1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Mutluluk ve Mutsuzluk
Mutluluk ve Mutsuzluk

Mutluluk ve Mutsuzluk

Bu hafta genç ve minik okurlar için kitaplar seçtim ve tanıttım. Benim seçtiklerimin dışında da pek çok kitap genç ve minik okurlar için yayınlanıyor. Yarı Yıl tatilinde kitap okumayı unutmasınlar, unutanlar da belki bu liste içinden bir kitap seçip ok

A+A-

 

 

 

 

OKUYORUM

 

   Bu hafta genç ve minik okurlar için kitaplar seçtim ve tanıttım. Benim seçtiklerimin dışında da pek çok kitap genç ve minik okurlar için yayınlanıyor. Yarı Yıl tatilinde kitap okumayı unutmasınlar, unutanlar da belki bu liste içinden bir kitap seçip okuyabilirler. Ayrıca ilkokul çağındaki okurlar için ilginç seriler de var. Onları burada tanıtmıyorum. Ama başka bir hafta tanıtacağım.

  Okumalarınız bol olsun...

 

 

Kayıp Ülke Aldorian

Aysun Pekşen, Turkuvaz Yayınları

 

Elif ve kardeşi Deniz çok heyecanlılar çünkü yaz tatilinde anne ve babalarıyla birlikte Uzakdoğu gezisine çıkacaklar. Ama bu sıradan bir tatil olmayacak çünkü kardeşler inanılmaz bir macera yaşayacak. Elif, kendisine gönderilen kırmızı taşlı esrarengiz kolyeyi takmaya başladığından beri tuhaf bir adam tarafından izleniyor. Bu sırada, tarihin tozlu sayfalarında unutulmuş Aldorian ülkesi 5000 yıldır korkunç Avesta’dan kurtarılmayı bekliyor. Peki Elif ile Aldorian halkı arasındaki gizemli ilişkinin sırrı ne? Singapur, Bangkok ve Phuket adasını bazen bir filin sırtında bazen de yüzen çarşıdaki küçük bir kayığın içinde gezecek, Uzakdoğu’nun mistik kültürüyle tanışacak; gerçek ve fantastik dünyanın iç içe geçtiği yepyeni bir ülkede yaşayacaksınız!

 

 

 

 

Altın Yıldız

Aysun Pekşen, Turkuvaz Kitap

 

Pembe saçları ve hippi gözlükleriyle Betül, sürekli onunla didişen Cenk, yakışıklı Tolga, akıllı Gizem, cesur Burcu ve sevgilisi Efe; Burcu'nun ailesi kaçırılınca kendilerini Mısır'da buluyorlar. Üstelik Ankara'da sıradan bir hayat sürerken ve iki ay sonra LYS'ye girecekken.
Aileyi kurtarmaları, şifreleri çözerek kayıp tapınağa ulaşmaları ve binlerce yıllık bir sınavı geçmeleri gerekiyor. Bu ölüm kalım savaşının ardından dünyanın sonu mu gelecek; yoksa yeryüzünün en önemli sırrı ele mi geçirilecek?

 

 

Yeşilcik

Cemil Kavukçu, Can Yayınları

Üç kişilik oyun kulübü...
Anneannesini çok seven Fatoş, ona yeni evinde arkadaşlık etsin diye güzel bir hediye alır. Eski günlerini hatırlayananneannesi Fatoş'a anılarını anlatır. Fatoş sadece
dinlemekle mi kalacak dersiniz?

 


HAFTANIN KİTABI...

 

 

Mutluluk ve Mutsuzluk

Brigitte Labbe, Michel Puech, Günışığı Kitaplığı

 

Mutluluk sorusu ve mutsuzluk sorusu ne zaman sorulur ne zaman sorulmaz... Genelde düşünülür ki rahat bir yaşamı olan, yiyeceği, evi olan mutludur.Fakat bu kimileri için evet kimileri için hayırdır. Romeo ve Jülyet gibi mutlu bitmeyen aşklar ilginçtir, öykü olur. Mutlulukhikayeleriise çoğu zaman herkesi esnetir...Ama her ne kadar herşeyin mutlu bitmesi istenirse de mutsuzluk mutluluktan daha ilgi çekicidir.

    Ve mutsuzluğu bulmak kolay birşeydir aslında, nelere sahip olmadığınızı düşündüğünüzde ve kötü şeyleri düündüğünde insan mutsuz olur. Ve mutsuz olanlar da çoğu zaman mutluluğu arar... Mutluluk görünmez ama onu hissedersiniz. Kitap mutluluğun ve mutsuzluğun ne olduğunu anlatırkençeşitli örnekler veriyor. Ve böylece genç okurların mutluluk ve mutsuzluğu anlamalarını sağlıyor. Ve bunu felsefik bir şekilde de yapıyor.

“Belki de mutsuzluk, beklemek ve ummaktan başka bir şey yapmadığımız zamanlarda yaşamımıza sızıyor. İstemek ve harekete geçmek... kimbilir, belki de mutluluğun başladığı yer burasıdır. Bizi neyin mutlu edeceği konusunda bir fikrimiz olduğunda- bu küçücük birfikir bile olsa – onun peşinden gitmeliyiz! Hiç beklemeden.”

 


 

KIBRIS KÜTÜPHANESİ

 

Herkesin İstediği Ada

Marina Christofides, Galeri Kültür Yayınları

Genç okurlara Kıbrıs Tarihi’ni anlatan ilgi çekici bir kitap.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

KİTAP DÜNYASI

 

Edebiyat dergisi Notos, Milli Eğitim Bakanlığı’nın listesine alternatif "100 Temel Eser" listesi hazırladı. 192 edebiyatçı ve eğitimcinin belirlediği listenin ilk sıralarında, Yaşar Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar, Sait Faik'in kitapları yer alıyor.

 

En çok kitap satın alınan şehirler sıralamasında İstanbul'u Ankara, İzmir, Kocaeli izlerken, Türkiye dışından en çok kitap siparişi, Almanya ve KKTC'den veriliyor.

 

Nobel ödüllü Polonyalı şair Wislawa Szymborska, 88 yaşında Krakau’da hayatını kaybetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1161 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler