1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MUHALEFETTEN HÜKÜMETİN İCRAATLARINA ELEŞTİRİ
MUHALEFETTEN HÜKÜMETİN İCRAATLARINA ELEŞTİRİ

MUHALEFETTEN HÜKÜMETİN İCRAATLARINA ELEŞTİRİ

Bugün toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, muhalefet hükümeti birçok konuda eleştirdi

A+A-

 

Bugün toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk gündem dışı konuşmayı DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu hükümet icraatları konusunda yaptı.

Petrol dolum tesisi ve külliye konularına “hükümetin icraatlarının tutarsız” olduğunu söyleyen Arabacıoğlu, camii yapımına karşı olmadıklarını, ancak bunun arkasındaki mentaliteyi sorgulamakta olduklarını, bu konuda hükümetin sınıfta kaldığını söyledi.

LTB’deki olaylara da değinen Arabacıoğlu, Lefkoşa’da sorunların hala ciddi olduğunu ve Lefkoşa’nın koktuğunu, hükümetin bu konuda da sınıfta kaldığını belirtti.

Elektrik konusuna da değinerek, Bakanlar Kurulu’nun Kıb-Tek’in özerkleşeceğine dair kararını hatırlatan Arabacıoğlu, bu kararın aksi karar alınmadığı için hala geçerli olduğunu söyledi.

ADEM

CTP-BG Milletvekili Sonay Adem de hükümet icraatları konusunda konuştu.

Ülkenin derinlemesine bir kriz yaşandığını ve bunun tetikleyicisinin UBP olduğunu söyleyen Adem, UBP’nin artık var olan statükoyu bile yürütemez duruma geldiğini söyledi.

LTB’nin statükonun kendisi durumuna geldiğini ancak UBP’nin elleri kolları bağlı durumda olduğunu ifade eden Adem, LTB’de herkesin feryat etmekte olduğunu, işlerin de yürümediğini ifade etti.

UBP Belediye meclis üyeleri istifa ederken partiden ses çıkmadığını, bununla sorunun çözülemeyeceğini, sorunun Belediye başkanında olduğunu belirten Adem, çalışanların maaş alamadığını perişan durumda olduğunu belirtti ve “Toplumun hiç mi vicdanı kalmadı?” diye sordu.

Adem, halka seslenerek kısa süre sonra bu koşulların herkesin başına gelebileceğini savundu.

Bazı belediyelerde yolsuzluklar bulunduğunu ileri süren Adem, hükümetin bu yolsuzlukların üzerine gitmesi halinde kendinin de aklanacağını söyledi.

Lefke Belediyesi’nin yine borçlanmak için başvurduğunu kaydeden Adem, hükümete çağrı yaparak bu konuya el atmasını, yoksa bu belediyenin de kötüye gideceğini ileri sürdü.

Hükümetin savcılıkla birlikte LTB ve Lefke Belediyesi üzerine gidip sorunu çözmesi gerektiğini ifade eden Adem, bu konularda siyaseten tüm sorunluluğun UBP ve hükümette olduğunu, bu sorunu çözecek olanın da onlar olduğunu söyledi.

Adem, hükümetin bu iki belediyedeki sorunu çözüp yeniden yapılandırıp seçime götürmesi gerektiğini söyledi.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar,  Belediyeler konusunda, sürekli borçlanarak işlerin yürütülemeyeceğini söyledi.

LTB konusunu parti meclisinde de görüştüklerini ifade eden Tatar, sorumluların üstlerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Ekonomik tedbirler konusuna da değinen Tatar, gelirlerin arttırılmasına rağmen hala bütçe açığı bulunduğunu ve yapılacak çok işler olduğunu kaydetti.

Alınan tedbirlere tepkinin normal olduğunu belirten Tatar, önemli olanın bunu yaparken şeffaf olunması olduğunu kaydetti.


ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de hükümet icraatları konusunda konuştu.

Hükümeti yasalara uymamak ve denetim yapmamakla suçlayan Angolemli, Lefke’nin de LTB ile benzer süreçler yaşamaya başladığını belirterek, LTB’de yaşananlarda ise artık sözün bittiğini, bundan sonra yapılması gerekenin halkın artık sorunu çözmesi olduğunu söyledi.

Güzelyurt Belediyesi Portakal Festivali yaparken, narenciyecinin kan ağladığını savunan Angolemli, ülkede çalışanların, üretenlerin ve emeklilerin memnun olmadığını söyledi.

Angolemli, hükümete güven kalmadığını gitmesi gerektiğini savundu.

ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, bir ülkenin en değerli şeyinin Sosyal Güvenlik Sistemi olduğunu, hükümetin de bu ilke üzerinden giderek Sosyal Sigortalardaki gelir ve gideri dengeleyebilmek için birçok tedbir aldığını söyledi.“Hiç borçlanmayacağımızı söylemedik” diyen Ünverdi, maaşların zamanında ödenmekte olduğuna da dikkat çekti.


EMİROĞLULARI

TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları ise “KKTC Bütçesi ve ekonomik konular” konusunda konuştu.

Brüksel’de hayalet eylemine değinen Emiroğluları, aslında sorunun esas parçasının içte olduğunu belirtti.

Güney’den Kuzey’e canlı hayvan kaçakçılığının büyük boyutlarda olduğunu da savunan Emiroğluları, ülkede Tarım Bakanlığı’ndan bahsedilemeyeceğini, bakanın istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Türk Petrolleri’nin elden çıkarılmasını eleştiren Emiroğluları, Digitürk firmasının devlete olan borcunun bile tahsil edilemediğini ileri sürdü.

Ülkedeki ekonomik kazancı olan kurumların elden çıkarılmaya çalışıldığını ifade eden Emiroğluları, DAÜ’nün satışının da gündeme geleceğini, hükümetin bu gibi kurumları elden çıkararak ekonomiyi düzeltemeyeceğini anlaması gerektiğini söyledi.

Beşir Atalay’ın yanılgı içerisinde olduğunu söyleyen Emiroğluları, ülkede ekonominin battığını vurguladı.

TÖRE

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda beşinci gündem dışı konuşmayı “KKTC her zaman yaşayacak” başlığıyla UBP Milletvekili Zorlu Töre yaptı.

Töre, KKTC’den taviz verilmesine razı olmadığını, son nefesine kadar yeminin arkasında olacağını söyledi.

KALYONCU

CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncı, da hükümet icraatları konusunda söz aldı.

Brüksel’deki eyleme değinen Kalyoncu, aslında hükümet ile ilgili eylem yapılması gerektiğini söyledi

Elektrik getirilmesi konusunda TC Başbakanı Erdoğan ile Başbakan Küçük’ün tamamen zıt iki konuşmasının dünyaya nasıl bir izlenim verdiğini soran Kalyoncu, hükümetin tamamen hayalet bir hükümet olduğunu ifade etti.

Elektrik Kurumu’nun bugünkü kadar hiçbir zaman kötü durumda olmadığını belirten Kalyoncu, kurumun devlete 197 milyon vereceği 249 milyon alacağı çıktığını söyledi.

Kalyoncu, Selvilitepe’den hala analog yayın yapıldığını kaydederek, analog yayıncılığın ödeneksiz mücahitlik olduğunu söyledi.

Özelleştirileceği açıklanan kurumlarla ilgili hiçbir rapor açıklanmadığına dikkat çeken Kalyoncu, vatandaşın parası harcanırken hükümetin ciddi raporlar sunması gerektiğini söyledi.

Gündem dışı konuşmaların ardından sorular bölümüne geçildi.

3 Temmuz’da tatile girecek Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu son toplantısını 2 Temmuz Pazartesi günü yapacak.

Bu haber toplam 460 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler