1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MUHALEFETİN TEPKİSİ SERT OLDU
MUHALEFETİN TEPKİSİ SERT OLDU

MUHALEFETİN TEPKİSİ SERT OLDU

Meclis Genel Kurulu’nda, Yurt Dışı Türkler Başkanlığı konusu da gündeme geldi ve tartışmalar yaşandı. CTP-BG Milletvekili Sonay Adem gündem dışı konuşmasını “Hükümet Uygulamaları” konusunda yaptı. Yurt Dışı Türkler Başkanlığı konusunda

A+A-

 

 

Meclis Genel Kurulu’nda, Yurt Dışı Türkler Başkanlığı konusu da gündeme geldi ve tartışmalar yaşandı.

CTP-BG Milletvekili Sonay Adem gündem dışı konuşmasını “Hükümet Uygulamaları” konusunda yaptı.

Yurt Dışı Türkler Başkanlığı konusunda perşembe gününe kadar UBP’nin kendi tavrını bildireceğini söylemesine rağmen bu sabah bir yanıt alamadıklarını belirten Sonay Adem, konunun kapatılmak üstünün örtülmek istendiğini söyledi.

Başsavcılığın bakanlıkların hizmet alımları konusunda, bunların hukuk dışı olduğunu ifade eden bir raporunu okuyan Sonay Adem, Başbakanlıkta kurulan Dış Türkler Başkanlığı’nın sanal bir örgütlenme olarak görüldüğüne işaret etti ve burada çalışanların nasıl ödendiğini sordu.

“Haber KKTC” internet sitesinde bir köşe yazarının yazdığı köşe yazısının altına eklenen yazıdan UBP’ye transfer olan ve bankalara çok borcu olduğu iddia edilen kişinin Ejder Aslanbaba olduğunun belirtildiğine dikkat çeken Adem, UBP’nin kendi içinde bu konuyu halletmesi gerektiğini söyledi.

“Bu yanlıştır. Yasalara aykırıdır” diyen Adem, başsavcılığın görüşü çerçevesinde, Sayıştay’ın tekrar hukuk dairesine sormasına gerek kalmadan ödenen paraların geri alınması gerektiğini kaydetti.

Adem, başbakandan “attığı yanlış adımdan” geri çekilmesini istedi.

Sayıştay ve Başsavcılıktan kişisel olarak görüş alarak, ana muhalefet partisi olarak diğer partilerle de görüşerek bu konuda adım atacaklarını söyleyen Adem, bunun bir tehdit olmadığını söyledi.

Adem, bu birime ödenen paranın devlete iade edilmesi gerektiğini vurguladı.

ARABACIOĞLU

DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu da, konuşmasını, “Başbakanlıkta Oluşturulan Yurt Dışı Kıbrıslı Türkler Başkanlığı” konusunda yaptı.

Ülkenin kötü yönetildiğini belirten Arabacıoğlu, Anayasa’nın devlet daireleri ve birimlerin oluşmasını düzenlediğini söyledi ve ilgili maddeleri okudu.

Bakanlar Kurulu’nun böyle bir birim kurma hakkı olduğunu ancak bunun yönteminin doğru olmadığını, Dışişleri Bakanlığı’nda böyle bir birim bulunduğunu ve yasayla kurulduğuna dikkat çeken Arabacıoğlu, bu birimin eksikliğinin ne olduğunu ve niçin giderilmediğini sordu.

Yürütmenin yasalardan aldığı yetki çerçevesinde görev yapmakla yükümlü olduğunu ifade eden Arabacıoğlu, kişileri memnun etmek için yetki kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Hukuksal dayanağı olmayan bir birimle ilgili nasıl geriye dönük harcama yapılabileceğiyle ilgili Başsavcılığa da soru sorduklarını belirten Arabacıoğlu, Başbakan’dan “bu oyuna gelmemesini” istedi.

“Önce yasa yapıp meclisten geçireceksin” diyen Arabacıoğlu, alınan kararı “siyasi rüşvet belgesi “ olarak niteledi.

Arabacıoğlu, Bakanlar Kurulu’nun sınırsız bir yetkisi olmadığını da ifade etti.

Bu konuda yapılacak her türlü eyleme katılacağını kaydeden Arabacıoğlu, “Meclisin ahlakını bozan kişilerden kurtulması gerekiyor” dedi.

KÜÇÜK

Bu yanlışlara 2004’de başlandığını belirten Başbakan İrsen Küçük, bunun uzatmalarının da yapıldığını ifade etti.

Burada bir birim oluşturulduğunu, hizmet alımı yapılma olayı bulunduğunu kişilerle ilişkili olmadığını ifade eden Küçük, bu konuda Sayıştay’dan da görüş alındığını vurguladı.

İstihdam nitelikli olmayan hizmet alımlarını 3 ay süreyle yapılabileceği konusunda Sayıştay’ın görüşü bulunduğunu belirten Küçük, yasa dışılık bulunmadığını söyledi.

Hizmetin 3 aylık dönem için alındığını kaydeden Küçük, yasanın yapılarak daha sonra bu birimin Başbakanlık bünyesinde kurulacağını vurguladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1087 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler