1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MUHATAP OLMADI
MUHATAP OLMADI

MUHATAP OLMADI

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) geçen haftadan beri “iş yavaşlatma” eylemi yapan Belediye Emekçileri Sendikası (BES), bugünden itibaren süresiz greve gidiyor. BES Başkanı Savaş Bozat, TAK muhabirinin sorusu üzerine, gelinen aşamada he

A+A-

 

 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) geçen haftadan beri “iş yavaşlatma” eylemi yapan Belediye Emekçileri Sendikası (BES), bugünden itibaren süresiz greve gidiyor.

BES Başkanı Savaş Bozat, TAK muhabirinin sorusu üzerine, gelinen aşamada herhangi bir gelişme olmadığını, önceki gün açıkladıkları süresiz grev kararlarının geçerliliğini koruduğunu söyledi.

Bozat, yaşadıkları sorunlara tahammül edecek güçleri kalmadığını belirterek, süresiz grevin ancak sigorta, ihtiyat sandığı ve vergi primlerinin yatırılması ve maaşların gününde ödenmesi taahhüdü verilmesi halinde kalkacağını ifade etmişti.

 

BULUTOĞLULARI: “BİZ DE ARTIK BU İŞİN BİTMESİNİ İSTİYORUZ”

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Cemal Bulutoğluları ise TAK muhabirinin sorusuna karşılık, Belediye çalışanlarının sorunlarını çözme yönündeki girişimlerinin sürdüğünü belirterek, “Hükümet de ben de artık bu işin bitmesini istiyoruz” dedi.

Ziraat Bankası’nın sağlayacağı bir yıl ödemesiz, düşük faizli krediyle belediyenin borçların yeniden yapılandırılacağını ve bu çerçevede sorunların çözüleceğini belirten Bulutoğluları, 50-60 milyon TL’nin belediyeye verilmeyeceğini, borçların kapatılması için kullanılacağını ve bunun da önemli bir katkı olacağını anlattı.

CTP-BG ve TDP’li Belediye Meclis üyelerinin toplantılara katılmamasından da yakınan Bulutoğluları, belediye meclisinin toplanamadığı ve bu durumun da kendilerini sıkıntıya soktuğunu, çalışmalarını engellediğini kaydetti.

 

MECLİSE YÜRÜYECEKLER

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’de bu sabahtan itibaren süresiz grev başlattı.

“Eksik sigorta ve ihtiyat sandığı ödemelerinin yapılması, bu yatırımların düzenli yapılması ve maaşların gününde ödenmesi” talebiyle geçen hafta “iş yavaşlatma” eylemi başlatan BES, bu taleplerine yanıt alamayınca bu sabahtan itibaren grev başlattı.

BES Başkanı Savaş Bozat, TAK muhabirine yaptığı açıklamada, taleplerine yanıt alıncaya kadar süresiz grevin devam edeceğini söyledi.

Greve büyük bir katılım olduğunu belirten Bozat, saat 10.30’da Belediye’den Meclis’e yürüyüş düzenleyeceklerini de duyurdu.


MUHATAP OLMADI

Meclise giden belediye çalışanlarına muhalefet partileri destek verdi. Hükümet ise çalışanlarla muhatap olmadı. Eylemciler meclisten ayrıldı .

Cumhuriyet Meclisi’nin Güney giriş kapısının önünde saat 11:00 sıralarında toplanan yüzlerce LTB çalışanı, hükümet yetkilileriyle görüşme talep ederek yaklaşık 15 dakika bekledi ancak herhangi bir hükümet temsilcisi ile görüşme gerçekleşmedi. Eylemciler LTB önünde eylemlerine devam için meclis önünden ayrıldı.

Eylem esnasında anamuhalefet CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı bazı partili milletvekilleri ile birlikte eylem yerine gelerek eylemcilere destek belirtti.

BOZAT

Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Savaş Bozat, maaşların geç ödenmesi, ödenmeyen ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta primlerine çare bulunmadığı sürece eylemlerinin süreceğini söyledi.

İhtiyat sandığı, sosyal sigorta primleri ile maaşların ne zaman ödeneceğinin belirsiz olduğunu belirten Bozat, LTB Başkanı, Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı ile İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı’nı sorunlara çözüm bulmaya çağırdı.

Bozat, “Ne hastaneye gidebiliyoruz, ne ihtiyat sandığından paralarımızı çekebiliyoruz ne de gününde maaşımız ortadadır. Yeter artık” dedi.

TAK’a verdiği bilgide Bozat, çalışanların Eylül maaşının, Mayıs 2007’den beri İhtiyat Sandığı Primleri ile Temmuz 2011’den beri Sosyal Sigorta Primlerinin yatırılmadığını söyledi.

SEYİS

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Mehmet Seyis ise “Dev-İş, Dev-İş’e bağlı Emek-İş, Genel-İş, Petrol-İş Sendikaları da bu kavgada sizinle sonuna kadar birliktedir” dedi.

Haklı olan tek bir kişi olsa dahi Dev-İş’in sonuna kadar o kişinin yanında duracağını belirten Seyis, “Çözüm yolları beklediniz, ancak (çözüm için niyet) olmadığını da artık herkes gördü. Herkes artık bir karar vermeli. Belediye emekçilerinin kararlılığını teyit etmeli ve şunun kararını vermeli. Ben bedava Lefkoşa’nın çöpünü toplar mıyım? ” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 885 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler