1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MUHTARLARDAN UBP'YE GÖZDAĞI
MUHTARLARDAN UBPYE GÖZDAĞI

MUHTARLARDAN UBP'YE GÖZDAĞI

Muhtarlar Birliği, muhtarlıklar için ödenek talebini yineleyerek “kendilerini hatırlatmak” amacıyla İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Meclis oturumunu izledi. Muhtarlar Birliği Başkanı Hüseyin Barbet, Meclis avlusun

A+A-

 

 

Muhtarlar Birliği, muhtarlıklar için ödenek talebini yineleyerek “kendilerini hatırlatmak” amacıyla İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Meclis oturumunu izledi.

Muhtarlar Birliği Başkanı Hüseyin Barbet, Meclis avlusunda basına yaptığı açıklamada, muhtarlıklara asgari ücretin yarısı kadar bir ödenek verilmesini öngören Köy ve Mahalle İhtiyar Heyetleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın Bakanlar Kurulu’ndan geçmesine karşın Meclis’te beklediğini kaydetti. Bu tasarıyı hatırlatmak için Meclis’e geldiklerini belirten Barbet, amaçlarının eylem olmadığını ancak talepleri yerine gelmezse ilerleyen günlerde davul zurnalar eşliğinde Meclis’e geleceklerini söyledi.

Ülke genelinde bulunan 237 muhtarın maaş değil muhtarlıklara ödenek istediğini, muhtarların bir yılda yaptığı işlemler sonucunda devletin pul satışı aracılığıyla kasasına 3,2 milyon TL girdiğini, muhtarlara asgari ücretin yarısının verilmesi durumunda ise giderin 1,7 milyon TL olacağını anlatan Barbet, Türkiye, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ta bu ücretlerin ödendiğini kaydetti.

Muhtarlıkların elektrik su ve benzeri giderleri olduğunu, çoğu muhtarlığın elektriğinin kesik bulunduğunu, bazı muhtarların işsiz olduğunu bazılarının ise Rum tarafında çalıştığını ifade eden Barbet, muhtarları “unutulmuş insanlar” olarak niteledi.

Barbet, “Bugün izleyeceğiz. Muhtarları düşünüp düşünmediklerini görüp milletvekillerine ona göre destek vereceğiz” ifadelerini de kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1425 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler