1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MÜDAHALE DEĞİL DE NE?
MÜDAHALE DEĞİL DE NE?

MÜDAHALE DEĞİL DE NE?

TC Başbakan Yardımcısı ve AB Bakanı Egemen Bağış, Başbakan İrsen Küçük tarafından kabul edilişi sırasında konuştu: “Tayyip bey sizinle yakaladığı o kimyayı çok önemsiyor” Bağış, makro seviyede elde edilen büyümelerin mikro anlamda vatandaşı

A+A-

 

 

TC Başbakan Yardımcısı ve AB Bakanı Egemen Bağış, Başbakan İrsen Küçük tarafından kabul edilişi sırasında konuştu:

 

“Tayyip bey sizinle yakaladığı o kimyayı çok önemsiyor”

 

Bağış, makro seviyede elde edilen büyümelerin mikro anlamda vatandaşın cebine yansımasının biraz zaman alacağını ama o sürecin başladığını gördüklerini ve istikrarın devamını çok önemsediklerini ifade etti

 

Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selam ve sevgilerini ileterek, “Tayyip bey sizinle yakaladığı o kimyayı çok önemsiyor ve KKTC’nin sizin önderliğinizde yakaladığı istikrarı, büyüme oranını ve kalkınmayı biz Türkiye olarak büyük bir gururla takip ediyoruz. Göğsümüz kabarıyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün davetlisi olarak önceki gece adaya gelen Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakan İrsen Küçük tarafından kabul edildi.

Bağış, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na Kıbrıs müzakerelerinde verdiği destek gibi, KKTC ekonomisinin yönetilmesi ve devletin yükselmesinde de Başbakan Küçük’ün önderliğini çok çok önemsediğini ve Küçük’e destek vermekten büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

 

GÜNEY “KİMDEN BORÇ ALAYIM” ARAYIŞINDAYKEN...

Güney Kıbrıs halen “kimden borç alacağım” arayışı içindeyken, “acaba kime sığınayım” tartışmaları yaşarken KKTC’nin yüzde 10 ekonomik büyüme sağlamasını; turist, öğrenci ve gelir sayısını artırmasını çok önemsediklerini ifade eden Bağış, makro seviyede elde edilen büyümelerin mikro anlamda vatandaşın cebine yansımasının biraz zaman alacağını ama o sürecin başladığını gördüklerini ve istikrarın devamını çok önemsediklerini ifade etti.

 

AB STANDARDINDA YASALAR

Bakan Bağış, AB Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Erhan Erçin’in AB standartlarında yasaların geçmesi için verdiği çabayı yakından takip ettiğini de belirterek, “AB’a rağmen AB standartlarını KKTC’nin bütün vatandaşlarına yansıtma ve yaşatma iradesi sizin kendisine verdiğiniz destekle gerçekleşiyor. O konuyu da yakından takip ediyorum. Aynı Başbakanımızın bize Türkiye’de verdiği destek gibi sizin de burada o kararlılığı göstermenizi çok önemsiyorum” dedi.

 

KÜÇÜK: “SİZİ YANIMIZDA BULMAK GÜÇ VERİYOR”

Başbakan İrsen Küçük de, ziyaretlerin iki ülke ilişkilerine büyük katkı sağladığını ifade ederek, “Yaptığımız çalışmalarda sizleri yanımızda bulmak bize güç veriyor” dedi.

Egemen Bağış’ın temsil ettiği bakanlıkla da çok sıkı işbirliği yaptıklarını belirten Başbakan Küçük, halen 4 elemanın bu bakanlıkta eğitilmesinden dolayı da teşekkürlerini ifade etti.

 

EROĞLU-BAĞIŞ GÖRÜŞMESİ

Egemen Bağış, dün Başbakan İrsen Küçük ile görüşmesinden önce Cumhur Başkanı Derviş Eroğlu tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Egemen Bağış’ın vermiş olduğu beyanatlarla, esas çözümsüzlüğün nedeninin Kıbrıs Rum tarafı olduğunu, ağır ağır Avrupalıların kafasına sokmaya başladığını vurguladı.

 

“KKTC ARTIK KENDİ RÜŞTÜNÜ İSPAT ETMİŞ…”

Bağış, “Kıbrıs Dönem Başkanlığı süresi içerisinde bizim gönlümüzdeki dönem başkanlığını ziyaret etme arzum vardı. Gerçekten de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin artık kendi rüştünü ispat etmiş, devlet olduğunu her açıdan ortaya koymuş bir yapıya kavuşmuş olmasını önemsiyoruz” dedi.

Bağış, “İnşallah önümüzdeki dönemde bu istikrar ve güvenle daha da güçlenmeye, daha da büyümeye devam edecektir” şeklinde konuştu.

 

 

EROĞLU: “… AB YETKİLİLERİNİN TÜRK TARAFINDAN ANLAYIŞ BEKLEMELERİNİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM”

Avrupa Birliği yetkililerinin, Rum tarafının çözüme niyeti olmadığını bildiği halde, Türk tarafından anlayış beklemelerini anlamakta güçlük çektiklerini vurguladı. Eroğlu, Kıbrıs konusuna önemli hizmetleri olan Fatih Rüştü Zorlu’nun anısına bir konferans düzenlenecek olmasından duyduğu memnuniyeti de aktararak konuşmasını tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 710 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler