1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MUHACERET' GÖRÜŞÜLDÜ
MUHACERET GÖRÜŞÜLDÜ

'MUHACERET' GÖRÜŞÜLDÜ

Meclis komitesine geri gönderilen Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın genel görüşmesini tamamladı.

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, Genel Kurul’dan yeniden görüşülmek üzere Komiteye geri gönderilen Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın genel görüşmesini tamamladı.

Meclisten verilen bilgiye göre, UBP Milletvekili Mehmet Tancer başkanlığında toplanan Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi’nin genel görüşmesini tamamladığı tasarının genel gerekçesi şöyle:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ziyaretçi izni, ikamet izni, iş kurma izni, veya çalışma izni süresi bitmiş olan yabancı uyruklu kişiler tadil edilmiş haliyle Fasıl 105 Yabancılar ve Muhaceret Yasasının uygulanmasından kaynaklanan maddi sorunlar nedeni ile ülkeden ayrılamamaktadırlar. Ayrılabilenlerin ise ülkeye yeniden girişleri yine maddi sorunlar nedeni ile imkansız hale gelebilmektedir. Ülkedeki inşaat, yatırım, turizm, ulaşım ve tarım sektörleri önemli gelir kaynaklarını oluşturur. Bu sektörlere kaçak iş gücü olarak bu gibi kişilerin girmesi sosyal güvenlik fonlarının gelirinde önemli düşüşlere neden olduğundan bu kişilerin mevzuata uygun olarak yeniden sektöre kazandırılması gerekmektedir. Ayrıca yüksek miktarda tahakkuk eden para cezasını ödeyemeyen ve sosyal bir yara olan ailelerin parçalanmasının önlenmesi de hedeflenerek söz konusu Yasa Tasarısı hazırlanmıştır.”

Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile ilgili toplantıya, Başsavcılıktan Behiç Öztürk, Muhaceret Dairesi Daire Müdürü Hasan Hacılar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakanlık Müdürü Yusuf Önderol da katıldı.

Tancer Başkanlığındaki Komite toplantısına, UBP Milletvekilleri Zorlu Töre, Ali Riza Usluer ile CTP Milletvekili Kadri Fellahoğlu ve Salih İzbul katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 662 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler