1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MUHALEFET DİRENİYOR
MUHALEFET DİRENİYOR

MUHALEFET DİRENİYOR

“UBP MAFYA VE ÇETELERİ KORUYUP KOLLUYOR” Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla ilgili üçüncü konuşmayı yapan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, uzun bir konuşmayla hem tasarılarla ilgili

A+A-

“UBP MAFYA VE ÇETELERİ KORUYUP KOLLUYOR”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla ilgili üçüncü konuşmayı yapan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, uzun bir konuşmayla hem tasarılarla ilgili görüşlerini ifade etti; hem de hükümete eleştiriler yaptı.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, konuşmasının başında UBP ve CTP’nin konuşma sırasının geriye atılması için işbirliği yaptığını savunarak genel başkanların her zaman önce konuşması gerektiğini söyledi.

Bu sırada CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu ve bazı CTP’li milletvekilleriyle Çakıcı arasında sözlü tartışma yaşandı.

Oturumu yöneten Meclis Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu, iç tüzüğün ilgili maddelerini okudu.

Çakıcı da itirazının bugüne kadarki uygulamanın dışına çıkılmasına olduğunu söyledi.

Sosyal Güvenlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Sosyal Sigortalar (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve İhtiyat Sandığı (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı birlikte algılamak gerektiğini kaydeden Mehmet Çakıcı, hükümetin bütçe açığını kapatmak için birtakım yerlerden kaynak bulması gerektiğini; UBP’nin de “biz bütçe açığını kapatabilmek için bazı tedbirler alacağız” dediğini ifade etti.

“UBP STATÜKONUN YARATICISI”

TDP Genel Başkanı Çakıcı, UBP’nin Türkiye’den bir ekonomik paket alıp teker teker uygulamaya başladığını belirterek, eğer nüfus kontrol edilseydi çalışanların ve sendikacıların genel grev ve eylem yerine bazı düzenlemeler yapacağını ama düzenin kurucusu, statükonun yaratıcısı UBP’den bir şey beklemenin ölü gözünden yaş beklemek olduğunu ileri sürdü.

“VERGİ ŞAMPİYONU OLMASI GEREKENLER LİSTEDE YOK”

Çakıcı, vergi şampiyonu olması gereken çok zengin kişilerin vergi listelerinde bile yer almadığını savundu ve “Buna kim engel oluyor?” diye sordu.

“MAFYA VE ÇETELER ÜLKENİN KANINI EMİYOR”

“Mafya ve çetelerin ülkenin kanını emdiğini” belirten Mehmet Çakıcı, UBP’nin de bunları koruyup kolladığını öne sürdü. Vergi adaletsizliğinden örnekler veren Çakıcı, düzenin devamı için çalışanların haklarının budandığını, sigorta ve ihtiyat sandığı yasalarındaki değişikliklerle çalışanın cebine el atıldığını söyledi.

Birleşik faiz yasasıyla binlerce insanın kanının emildiğini, tefecilere teslim edildiğini söyleyen TDP Genel Başkanı Çakıcı, UBP’yi çetelerin arkasında olmakla suçladı.

“VATANDAŞLIK YASASI HALKA İHANET”

Vatandaşlık yasasının ülkeye neler getireceğinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, bunun halka ihanet olduğunu savunan Çakıcı, “Vatandaşlık yasasını görmeden af konusunu değerlendiremeyiz” dedi. Vatandaşlık yasasının kriterlerinin çok net olması gerektiğini vurgulayan Mehmet Çakıcı, UBP’nin ülkenin nüfus yapısını kafasına göre belirleyemeyeceğini; ülkenin kaderini böyle belirleyemeyeceğini söyledi.

ZORLU TÖRE “GİDERSEN GÖREVDEN ALINIRSIN” DEDİ

“Tekel ve tröstlerin üzerine gidebilir misiniz?” diye soran Çakıcı’ya, UBP Milletvekili Zorlu Töre, oturduğu yerden “Gidersen görevden alınırsın” yanıtını verdi. Bunun üzerine Çakıcı, Töre’yi dürüstlüğü nedeniyle kutladı.

 “AİLELER PARÇALANIYOR”

“Kıbrıs Türk gençliği buradan ayrılmak zorunda kalıyor, aileler parçalanıyor” diyen Çakıcı, yurt dışında yaşayan insanların vatanlarına geri dönebilmesi için bir çaba içinde olmak gerektiğini; birçok kişinin askerlik yükümlülüğü veya engeller nedeniyle Kıbrıs’a gelemediğini söyledi.

Evlilik ve kan bağı dışında vatandaşlık verilmesinin doğru olmadığını kaydeden Mehmet Çakıcı, afla ilgili yasanın da yanlış olduğunu söyledi.

Çakıcı, belediyelerin battığını, Sayıştay’ın hesap sorması gerektiğini belirterek, esas suçluların sorumluluk duymadığını savundu.

4.5 saat kürsüde konuşmasını sürdürmeye devam eden Çakıcı, tasarıların geçmemesi için gecenin ilerleyen saatlerine kadar konuşmaya devam edeceklerini söyledi. Çakıcı kan şekeri düştüğü için kürsüdeyken meyve suyu içti ve konuşmasını sürdürdü.

Meclis Genel Kurulu toplantısının, muhalefet temsilcilerinin uzun konuşmalarından dolayı geç saatlere kadar sürmesi bekleniyor.

Bu arada sendikalar tasarılar ile ilgili dava hazırlığında.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1269 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler