1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MÜLKLER KONUSUNDA DA B PLANI VAR'
MÜLKLER KONUSUNDA DA B PLANI VAR

'MÜLKLER KONUSUNDA DA B PLANI VAR'

TMK'nın Türkiye’nin Kıbrıs sorununun bir sonraki aşamasıyla ilgili projeleri kapsamında olduğu, Komisyon’un yeni ve yükseltilmiş bir rol oynamaya yöneldiği öne sürüldü.

A+A-

 

 

 

 

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun (TMK) Türkiye’nin Kıbrıs sorununun bir sonraki aşamasıyla ilgili projeleri kapsamında olduğu, Komisyon’un yeni ve yükseltilmiş bir rol oynamaya yöneldiği öne sürüldü.

Fileleftheros “Mülkler Konusunda da B Planı... Ankara Şimdi Tazminat Komisyonu’nu Güçlendirme Yönünde Hareket Ediyor... Maraş’la Ne Yapmak İstiyorlar... Omorfo’yu Da İnkişaf Ettiriyorlar” başlık ve spotlarıyla verdi.

Gazete bilgi sahibi kaynaklara dayanarak KKTC’nin ve Türkiye’nin TMK’yı “yeni oldubittiler dayatmak maksadıyla kullanacağını, bu maksatla halen TMK’yı güçlendirmeye” çalıştıklarını yazdı.

 

“TMK GÜÇLENDİRİLECEK”

 

Kıbrıs sorununda alternatif senaryolar uygulanmak suretiyle TMK’nın gerek maddi gerek kurumsal anlamda güçlendirileceği yönünde “güvenilir bilgilere” sahip olduğunu savunan gazete bu güçlendirmeyi “yani halen uygulanmasına başlanmış olan sözde Türk B planının aktifleştirilmesi ve uygulanmasıyla” izah etti, özetle şunları yazdı:

“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de haberdar olduğu bilgiler sözde tazminat komisyonunun; Kapalı Maraş bölgesiyle ilgili manevra uygulamaya konulursa Maraş konusunda önemi rol oynaması gerekecek.

Komisyon bu Türk projesine nasıl katılacak? Bir seçenek, işgal bölgelerindeki sözde tazminat komisyonunun uluslararasında güçlendirilmesi ve yükseltilmesidir. Bilindiği gibi, işgal kuvvetinin oluşturmuş olmasına karşın halen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından iç yargı imkânı addediliyor.

Tazminat Komisyonu nasıl yükseltilecek? Bu, Kıbrıslı Rumlar tarafından yapılan başvuruların büyük çoğunluğunun incelenmesiyle olacak. Elbette bu öncelikle mekanizmalarının güçlendirilmesini ve Komisyon’dan hak edilen paraların bir dereceye kadar artırılmasını gerektirir. Çeşitli bölgelerdeki Kıbrıs Rum mallarının işgal rejiminin eline geçmesi için çok da fazla olmayan bir meblağ ile daha çok Rum başvurusu incelenecek. Bu, Kıbrıs Rum mallarını değerlendirme ve yabancı yatırımcıları çekme planlarına katkı koyacak.

Maraş konusunda mesele farklı bir zemine konuluyor. Türkler kapalı bölgedeki mülklerin EVKAF’a ait olduğunu ve Kıbrıslı Rumların bunları gasp ettiğini düşünüyor. Dolayısıyla, öncelikleri olmamasına karşın kapalı bölgeyi açma hareketini yapmaları halinde, öncelikleri yeniden imarına Türk şirketlerinin dâhil olmasıdır.

 

DAHA ÇABUK TAZMİNAT…

 

Edinilen bilgiler yeniden imar, şirketlerin müdahil olması ve yapılacak yatırımlarla Komisyon’un mali açıdan güçlendirilmesi gerekeceği yolundadır. Çünkü bu şekilde, başka bölgelerde bulunan Kıbrıs Rum mallarına çok daha çabuk tazminat verebilecek.

En baştaki hedefleri olduğu üzere bu hareketler aracılığıyla, mülkiyete; sözde Tazminat Komisyonu kararlarıyla bir çeşit ‘çözüm’ getirmek istiyorlar.

İşgal altındaki Omorfo (Güzelyurt) bölgesinde de Türk tarafınca güçlendirme hareketlerinde bulunulduğu görülüyor. Kısa süre önce işgal altındaki Omorfo’da sahte devletin sözde Başbakanı İrsen Küçük başkanlığında, ‘bakanlar kurulu’ toplantısı gerçekleştirildi. Bu toplantıda sivil toplum örgütleri temsilcilerinin bölgenin kalkındırılmasına ilişkin görüş, düşünce ve önerileri dinlendi, not edildi.”

 

VAKIFLAR’IN ISRARI

 

Gazete haberinin “Evkaf Yine Mülk Talepleri Alanında” başlığıyla ayırdığı bölümünde Türk tarafının Evkaf malları konusunu zaman zaman siyasi açıdan değerlendirdiğini, Vakıflar İdaresi Başkanı’nın (gazete bu dini kurumun müdürü ifadesini kullandı) mahkemelere, AİHM’e başvurularda bulunarak geniş çapta malın sahibi olduğu konusunda ısrar ettiğini yazdı.

Okurlarına, Vakıflar İdaresi’nin Kıbrıs toprağının yüzde 25’inin Osmanlı döneminden Evkaf’a ait olduğu, bu malların Kıbrıslı Rumlara yasadışı devredilmesinden sonra bu oranın yüzde 8’e düştüğü görüşünü aktardı, Vakıflar İdaresi Başkanı’nın Maraş, Larnaka ve Karpaz’da Evkaf’a ait mallardan söz ettiğini, son olarak da Evkaf idaresinin Kıbrıslı Türklere 1957’de verildiğini eklediğini yazdı.”

Bu haber toplam 833 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler