1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Mülkiyet Konusu Uzatmaya Gidiyor”
“Mülkiyet Konusu Uzatmaya Gidiyor”

“Mülkiyet Konusu Uzatmaya Gidiyor”

Politis Gazetesi elde ettiği bilgilere dayanarak bugüne kadar olan görüşmelerde, başlangıç olarak her iki taraftan yaklaşık 24 kategorinin sunulduğunu, bunlar arasında, hak sahibi, kullanıcı, TC kökenli vatandaşlar, üçüncü ülke vatandaşları, kilise mallar

A+A-

Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla yürütülen müzakereler çerçevesinde önceki gün bir araya gelen liderler görüşmesinde mülkiyet konusunun ele alındığı belirtildi.

Güney basını, liderler arasında önceki gün yapılan görüşmeye ilişkin haberlere geniş bir şekilde yer verdi.
Politis gazetesi “Mülkiyet Konusu Uzatmaya Gidiyor” başlıklı haberinde, liderler arasında önceki gün gerçekleştirilen uzun görüşme sırasında, mülkiyeti düzenleyecek olan kriterler konusunun belirlenemediğini yazdı.

Gazete bu çerçevede, liderlerin, 14 Eylül tarihindeki (bir sonraki) görüşmeye kadar bir sonuç elde etmek için hemen hemen her gün görüşmelerini sürdürecek olan müzakerecilere, yeni yönlendirmeler verdiğini belirtti.
Müzakereciler düzeyinde geçmiş günlerdeki hazırlığa karşın, yaz tatilinin ardından iki toplum liderinin önceki gün gerçekleştirilen randevusunun, müzakerelerin artık büyük bir zorluk düzeyine girdiğini teyit ettiğini belirten gazete, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, liderler görüşmesinin ardından ivmeyi muhafaza etme girişiminde bulunduğunu yazdı.

Gazete, BM’nin, kaydedilen ilerlemeye ilişkin, liderler, müzakereciler veya temsilciler düzeyinde ortak basın toplantısı düzenlenmesi şeklindeki isteği konusunda görüşme sırasında, herhangi bir adımın atılmadığını belirtti.
Gazete elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak, Kıbrıslı Türk lider  Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı  Rum lider Nikos Anastadiadis’in, üçüncü şahıslar olmaksızın bir buçuk saat kadar görüştüğünü, bunun devamında görüşmenin Eide ve müzakerecilerin, akabinde müzakere gruplarının hazır bulunmasıyla devam ettiğini yazdı.

Her iki tarafın, şu ana kadar görüşülen üç başlığı (mülkiyet, yönetim ve toprak) gözden geçirdiğini yazan gazete, görüşme sırasında sızdırmaların verdiği zararın da ele alındığını belirtti.

Gazete her iki tarafın iyi niyetine karşın, sızdırmaların, özellikle, iki taraftaki insanları günlük olarak doğrudan etkileyen mülkiyet konusunda iki toplumun çabalarını olumsuz etkilediğinin görülmekte olduğunu, liderler arasındaki görüşmenin büyük bir bölümünün, zarar verici sızdırmalara ayrıldığını yazdı.

Habere göre mülkiyet konusunda her iki taraf, mülkiyet komitesinin, her durum için, kararların alınacağı zemindeki kriterler konusunda, müzakereciler ve müzakere grupları düzeyinde, yoğun görüşmeler( günlük düzeyde), yapması yönünde mutabakata vardı.

Gazete aynı haber içerisinde  Akıncı’nın görüşme sonrasında yapmış olduğu açıklamalarına geniş bir şekilde yer verdi. Habere göre  Anastasiadis ise görüşme sonrasında fazla açıklama yapmayarak BM’nin görüşme sonrasındaki açıklamasına atıfta bulundu.

24 kategori ‘14 Eylül’e kadar zor’

Anastasiadis açıklamasında görüşmelerin gidişatı konusunda ihtiyatlı iyimserliğini dile getirdi.
Fileleftheros gazetesi “Mülkiyet Kategorileri Hazırlanıyor” başlığıyla verdiği müzakere haberinde, Kıbrıslı Türk lider  Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı  Rum lider Nikos Anastadiadis arasındaki bir sonraki görüşmeye kadar mülkiyete ilişkin kategorilerin hazırlanması gerektiğini yazdı.

Her iki tarafça, ileriki günlerde, kategorileştirmeye ilişkin önerilerin sunulmasının beklendiğini yazan gazete kriterlere ilişkin olarak ise 14 Eylül tarihine kadar bir sonuca ulaşılmasının zor olduğunun görüldüğünü belirtti.
Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak bugüne kadar olan görüşmelerde, başlangıç olarak her iki taraftan yaklaşık 24 kategorinin sunulduğunu, bunlar arasında, hak sahibi, kullanıcı, TC kökenli vatandaşlar, üçüncü ülke vatandaşları, kilise malları, örgütlere ait toprak, devlet toprağı, EVKAF malları gibi kategoriler bulunuyor.
Gazete üzerine hastane, okul, yol veya alt yapı çalışmaları yapılan ve toprak düzenlemelerinden etkilenecek olan mülklerin ayrı kategorileri teşkil edeceğini de yazdı.

 

(tak)

Bu haber toplam 1505 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler