1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MÜTEAHHİTLER AB İLE MAHKEMELİK
MÜTEAHHİTLER AB İLE MAHKEMELİK

MÜTEAHHİTLER AB İLE MAHKEMELİK

Müteahhitler Birliği müteahhitlerin AB finanslı projelerde mahkemelik aşamasına geldiğini kaydetti

A+A-

 

 

K. T. İnşaat Müteahhitleri Birliği, Avrupa Komisyonunun Kıbrıslı Türkler için hayata geçirdiği 259 milyon Euro’luk yardım programı kapsamında finanse edilen projelerde, müteahhitlerin AB makamları ile mahkemelik olma aşamasına geldiğini kaydetti.

KT İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer yaptığı yazılı açıklamada, AB finansmanlı ihaleleri kazanan yerli müteahhitler ile AB makamlarının arasındaki anlaşmazlıkların, “teknik kontrollerde yerel makamların bulunmaması ve kontrollerin KKTC’deki yasalara bağlı yapılmamasından” kaynaklandığını belirtti.

Gürcafer, Avrupa Birliği’nin yerel mahkemeleri tanımamamsı, AB mevzuatından dolayı bürokratik işlemlerin çok yavaş ilerlemesi ve projelerdeki meblağların yüksek oluşunun dikkate alınmamasının sıkıntıların büyümesine neden olduğunu da kaydetti.

Devlete sıkıntıların aşılması için çağrıda bulunan Cafer Gürcafer, “Devletin bir an önce ilişkilerin doğru zemine oturtulması hususunda girişim başlatması gerekmektedir. Aksi takdirde AB merkezli ihalelere katılmama hususunu gözden geçireceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 920 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler