1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MUTABAKAT VAR, ARAÇLAR KALACAK
MUTABAKAT VAR, ARAÇLAR KALACAK

MUTABAKAT VAR, ARAÇLAR KALACAK

SAAT: 18:43 Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği ile Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın da yer aldığı Üreticiler Birliği Platformu’nun Başbakanlık önünde düzenlediği araçlı eylem, Başbakan İrsen Küçük ile ilgili bakanlarla yapılan görüşmenin ardında

A+A-

 

SAAT: 18:43

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği ile Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nın da yer aldığı Üreticiler Birliği Platformu’nun Başbakanlık önünde düzenlediği araçlı eylem, Başbakan İrsen Küçük ile ilgili bakanlarla yapılan görüşmenin ardından mutabakatla sonuçlandı.

Öğle saatlerinde pankartlı iş araçlarıyla, korna çalarak Başbakanlık önüne gelen eylemciler, başta Bulut İnşaat sahibi Temel Bulut’a verilen vatandaşlık izni olmak üzere hükümetin aldığı kararları protesto ettiler, “adada varolmak için” hükümetin acil önlemler alması gerektiğini vurguladılar.

Lefkoşa’daki araç trafiğinde zaman zaman aksamalara yol açan “varoluş” eylemine Sendikal Platform ile Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve (TDP) de destek verdi.

Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer eylem sırasında yaptığı açıklamada, “sektörü yok etmek için gelen bir firmaya golifa gibi vatandaşlık verilemeyeceğini” belirterek, sorunları çözmek için kararlı şekilde Başbakanlık önüne geldiklerini söyledi.

Her geçen gün bir esnafın daha kepenk kapatmak zorunda kaldığına işaret eden Gürcafer, hükümete “toplumu temsil ettiklerini” hatırlatmak için eylem yaptıklarını, ciddi adım atılmaması halinde her geçen gün daha da çoğalarak Başbakanlık önünde olacaklarını söyledi.

 

29 MADDELİK İSTEKLER DİZİSİ

 

Hükümete 29 maddelik muhtıra da ileten eylemciler;  aralarında Kıb-Tek, Telekomünikasyon Dairesi ve Cypfruvex’in de bulunduğu özelleştirme faaliyetlerine karşı çıktı; İhale Yasası’nın derhal geri çekilmesini istedi, yabancı sermayeye kontrol ve kural talep etti, rekabet yasasının derhal yürürlüğe konarak haksız rekabetin önlenmesini istedi.  “Nereden Buldun” yasasının hazırlanarak kayıt dışı gelirin vergilendirilmesi, planlı bir kalkınma programı oluşturulması, kredilerin tekrar yapılandırılması, ZEYKO yağ fabrikasının ZEYBİR’e tahsis edilmesi veya kiralanması, İngiliz Okulu’nda okuyan öğrencilere Türkiye’deki üniversitelere giriş hakkı verilmesi gibi talepler de muhtırada yer aldı.

 

BAŞBAKAN GÖRÜŞTÜ

 

Eylem sürerken toplantıda olan Bakanlar Kurulu, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner’i eylemcilerle görüşmek için görevlendirdi. Buna karşı çıkan eylemcilerin Başbakan Küçük ile görüşme talepleri kabul edildi ve
Başbakan kurul toplantısının ardından eylemcilerden bir heyeti ilgili bakanlarla birlikte kabul etti.

 

3 SAAT SÜRDÜ

 

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer basına açıklamalarda bulundu.

Gürcafer, toplantının çok olumlu bir havada geçtiğini ve içerde yaşanan olumlu havanın icraata dökülmesini beklediklerini söyledi.

Gürcafer, toplantıda, “vatandaşlıklar” konusunun konuşulduğunu ve aslında hedefin Bulut İnşaat değil sembolik olarak dağıtılan vatandaşlıklar olduğunu söyleyerek, bu konuda bakanların da kendileriyle aynı fikirde olduklarını gördüklerini söyledi.

“Kendi ekonomik paketimizi kendimiz yapalım” teklifinin de sıcak karşılandığını ifade eden Gürcafer, verimli geçen ve 29 istek maddesinin de teker teker ele alındığı toplantının ardından gelişmeleri izleyeceklerini ve takipçisi olacaklarını bildirdi.

Toplantının “yurduna sahip çıkmak isteyenlerin lehine geliştiğini ve şu ana kadar ortaya konan tavrın kendilerini mutlu ettiğini” belirten Gürcafer, özellikle İhale Yasası’nın geri çekilmiş olması ve bu konuda Üreticiler Birliği Platformu’nun hassasiyetlerinin yasaya girmesi için yapılan çalışmaların sevindirici olduğunu söyledi.

Toplantıda “gerektiği takdirde Bulut İnşaat tarafından yapılacak binaların olduğu yere Müteahhitler Birliği tarafından maliyet fiyatına inşaat yapılabileceği” teklifini de yaptıklarını dile getiren Gürcafer, vatandaşlıklar, taksicilerle ilgili, elektrik müteahhitleri, taşeron ve restorancılar ile diğer sektörlerle ilgili ortak bir çalışma zemini oluşması konusunda gelinen noktanın olumlu olduğunu ekledi.

 

TULGA

 

Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Hürrem Tulga da, hükümetin  ilk kez kendilerini ciddiye aldığını belirterek, “Bu ülkede var olmak adına demek ki bunu yapmak gerekiyormuş... Gerekiyorsa daha fazlasını yapmaya da hazırız” dedi.

 

GÜNEY

 

Zeytinyağı Üreticileri Birliği Başkanı Gazi Güney de, yüksek aside sahip zeytinyağının Zeyko fabrikasında rafine edilmesi ve organize hayvancılık bölgeleri uygulamasına son verilmesi konusunda ilerleme sağlandığını kaydetti.

“Türkiye’den dayatılan” değil “kısa-orta-uzun vadeli kalkınma programına” ihtiyaç duyulduğunu ve Kıbrıslı Türklerin kendi yapacağı planın hayata geçirilmesi gerektiğini toplantıda dile getirdiklerini söyleyen Güney, “Bugün sorun çözmek için karşımızdaydılar” ifadelerini kullandı.

 

 

ARAÇLAR BAŞBAKANLIK ÖNÜNDE… “VATANDAŞLIK İPTAL EDİLSİN”

 

Toplantının ardından bu olumlu açıklamalara rağmen, eylemin devam ettiği ve araçların dağılmadığı da dikkat çekti.

Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, TAK muhabirinin sorusuna karşılık, Bulut İnşaat Sahibi Temel Bulut’un vatandaşlığının iptaliyle ilgili taleplerine yanıt beklediklerini, bu konuda olumlu yanıt almaları halinde araçların hemen geri çekileceğini  söyledi.

Üreticiler Birliği Platformu şu kuruluşlardan oluşuyor:

Birleşik Taksiciler Birliği, Doğancı Patates Üreticileri Birliği, Esnaf ve Zanaatkârlar Odası, Girne İnşaatçılar Birliği, Kıbrıs Türk PVC Alüminyum ve Cam İşlemecileri Birliği, Kıbrıs Türk Hayvancılar Birliği, İnşaat Müteahhitleri Birliği, Narenciye Üreticileri Birliği, Taşeronlar Birliği, Elektrik Müteahhitleri Birliği, Marketler Birliği, Mormenekşe Enginar Üreticileri Birliği, Mobilya Sanayicileri Birliği, Oto Tamircileri Birliği, Reklamcılar Birliği, Restorancılar Birliği, Sıhhi Tesisatçılar Birliği, Taş Ocakları Birliği, Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Birliği.

 


(SAAT:15:25)

Başbakan İrsen Küçük Başbakanlık önünde eylem düzenleyen örgütleri toplantıya çağırdı.

Görüşmede Maliye Bakanı Ersin Tatar, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de hazır bulundu.

Örgütlerin toplantı sonrası bir açıklama yapması bekleniyor.

Müteahhitler Birliği ile Esnaf ve Zanaatkarlar Odası,  21 örgüt ile Sendikal Platform ve bazı siyasi partilerin desteğiyle sabah saatlerinde Başbakanlık önünde araçlı eylem başlatmıştı.

Örgütler taleplerini, Türkiye kökenli Bulut İnşaat’a KKTC’de verilen izinlerin kaldırılmasını da içeren muhtırayla başbakanlığa sunacaklarını açıklamışlardı.


(SAAT: 14:22)

Bakanlar Kurulu toplantısı ardından, İçişleri ve Yerel Yönetimler ile Bayındırlık ve Ulaştırma bakanlarının örgütlerle görüşeceği açıklandı.

Örgütler buna cevaben, Başbakan İrsen Küçük’le de görüşmek istediklerini ve haklarını almadan Başbakanlık önünden ayrılmayacaklarını açıkladılar.

 


İŞ ARAÇLARI TRAFİĞİ FELÇ ETTİ

 

Üretici örgütler, iş araçlarıyla Lefkoşa sokaklarına döküldü. “Toplumsal Yokoluşa Karşı” eylem yapan eylemciler araçlarıyla Başbakanlık önüne toplandı.

 

 

Başbakanlık önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Araçlar konvoy halinde Başbakanlık önüne gelmeye devam ediyor. Büyük iş araçlarıyla sabah saatlerinde Lefkoşa’da toplanan üreticiler, “Var olmaktır istediğimiz, yok olmak istemiyoruz” yazılı pankartlar taşıyor. Bakanlar Kurulu toplantısı şu sıralar devam ediyor.(SAAT: 12:06)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1666 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler