1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MÜZAKERELER KALDIĞI YERDEN DEVAM ETMELİ'
MÜZAKERELER KALDIĞI YERDEN DEVAM ETMELİ

'MÜZAKERELER KALDIĞI YERDEN DEVAM ETMELİ'

Avustralya Yüksek Komiseri Trevor Peacock, Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret ederek BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan ve parti yetkilileri ile görüştü.

A+A-

 

Avustralya Yüksek Komiseri Trevor Peacock, Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret ederek BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan ve parti yetkilileri ile görüştü.

Görüşmede, Kıbrıs sorunu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB Dönem Başkanlığı ve Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşananlar üzerinde durulduğu belirtildi.

BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, yaptığı açıklamada, çözümsüzlüğün tüm Kıbrıslıların aleyhine olduğunu, federal çözüme en erken zamanda ulaşılması gerektiğini kaydetti. Müzakere sürecinde yaşanan belirsizliğin kabul edilemez olduğunu, müzakerelere kaldığı yerden devam edilmesi gerektiğini vurgulayan İzzet İzcan, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, AB Dönem Başkanlığı’nı gerekçe göstererek müzakerelere ara verilmesi talebinde bulunmanın doğru olmadığını söyledi.

AB Dönem Başkanlığı’nın erken çözüm yönünde bir araç olarak kullanılması ve güven arttırıcı önlemlerin müzakere sürecine paralel bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çeken İzcan, Kıbrıs Cumhuriyeti ABD Dönem Başkanlığı sürecinde Kıbrıs sorununun derin dondurucuya konulmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir Helen devleti olmadığını, AB Dönem Başkanlığı süresince ortaklık devleti olduğu anlayışının hakim olması ve Kıbrıslı Türklerin göz ardı edilmemesi gerektiğini iddia eden İzcan, bu dönemde erken çözüm için tüm olanakların değerlendirilmesinin şart olduğunu belirtti.

Çözümsüzlüğün Kıbrıs Türk toplumunu yok olmakla karşı karşıya getirdiğini öne süren İzzet İzcan, “Kıbrıs Türk toplumunun yaşadığı siyasi, sosyal ve ekonomik sorunların temelinde, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü bulunmaktadır. Kıbrıs Türk toplumunun kendi kendini yöneteceği, demokrasi ve hukukun egemen olacağı bir düzene ulaşmak erken çözüme ulaşmaktan geçmektedir” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 408 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler