1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MÜZAKERELERE ARA VERİLMEDEN DEVAM EDİLSİN'
MÜZAKERELERE ARA VERİLMEDEN DEVAM EDİLSİN

'MÜZAKERELERE ARA VERİLMEDEN DEVAM EDİLSİN'

BKP, Kıbrıs sorununda müzakerelerin devamından başka yol almadığına ifade ederek, müzakerelere ara verilmeden devam edilmesini istedi

A+A-Bileşik Kıbrıs Partisi (BKP), Kıbrıs sorununda müzakerelerin devamından başka yol almadığına ifade ederek, müzakerelere ara verilmeden devam edilmesini istedi.

Bu konudaki istek, BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada kamuoyuyla paylaşıldı.

İzcan, Birleşmiş Milletler (BM)’nin müzakerelerin devam etmesini istediğini ve bunun için çalışma içerisinde olduğuna işaret ederek, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum tarafındaki fanatik şoven çevrelerin olumsuz tutumları nedeniyle müzakere sürecinin çökebileceğini ifade etti.

İzcan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Hükümeti’nin, Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin 1 Temmuz’da Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını üstlenecek olmasını gerekçe göstererek, müzakerelere ara verilmesini istediklerini ifade etti.

Eroğlu ve AKP’nin 1 Temmuz neden gösterilerek, ayrılıkçı hedeflerini ileriye taşıma ve çözümsüzlüğü kalıcılaştırma peşinde olduklarını vurgulayan İzzet İzcan, “Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını üstlenecek olması yeni bir şey değildir. 2003 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti AB üyelik tarihi aldığında, Türkiye Cumhuriyeti de bunun karşılığında üyelik müzakerelerine başlama tarihi alarak, sürece onay vermişti. Dolayısı ile bunu gerekçe göstererek suni gerginlikler yaratılmamalı ve çözüme en erken zamanda ulaşılması için müzakereler kaldığı yerden 1 Temmuz sonrasında da devam edilmelidir” dedi.

İzcan, “Bu gün basında yer alan İsrail’in Kıbrıs’a 20 bin komando askeri yerleştirmek istediği yönündeki haberler umarız spekülasyondur. Sn Dimitris Hristofyas’ı bu konuda açıklama yapmaya, kamuoyunu aydınlatmaya çağırıyoruz. BKP, her hal ve şartta, Kıbrıs’a yabancı askerlerin konuşlanmasına karşıdır. Kıbrıs, yabancı asker ve silahlardan arındırılmalı, bu çerçevede Türkiye askerlerini bir takvim çerçevesinde geri çekmeye başlarken, Rum tarafı da silahlanma çalışmalarına son vermelidir” ifadelerini kullandı.

BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, Kıbrıs’ın doğal kaynak ve zenginliklerinin, Kıbrıs halkının tümüne ait olduğuna işaret ederek, bu kaynakların yeni gerginlik ve çatışmalara değil, çözüm ve barışa hizmet etmesini istedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 475 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler