1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MUSTAFA İÇİN SİYAH ÇELENK
MUSTAFA İÇİN SİYAH ÇELENK

MUSTAFA İÇİN SİYAH ÇELENK

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), bir süre önce babası tarafından öldürülen yedi yaşındaki Mustafa Diker olayı nedeniyle bugün, “İnsan Haklarına ve Yaşama Saygı Yürüyüşü” adıyl

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), bir süre önce babası tarafından öldürülen yedi yaşındaki Mustafa Diker olayı nedeniyle bugün, “İnsan Haklarına ve Yaşama Saygı Yürüyüşü” adıyla eylem yaptı.

İki öğretmen sendikası tarafından gerçekleştirilen Sendikal Platform tarafından desteklenen “İnsan Haklarına ve Yaşama Saygı Yürüyüşü”nde sendikaları temsil eden bir grup öğretmen Kuğulu Parkı’ndan Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yüründü.

Buralarda yapılan konuşmalarda, “Mustafa Diker’in öldürülmesinin sorumlusunun ülkeye nüfus aktaran Türkiye Cumhuriyeti Devleti, onun Büyükelçiliği; buna ses çıkarmayan, ülkeyi yönetemeyen Cumhurbaşkanlığı ile getirilen insanların emeklerinin sömürülmesine, güvencesiz çalıştırılmasına izin veren ilgili bakanlık ve bir bütün olarak hükümet edenlerin sorumlu olduğu” ifade edilerek,Büyükelçilik duvarına, Cumhurbaşkanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları önüne protesto amaçlı siyah çelenk bırakıldı.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, büyükelçilik önüne gidilmesine izin verilmemesi üzerine, polisler tarafından yolun kesildiği Şehitler Anıtı yanında yaptığı konuşmada, “öldürülen küçük Mustafa” üzerinden Türkiyeli-Kıbrıslı kavgası yapmak isteyenler olduğunu söyledi ve buna tepki gösterdi

Elcil, Mustafa’nın öldürülmesinden tek başına çocuğun babasının sorumlu tutulamayacağını, esas sorumluların; “Ülkeye nüfus aktaran Türkiye Cumhuriyeti Devleti, onun Büyükelçiliği, bunlara ses çıkarmayan Cumhurbaşkanı, insanların hükümet ve köle gibi sömürülmesine ses çıkarmayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” olduğunu ifade etti.

Sorumlu olan çevreleri protesto eden Şener Elcil, “Kendi çocuğunu öldüren babanın içinde bulunduğu sömürü ilişkisinin sorgulanması gerektiğini” söyledi. Elcil, cinayetin baba tarafından işlenmiş olmasına karşın esas sorumluların, ülkedeki politikalar, bu politikaların uygulanmasını isteyenler ve bunları uygulayan işbirlikçiler” olduğunu kaydetti.

Elcil, Kıbrıs’ın kuzeyinde kişi başına polis sayısının dünya ortalamasının üzerinde rekor düzeyde olduğunu ifade ederek, buna karşın ülkede suçların sürekli arttığını, bunun da polis ve cezanın tek başına suçların önlenmesinde yetersizliğini gösterdiğini söyledi.

Şener Elcil, pek çok sorunun eğitimle, yanlış politikaların terk edilmesiyle çözüleceğini anlatarak, bunun için okulun topluma örnek olması gerektiğini kaydetti. Elcil, okulun topluma örnek olması için ise okul-aile ilişkisinin “eskiden olduğu gibi sağlıklı hale getirilmesi” gerektiğini söyledi.

Elcil, bugün eylemde “linç girişiminde bulunanları göremediğini” belirterek, sorunların çözümünde önemli olanın “linç etmek öldürmek değil, yaşatmak” olduğuna dikkat çekti.

GÖKÇEBEL

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ise Cumhurbaşkanlığı önünde yaptığı konuşmada, buradaki polisiye önlemlerin Büyükelçiliğe göre daha az olduğunu belirterek, bunun da esas önemli ve korunması gereken yerin Türkiye Büyükelçiliği olduğu gösterdiğini ifade etti.

Gökçebel, ülkede ayrıcalıklı bir yönetici kesim oluşturulduğunu bunlarla halk arasındaki ilişkinin kral-köle ilişkisinden farksız olduğunu söyleyerek, küçük Mustafa’nın öldürülmesiyle ilgili olarak yapılan açıklamaların kabul edilemez çarptırmalar içerdiğini belirtti.

Büyükelçiliğe yönelik eleştirilerde bulunan Gökçebel, bugün “kamu vicdanını en fazla rahatsız eden şeyin yöneticilerin, ülkeyi yönetemediğini itiraf ederek, bulundukları konumlardan ayrılmamaları olduğunu” ifade etti. Gökçebel, “Zamanında kimlikle girişi savunun bu insanların ülkenin Turizm cenneti olacağını, ekonominin kalkınacağını iddia ettiklerini, ancak yaşanan sürecin ortaya, iflas eden bir ekonomi, göç ettirilen bir toplum, ucuz işgücü diye getirilen nüfusu öğüten acımasız bir yapı çıkardığını” söyledi.

Gökçebel, “ülkede eğitim yerine polis basınının tavan yaptığı polis devleti anlayışı kaldığını” bu sembolik eylemin tüm bunlara karşı çıkmak amacıyla yapıldığını söyledi.

KAYA

Pir Sultan Abdal Denetim Kurulu Başkanı Selver Kaya ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde yaptığı konuşmada, Mustafa’nın öldürülmesine tepki gösterenlerin eyleme sahip çıkmamasını eleştirdi.

Kaya bir kadın olarak, kendisi de bir kadın olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin olaya duyarsız kaldığını ifade ederek, bunun ayrıca üzüntü verici bir durum olduğunu kaydetti.

KAPTAN

Eylemde Sendikal Platform adına destek konuşması yapan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan, UBP’nin, “ülkeyi yönetemez hale getirdiğini, yalanlarla iktidar olduğunu” savunarak, hükümeti istifaya davet etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1050 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler