1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MÜZAKERELERİ' DEĞERLENDİRDİ
MÜZAKERELERİ DEĞERLENDİRDİ

'MÜZAKERELERİ' DEĞERLENDİRDİ

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs'la ilgili barış görüşmelerinin Güney Kıbrıs'ta yaşanan siyasi ve ekonomik krize rağmen aynı hızla devam etmesine büyük önem verdiklerini belirterek, bu konuda da ciddi bir şekilde müzakere yürütülmesini ist

A+A-

 

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs'la ilgili barış görüşmelerinin Güney Kıbrıs'ta yaşanan siyasi ve ekonomik krize rağmen aynı hızla devam etmesine büyük önem verdiklerini belirterek, bu konuda da ciddi bir şekilde müzakere yürütülmesini istediklerini bildirdi.

Davutoğlu ile Kazakistan Dışişleri Bakanı Yercan Kazıkhanov, dün Dışişleri Bakanlığı’nda yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Güney Kıbrıs Rum kesiminde hükümetin istifa ettiğinin hatırlatılarak, bunu nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs'ta BM denetiminde yürütülen barış görüşmelerinin geçici siyasi ya da ekonomik krizlerden bağımsız olarak yürümesi gereken parametreleri belli bir süreç olduğunu söyledi.

Şu ana kadar özellikle adanın güney kesiminden kaynaklanan gecikmeler yaşandığına dikkati çeken Davutoğlu, "Tabii biz, komşumuz olan ülkelerden hiçbirinde ekonomik kriz yaşansın, siyasi kriz yaşansın istemeyiz" dedi.

“BARIŞIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALKMALI”

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Artık barışın önündeki engeller kalkmalı. Burada, bu coğrafyada birlikte yaşıyoruz. İzolasyonlarla, Kuzey Kıbrıs'a dönük izolasyonlarla bir yere varmak mümkün değil. Aksine izole ettiğiniz ülkeden destek beklediğiniz durumlar olabiliyor. Onun için hiçbir şekilde, yerleşmiş, statik politikalarla bir yere varmak mümkün değil.

Hele hele barış görüşmelerini şu veya bu gerekçeyle geciktirmek, siyasi ve ekonomik krizleri gündeme getirmek doğru değil. Biz barış görüşmelerinin bütün bu Güney Kıbrıs'ta yaşanan siyasi ve ekonomik krize rağmen aynı hızla devam etmesine büyük önem veriyoruz ve bu konuda da ciddi bir şekilde müzakere yürütülmesini istiyoruz. Her zaman vurguladığımız gibi Türkiye'nin ilk ve öncelikli tercihi, bir an önce barışı sağlayacak kapsamlı bir çözümün temin edilmesi, bu sene sonuna kadar ve daha sonra gerekli adımların atılması. Birleşmiş Milletler'in bu yöndeki çabalarını destekliyoruz ve inşallah önümüzdeki dönemde bu konuda ciddi gelişmeler olmasını ümit ediyoruz”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 949 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler