1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MÜDAHALE' İDDİALARI TÜRKİYE BASININDA
MÜDAHALE İDDİALARI TÜRKİYE BASININDA

'MÜDAHALE' İDDİALARI TÜRKİYE BASININDA

UBP Kurulayı’na Türkiye’den müdahale iddiaları Türkiye basınında yer aldı. Milliyet’in haberi şöyle; Müdahale iddiası KKTC’yi karıştırdı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) iktidar Ulusal Birlik Partisi’ni

A+A-

 

UBP Kurulayı’na Türkiye’den müdahale iddiaları Türkiye basınında yer aldı.

Milliyet’in haberi şöyle;

 

Müdahale iddiası KKTC’yi karıştırdı

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) iktidar Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Aralık ayında yapılacak kurultayı öncesinde, “Kurultaya Ankara müdahale ediyor” tartışmaları yaşanıyor.

 

SEFA KARAHASAN/sefakarahasan@gmail.com

 

 UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük’ün karşısında parti başkanlığına aday olan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’e Ankara tarafından “adaylıktan çekil” baskısı yapıldığı öne sürülüyor.

KKTC’de adaylık krizi Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in, UBP Genel Başkanlığı’na aday olacağını açıklamasıyla patlak verdi. Kaşif’in adaylığını açıklamasından sonra Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça devreye girdi. İddiaya göre Kaşif’i Büyükelçiliğe çağıran Akça, “adaylıktan geri çekilmesi yönünde” mesajlar verdi. Akça ile Kaşif Büyükelçilik binasında iki saate yakın bir görüşme yaptı. Bu gelişme üzerine Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’ndan tam destek alan Kaşif’in de kararsız kaldığı, ancak Akça’ya geri çekilebileceği sinyali verdiği öne sürüldü. Bu görüşmeden bir gün sonra Afrika gazetesinde, “Akça’dan Kaşif’e elçilikte baskı: Çekil” manşeti ile yer aldı. Haber taraflarca yalanlanmadı. KKTC’yi ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, “ülkede istikrarın devam etmesi gerektiği” yönünde yaptığı açıklama ile Küçük’ü işaret etti. Büyükelçi Akça’nın Kaşif’le görüşmesinden sonra 14 UBP’li belediye başkanı Küçük’ü destekleyen bir bildiri yayınladı. Yaşananları manşetine çeken Afrika gazetesi Kaşif’in baskılardan bunaldığını ve bir kaç gün içinde adaylıktan çekileceğini yazdı. Milliyet’e konuşan Sağlık Bakanı Kaşif ise, “adaylığını açıkladığı yerde” olduğunu söyledi.

DEVLETİN TEPESİNDE KRİZ

 KKTC’de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Başbakan İrsen Küçük arasında gözle görülür bir kriz yaşanıyor. Devletin tepesinde bu iki isim zorunlu olmadıkça bir araya gelmemeye özen gösteriyor. Eroğlu, Küçük’e “kendisini dinlemediği” eleştirisini yöneltiyor. Kıbrıs gazetesine bir demeç veren Eroğlu, halkın hükümetten şikayetçi olduğunu öne sürerek Küçük ’e yüklenmişti. Başbakan Küçük de Eroğlu’nun parti içine karıştığı eleştirisinde bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1131 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler