1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MUTLU DEĞİL'
MUTLU DEĞİL

'MUTLU DEĞİL'

Eski Larnaka Havaalanı’na yapılacak Çin yatırımıyla ilgili görüşmelere katıldığının ortaya çıkması konusunda, Hristofyas’ın bu gelişmeden “mutlu olmadığı” belirtildi.

A+A-Kıbrıs  Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Diplomatik Büro Müdürü Büyükelçi Marios İeronimidis’in, eski Larnaka Havaalanı’na yapılacak Çin yatırımıyla ilgili görüşmelere katıldığının ortaya çıkması konusunda Kıbrıs Rum Hükümeti “kusurlu bir durum yok” derken, Hristofyas’ın bu gelişmeden “mutlu olmadığı” belirtildi.
Politis gazetesi “ ‘Kusur Yok’tan Mutsuzluğa” başlığıyla aktardığı haberinde, Rum hükümetinin “kusurlu bir durum yok” açıklamasının ardından dün Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Efthimios Flurencos’un, aynı konuda yaptığı açıklamada, konuyla ilgili gelişmelerden Hristofyas’ın mutlu olmadığını söylediğini yazdı.
Başkanlık kaynaklarının da İeronimidis çiftinin (İeronimidis’in eşi de bir dönem şirketin müdürlüğünü yapmıştı) Çin yatırımına karışması konusunda Başkanlığın rahatsızlığını teyit ettiğini kaydeden gazete, kısa bir zaman içerisinde konuyla ilgili karar alınmasının beklendiğine dikkat çekti.
Basına haberler çıkmadan önce Hristofyas’ın, İeronimidis çiftinin Çinli yatırım şirketi Far Eastern Phoenix’e karıştığı konusunda bilgisinin olduğunu ve İeronimidis’ten konuyla ilgili konumu hakkında izahat istediğini yazan gazete, İeronimidis’in ilgili belgeyi dün Hristofyas’a verdiğini, diğer taraftan görüşmelere katıldığına dair Hristofyas’ın bir bilgisinin olmadığını söylemeye devam ettiğini belirtti.
Haberde, İeronimidis’in katıldığı toplantılardan da bahsedildi.
Buna göre, konunun ortaya çıkmasının ardından toplantılara, Çinli yatırımcının arkadaşı olarak, kişisel sıfatıyla katıldığı açıklamasını yapan İeronimidis’in, toplantılardan birinde Hristofyas’ın Diplomatik Büro Müdürü olarak orada hazır bulunduğunu dile getirdiği aktarıldı.

BİLGİ VERMEYE HAZIR

Gazeteye göre Far Eastern Phoenix sözcüsü Savvas Poyacis ise, konuyla ilgili saklanacak bir şeyin olmadığını, Kıbrıs Rum Yönetimine istediği tüm belgeleri vermeye hazır olduklarını ifade etti.
Gazete ayrıca haberinde, Hazine Müsteşarı Rea Georgiu’nun Maliye Bakanlığına gönderdiği mektupta, anlaşmayı imzalayan taraflardan biri olan Hermes Airports Şirketinin izlediği prosedürün açıklık, eşit davranma ve ayrım yapmama ilkelerine riayet etmediğini aktardı.
Haravgi gazetesi ise, yetkili bazı kaynakların, arka kapıdan başka yatırımcıların girmesi için Çin yatırımını sekteye uğratma yönünde çabaların sarf edildiğinden söz ettiğini aktardı.
Fileleftheros ise, hükümet tarafından kurulan Ad Hoc (Geçici) komitenin hazırladığı Çin yatırımının olumsuz noktalarına işaret ettiği raporu yayımladı. Buna göre Komite 100 paragraflık raporunda, Çin önerisinin onaylanması durumunda Rum Yönetiminin sadece kazanmayacağı, aynı zamanda çok zor bir durumda kalacağına işaret eden en az 50 önemli neden yer alıyor.

Bu haber toplam 516 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler