1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MUHALFET MECLİS ÜYELERİ UYARDI
MUHALFET MECLİS ÜYELERİ UYARDI

MUHALFET MECLİS ÜYELERİ UYARDI

LTB’deki muhalif meclis üyeleri: “Çalışanları ve halkı oyalıyorlar” Lefkoşa Türk Belediyesi muhalafet meclis üyeleri basın açıklaması yaparak, Cemal Bulutoğulları ve hükümete ağır eleştiriler getirdi. Başbakan, Belediye Başkanı ve

A+A-

 

 

 

LTB’deki muhalif meclis üyeleri:

“Çalışanları ve halkı oyalıyorlar”

 

Lefkoşa Türk Belediyesi  muhalafet meclis üyeleri basın açıklaması yaparak, Cemal Bulutoğulları ve hükümete ağır eleştiriler getirdi. Başbakan, Belediye Başkanı ve UBP Meclis üyelerinin, çalışanları ve Lefkoşa halkını oyalayacak bir formül bulduğu kaydedilen açıklamada, söz konusu odakların manipülasyonlar ile sorunlara çözüm üretebileceği yanılgısı içerisinde oldukları belirtildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyeleri, mali konuları görüşmek üzere 27 Nisan, Cuma günü  saat 14:00’de toplantıya davet edilmiştir. Toplantı saatinde belediye sarayına gelmiş olmalarına karşın, Belediye Başkanı Cemal Bulutoğulları ile UBP’li Meclis Üyelerinin birlikte Başbakanlıkta toplantıda olduklarını öğrenmişlerdir.

Saat 16:30 civarında belediye sarayına gelen başkan ve UBP’li meclis üyeleri Başbakanlıkta konuşulan konuların Belediye Meclisi tarafından onaylanmasını talep ettiler. Basbakanlıkta ele alınan konuların çalışanların ve Lefkoşa Halkının aleyhine unsurlar içerdiğini tesbit eden CTP, TDP ve DP Meclis üyeleri ile UBP’li Meclis üyesi Meriç Erülkü bu tutum karşısında  toplantıya  katılmayı reddetmiştir. Toplantıda hazırda bulunan BES Sendika Yönetim Kurulu  üyelerini de toplantıya katılınmaması konusunda muhalefet meclis üyelerinden talepte bulunmaları üzerine bu yönde bit tavır geliştirilmiş ve nisap sağlanamadığından toplantı yapılamamıştır”

 

“OLUMLU OY VERMEYECEĞİZ”

“Bu son gelişmelerden sonra CTP, TDP ve DP Meclis üyeleri aşağıda belirtilen konuları halkımızla paylaşma ihtiyacı duymuştur:

27/4/2012 tarihinde Başbakanlıkta Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ve UBP Meclis üyeleri ile yapılan toplantıda alınan kararlar Belediye çalışanları ve Lefkoşa Belediyesi’nin sorunlarını çözebilecek çareler üretmemiştir. Başbakan, Belediye Başkanı ve UBP Meclis üyeleri, çalışanları ve Lefkoşa Halkını oyalayacak bir formül bulmuşlar ve bunun sorunlara çözüm üretebileceğini sanmaktadır. Halbuki, buldukları formül nedeni ile Lefkoşa Belediyesi bugünkünden daha büyük bir borç batağına girecektir.  Bu nedenle biz CTP, TDP ve DP Meclis üyeleri buna karşıyız ve olumlu oy vermeyeceğiz.

UBP yönetiminin LTB ile ilgili bulduğu çözüm,  borçlarını uzun vadeye yaymaktan ibarettir. Bu LTB’nin sorunlarını çözebilecek ciddi bir düşünce değildir. Bulunan formüle göre Lefkoşa Belediyesinin borçları uzun vadeye yayılarak Belediye daha büyük bir faiz yükü altına sokulacaktır. Diğer bir deyişle, Lefkoşa Belediyesi önümüzdeki 6 yıl sadece borç ödeyecek, hiç bir asli görevini yerine getiremeyecektir. LTB’nin sorunları için daha radikal çözümler bulunmasının zamanı gelmiştir. Sayın Belediye Başkan’ının bu görevi daha fazla yürütemeyeceği açık ve nettir. Onurlu bir davranış sergileyerek derhal istifa etmelidir.

Başbakanlıkta alınan kararlar uygulamaya konulduğu takdirde. bir sonraki dönemde görev üstlenecek Belediye Başkanı ve meclisi Lefkoşa Belediyesini borç batağına gömülmüş olarak bulacak ve o da asli görevlerini hiç bir zaman yerine getiremeyecektir.

 

 

BELGELER SAYIŞTAY’A İLETİLMELİ

“Sayıştay’ın LTB’nin hesaplarını denetlemek için talep ettiği tüm belgeler ivedilikle Sayıştay’a iletilmelidir. Bunun yapılmamasının bir suç olduğunu ilgililere bir kez daha hatırlatmak isteriz

Sayıştay denetleme görevini ve  raporunu tamamlayıncaya kadar biz CTP ve TDP ve DP  üyeleri olarak, LTB’nin hiç bir şekilde borçlanmasına, borçlarının ertelenmesine veya başbakanın önerdiği gibi borçlarının yeniden yapılandırılarak uzun vadeye yayılmasına kesinlikle karşıyız. Sayıştay’ın uyarıları karşısında bu şekilde davranmanın  suç olduğunu hatırlatırız.

Sayıştay Raporundan sonra LTB’nin batırılmasından sorumlu olan herkesin yasal işleme tabi tutulmasını talep ederiz ve etmeye devam edeceğiz. 

LTB’nin mali kaynakları maaş ödemeye dahi yeterli gelmemektedir. Bu nedenle biz CTP , TDP ve DP meclis üyeleri olarak, hiçbir yeni ihale kararına imza atmayacağımızın ve belediyeyi mali yükümlülük altına sokabilecek hiçbir karara evet demeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Bir çok kez talep etmiş olmamıza ragmen, LTB’nin hesapları, harcamaları ve bütçe hesapları tarafımıza verilmemştir. Bunlar olmadan Meclis Üyeliği görevimizi yapmamıza olanak yoktur. Sözkonusu belgelerin derhal tüm meclis üyelerine dağıtılmasını talep ettiğimizi bir kez daha belirtmek isteriz”

 

“DERHAL TEDBİR ALINMALI”

“Birkaç gün önce Sayın Başbakan Başbakanlık Denetleme Kurulu Üyesi Mehmet Soykurt’u LTB’ye göndemiştir. Bu şahsın ne maksatla ve hangi yetki ile LTB’ye gönderildiğini Başbakan açıklamalıdır.Bu konudaki söylemlerin kamu oyunu oyalamak ve yapılan yolsuzlukları ört bas etmek için uydurulmuş söylemler olduğunu kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

Çalışanların maaşlarının her ay başında gecikmeden ödenmesi, keza  ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta prim borçlarının ivedilikle yatırılması ve LTB’nin borçlarının ödenmesi için derhal tedbirler alınması ve başka bir borçlanmaya gidilmemesi şarttır.

Son günlerde adı kanunsuzlukla anılan bazı amaçlı kişilerin LTB’de çöreklendiği hatta kendilerine oda tahsis edildiğinden söz edilmektedir. Bunlar ciddi iddialardır ve polis tarafından araştırılmalıdır. Bu yapılmadan LTB çalışanlarının huzur içinde çalışması mümkün olmayacaktır.

Son zamanlarda LTB Başkan’ı Cemal Bulutoğulları, hükümet ve Başbakan’la yaptığı görüşmelerde yanına UBP’li meclis üyelerini almakta muhalefet partilerine mensup meclis üyelerini ise bu toplantıların dışında tutmaktadır. Lefkoşa Belediyesinde yaşanan sorunlar UBP zihniyeti nedenilyle yaşanmaktadır. Buna rağmen bu sorunlar sadece UBP’nin sorunu değildir. Lefkoşa Halkının sorunudur ve muhalefet dışlanarak bu sorunlar çözümlenemez sadece daha fazla çıkmaza sokulabilir.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 847 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler