1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MUHACERET AFFI İÇİN SON HAFTA
MUHACERET AFFI İÇİN SON HAFTA

MUHACERET AFFI İÇİN SON HAFTA

KKTC’de kayıt dışı duruma düşmüş yabancılara yönelik aftan yararlanmak isteyenlerin başvuru süreci 7 gün sonra bitiyor.

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de kayıt dışı duruma düşmüş yabancılara yönelik aftan yararlanmak isteyenlerin başvuru süreci 7 gün sonra bitiyor.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yalpan açıklamaya göre, 9 Aralık 2011’de yürürlüğe giren Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasası’yla getirilen af düzenlemesinden
bu sabah itibarıyla 5 bin 738 kişi yararlandı.

Açıklamada, aftan yararlanmak isteyenlerin Yasa’nın uygulamada son günü olan 6 Şubat Pazartesi saat 24.00’e kadar KKTC’den çıkış yapması halinde aftan bedava yararlanabileceği kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında, af sonrasında Çalışma Bakanlığı ile birlikte yapılacak denetimlerle işveren ve işçilere yönelik “ağır cezalar” uygulanacağına dikkat çekilerek, bu aşamada yasaların öngördüğü tüm yaptırımların sonuna kadar uygulanacağı ifade edildi.

“Af süresinin bitimine çok az bir zaman kala, ülkemizde kayıt dışı durumda bulunanlara kendilerinin ve çocuklarının geleceği için, bu son Af’tan yararlanmaları gerektiğini tekrar vurgularız” denilen yazılı açıklamada, geçmiş yıllarda çıkarılan aflardan yararlanma oranıyla son Af’tan yararlanma oranı arasındaki ciddi farkın rakamlarla da ortada olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Bakanlığın, konuyla ilgili yürütmüş olduğu kampanya ve bilgilendirme sürecinin etkisiyle kayıt dışı durumda bulunanların kendi ve ailelerinin geleceği için Af’tan yararlanma ihtiyacı duyduğunun aşikar olduğu vurgulandı.

Yazılı açıklamada, CTP/BG-ÖRP Hükümeti döneminde 8 Mart 2007 tarihinde çıkarılan aftan 1637; CTP/BG-ÖRP Hükümeti döneminde 21 Temmuz 2008 tarihli aftan 2 bin 158; UBP Hükümeti döneminde 17 Temmuz 2009’da 2 bin 171 kişinin yararlandığı belirtilerek, halen devam eden affın bitimine 7 gün kalan bu sabah itibarıyla Af’tan 5 bin 738 kişinin yararlandığı belirtildi.

Açıklamada, aftan yararlanmak isteyenlerin mesai saatleri içinde 611 10 19 numaralı telefondan bilgi alabileceği de kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 934 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler