1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MÜLKİYET BİLGİLERI VERİLDİ
MÜLKİYET BİLGİLERI VERİLDİ

MÜLKİYET BİLGİLERI VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, mülkiyet konusunda önemli olanın kriterler ve kurallar olduğunu belirterek, Türk tarafının bu konudaki kararlılığını ortaya koymasına rağmen Rum tarafının konuya sıcak bakmadığını ve sadece ne kadar toprak alacağı üzerinde dur

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, mülkiyet konusunda önemli olanın kriterler ve kurallar olduğunu belirterek, Türk tarafının bu konudaki kararlılığını ortaya koymasına rağmen Rum tarafının konuya sıcak bakmadığını ve sadece ne kadar toprak alacağı üzerinde durduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugün Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile gerçekleştirdiği görüşmeden dönüşünde Cumhurbaşkanlığı’nda basına yaptığı açıklamada, mülkiyet konusunu görüştükleri bugünkü toplantıda Türk tarafının, daha önce BM Genel Sekreteri’ne taahhüt ettiği tapu ve diğer makamlardan alınan dataları Rum tarafına verdiğini belirtti.

Toplantıda bu konuları da ele aldıklarını kaydeden Eroğlu, “Mülkiyet konusu sadece datalarla çözümlenecek bir konu değildir. Burada önemli olan, kriterler ve kurallardır. Biz bu konudaki kararlılığımızı yine ortaya koyduk” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, dataların müzakerelere katkı sağlayabileceğini, ancak esasen kriterleri ve kuralları masaya koyarak mülkiyet konusuna köklü bir çözüm getirmek durumunda olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın mülkiyet konusuna sıcak bakmadığına çünkü toprakta ne alacağını bilmezse, mülkiyeti bağlayamayacağı anlayışına sahip olduğuna dikkat çekti.

Eroğlu, “Mülkiyet tartışmaları başladığı günden beri ‘topraktan ne alacağımı bilmem lazım’ diyor. Neler istediğini bize yazılı olarak belirtmişti zaten” dedi.

Toprak konusundaki “harita ve rakamlar”ın, BM Genel Sekreteri’nin raporunda ortaya koyduğu üzere, çok taraflı konferansın tarihinin belli olmasından sonra en son görüşüleceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türk tarafının bu görüşe göre hareket ettiğini belirtti.

Eroğlu, BM mülkiyet uzmanlarının Türk müzakere heyetiyle sık sık görüştüğünü ve bunun yararına son Cenevre görüşmesinde vurgu yapan Türk tarafının, müzakere heyetindeki mülkiyet uzmanlarını iki kez ABD’ye göndererek, BM uzmanlarıyla görüşmelerini sağladıklarını kaydetti.

Müzakerelerde mekik diplomasisine devam edileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın bugün kendilerini ziyaret edeceğini, özel temsilcisinin de BM temsilcileriyle görüşmeyi sürdüreceğini söyledi.

 

 

HRISTOFYAS: MÜLKIYET GÖRÜŞÜLDÜ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bu sabah ara bölgede yaptıkları görüşmenin ardından, Rum Başkanlık konutuna dönüşünde gazetecilere kısa bir açıklama yapan Hristofyas, “mülkiyet konusuyla ilgili görüşmenin bugün başladığını” ve gelecek hafta devam edeceğini kaydetti.

Eroğlu ile gerçekleştirdiği bugünkü görüşmeyle ilgili bir soru üzerine ise Hristofyas, “BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın açıklamasıyla yetineceksiniz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1415 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler