cumhurbaşkanı BM Genel Sekreterinin çözüme varılamaycağı konusunda bir sonuca varması halinde bunu çok tehlikeli bir dönemeç olarak değerlendirdi.

EROĞLU ÇÖZÜM YAPARSA

Son Kıbrıs zirvesinden çıkan sonuçları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Talat, önemli olanın çözüm olduğunu ve sorunun kimin tarafından çözüleceğinin önemli olmadığını belirtti. Talat, Eroğlu’nun çözüme ulaşması halinde, bu çözümün daha çok kitle bulacağını ve kalıcı olacağını söyledi. “En büyük arzum budur” diyen Talat, ancak bugün sürece baktığında böyle bir ihtimali görmediğini belirtti. Talat Türk tarafının çözüm arzusunun olmaması ve Rum tarafının da isteksizliğinin bir araya gelmesi ile çözümün uzak bir ihtimal haline geldiğini söyledi.

Talat bir başka soru üzerine BM’nin her görüşme sürecinde bir ilerleme oduğunu söylemek durumunda olduğunu belirtti çünkü bundan taraflara mesaj vermek istediğini söyledi. Dolayısıyla BM’nin umutlu olmaya devam etmek durumunda olduğunu söyleyerek,  kendilerinin de süreci motive etmek gibi bir görevleri olduğuna işaret etti.

“Brüksel ve bu tür ziyaretlerin ne gibi bir faydası var ve AB bu işlerin içine dahil olmak mı istiyor?” şeklindeki soruya Talat, AB’nin siyasi değil teknik katkısının istendiğini belirterek, Rum tarafının AB üyesi olması nedeni ile siyasi bir destek isteyemeyeceklerini kaydetti.  Dolayısıyla Brüksel faaliyetlerinin yararlı olduğunu söyledi.

İYİ AMA CILK!

İngiltere’nin konumunu da değerlendiren Talat, uluslararası konferansın garanti ve ittifak anlaşmalarını görüşeceğini belirterek, Eroğlu’nun toprak konusunun da uluslararası konferansta görüşülmesini istediğini hatırlatarak, bunun “iyi ama cılk çıkacak bir hamle” olduğunu söyledi. Talat, Rum tarafının ve uluslararası toplumun bunu kabul etmeyeceğini ve izahının da zor olacağını söyledi. Çünkü Eroğlu’nun amacının toprak tavizini Türkiye’ye verdirmek olduğunu, bunu da açıkça itiraf edemeyeceğini anlattı.

BELGE SIZDIRMA VE NÜFUS

Belge sızdırmaları konusundaki olaylarla ilgili olarak Talat, bugüne kadar çeşitli defalar basına sızdırmaların olduğunu söyleyerek, son olayda verilen bilgilerin sınırlarının geniş olduğunu, bu nedenle de farklı değerlendirmeler olabileceğini söyledi.

BM’nin nüfus konusunda rakam istemesinin anormal olmadığını söyleyen Talat, bunun çeşitli çevrelerce abartıldığına dikkat çekti.

Nüfus sayımına da ihtiyaç olmadığını söyleyen 2. Cumhurbaşkanı,  sayımın daha önce yapıldığını ve kayıtlarda nüfusun belli olduğunu söyledi. DPÖ’ye talimat verilse muhaceret kayıtlarını da dikkate alarak nüfusla ilgili en son verileri ortaya koyabileceğini söyleyen Talat,  şimdi sayımda insanların gene evlerine kapatılacağını söyledi ve bu sayımda boşuna para harcanacağını vurguladı.

GÖRÜŞMECİ KİM?

Görüşmeleri  Cumhurbaşkanı Temsilcisi Özersay’ın götürdüğüne yönelik bir soru üzerine Talat bu izlenimin kendisinde de olduğunu söyledi. Talat hiçbir zaman yurt dışı gezilerinde kendisin özel temsilcisini yanına almadığını hatırlattı. Özersay’ı başarılı bulduğunu belirten 2. Cumhurbaşkanı, Eroğlu’nun sadece çok genel şeyler söylediğine dikkat çekti.  Müzakerelerle ilgili en küçük bir bilgilendirme toplantısında bile Özersay’ın aktif olarak yer aldığını ve dolayısıyla böyle bir kanaat doğduğunu anlattı.

HRİSTOFYAS VE ÖKSÜZ ÇOCUK

Hristofyas’la görüşüp görüşmediği şeklindeki bir soruya Talat, çok sık görüşmediklerini,  bazı resepsiyonlarda bir araya geldiklerini ve kendisine bir keresinde “Eroğlu ile çok zor gidiyor” dediğini ancak içerikle ilgili konuşmadıklarını söyledi. Son BM Günü resepsiyonuna Eroğlu’nun gitmemesine de değinen Talat, bunu fırsatı bilen Hristofyas’ın kalkıp tüm Kıbrıs adına konuştuğunu söyledi ve Eroğlu’nun bu tutumunu eleştirdi.  Kıbrıs Türkünü öksüz çocuk gibi bırakabilir miyiz diyen Talat, “oraya gidenler Hristofyas’ı izledi” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1318 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler