1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MÜZAKERE MASASINA ATILAN YENİ BİR BOMBA '
MÜZAKERE MASASINA ATILAN YENİ BİR BOMBA

'MÜZAKERE MASASINA ATILAN YENİ BİR BOMBA '

Mustafa Yektaoğlu, Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos'un Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Kilise'nin Kıbrıs sorununun çözüm modeline ilişkin savlarının, "müzakere masasına bomba etkisi yapacağını" söyledi.

A+A-
Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos'un Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Kilise'nin Kıbrıs sorununun çözüm modeline ilişkin savlarının, "müzakere masasına bomba etkisi yapacağını" söyledi.

Yektaoğlu, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Başpiskopos 2. Hrisostomos'un, Rumları çoğunluk, Türkleri azınlık gören yaklaşımının yeni olmadığını, Hrisostomos'un son açıklaması ile niyetlerini tekrar ortaya koyduğunu belirtti.

Kilise'nin adada hiç bir zaman barışa taraf olmadığını, çocukluğunda papazların silahlarla çekilmiş fotoğraflarını gazetelerde gördüğünü ve bunun belleğinden silinmediğini anlatan Yektaoğlu, Kilise'nin hiç bir zaman Kıbrıs Türklerini eşit ve hakkı olan bir halk olarak görmediğini, daima azınlık olarak gördüğünü söyledi.

Rum politikalarının azınlık-çoğunluk üzerine kurulduğunu, bu şekilde devam ettiği sürece Kıbrıs'a bir çözüm gelmeyeceğini ifade eden Yektaoğlu, "Hiç bir zaman azınlık-çoğunluk iddiaları veya yaklaşımıyla Kıbrıs'ta bir çözüm olamaz. Kıbrıs'ta eşitliğe dayalı bir çözüm olabilir. O da Kıbrıs Türk halkının tüm bireysel ve toplumsal eşitlik haklarını almasıyla olur. Şimdiye kadar daima azınlık-çoğunluk üzerinden politika yaptıkları için bu sorunları görüyoruz. Sayın Hrisostomos'un yaptığı bu açıklama şu anda müzakere masasına atılan yeni bir bomba gibidir" diye konuştu.

Müzakerelerde, BM parametrelerine göre iki eşit toplumun kurucu eşitliğinde nasıl bir barışın sağlanacağının konuşulduğunu kaydeden Yektaoğlu, Hrisostomos'un açıklamasının, BM parametrelerine ve "Kıbrıs'ta barış olsun" diye gösterilen tüm çabalara aykırı olduğunu vurguladı.

Mustafa Yektaoğlu, bu gibi politikaların müzakere masasına hiç yardımcı olmadığını, aksine "bomba etkisi" yarattığını söyleyerek şöyle devam etti:

"Sayın Hrisostomos'un yaptığı bu açıklama, BM'nin tüm ilkelerine ve parametrelerine aykırıdır. AB'nin şimdiye kadar yaptığı benzer politikalara aykırıdır, tüm dünyaya aykırıdır. Yalnızca kendi içlerinde tribünlere dönük bir açıklamadır. Arkasında da ekonomik sorunlar yatmaktadır. Nasıl şimdiye kadar Kıbrıs Türk halkının ekonomik hakları gasp edilmişse, nasıl şimdiye kadar ekonomik gelişmesine engeller çıkarılmışsa, aynı durumun devamını istiyorlar. Yani, Kıbrıs'ta tüm ekonomik faaliyetleri kendileri yapmak istiyor, tüm ekonomik gelirleri de kendileri almak istiyorlar."

Kilise'nin aynı zamanda ekonomik bir kuruluş olduğuna işaret ederek, otelleri, şirketleri, içki fabrikaları olduğunu, son olarak da enerji sektörüne yatırım yapacağını açıkladığını kaydeden Yektaoğlu, "Yalnız dini işlerle uğraşmıyor, ekonomik işlerle de uğraşıyor ve politik fikirlerini, kendi ekonomik rantı için uygulamaya çalışıyor" dedi.
 

Bu haber toplam 623 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler