1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MÜCADELEYE DEVAM
MÜCADELEYE DEVAM

MÜCADELEYE DEVAM

DAÜ-SEN’in son basın açıklamasının tam metni şöyle: ABDULLAH ÖZTOPRAK MAHKEMESİ BAŞLADI

A+A-

 

 

 

DAÜ-SEN’in son basın açıklamasının tam metni şöyle;

 

ABDULLAH ÖZTOPRAK MAHKEMESİ BAŞLADI

 

“Halkın vergilerinden yaratılan devletin okullarını şüpheli kuruluşları zengin etmek için bedavaya, gizli bir şekilde ve kanunsuz devreden DAÜ Rektörü Prof.Dr. Abdullah Öztoprak, kendine karşı direnenlerle hesaplaşmaya devam ediyor. Hem suçlu hem de güçlü mantığıyla sendikacıları uydurma tanık ifadeleriyle mahkemeye veren Öztoprak bununla da yetinmeyip aynı konuda kendi mahkemesini kurup sendikacıları yargılamaya başladı. Yani on milyonlarca lira değerinde kamu malını satan Sayın Öztoprak, kamu malını korumaya çalışanları yaptıkları sendikal eylemlerden dolayı, Haziran ayından beri sürekli değişen suçlamalarla yargılamaya çalışıyor

25 Kasım 2011 tarihinde, Rektörün şikayeti üzerine toplanan DAÜ Akademik Personel Disiplin Kurulu, sendikacıların savunmalarını dinledi. Bünyesinde Hukuk Fakültesi barındıran Üniversitemizin hukuk fakültesi temsilcisinin de olanlara sessizliğini koruduğu disiplin kurulunda devam eden yargılama ortaçağ engizisyon mahkemelerini aratır bir şekilde devam etmektedir.

Disiplin Kurulu önüne çıkan sendikacılar

1.      Her şeyden önce Anayasal haklarını kullanmış olduklarından dolayı yargılanmaktadırlar.

2.      Önce farklı bir konuda soruşturmadan geçip sonra da farklı, ancak içeriği tam olarak anlaşılamayan bir konudan dolayı yargılanmakta.

3.      Aleyhlerinde toplanan sözlü, yazılı ve görsel delilleri görmeden, haklarında ileri sürülen iddialar konusunda Rektörlük tarafından çağrılan tanıkları dinlemeden,  yani tam olarak neyle suçlandıklarını bilmeden ve iddialara cevap verme hakkını kullanamadan yargılanmakta.

4.      Tanık statüsünde Rektörün yazılı ve sözlü müdahalesine, davetsiz bir şekilde disiplin kuruluna gelip “tavsiyelerde” bulunması gibi kabul edilemez müdahaleleri içeren bir süreçte yargılanmakta.

5.      Yasal hakları olmasına rağmen Sendika temsilcisi olmadan yargılanmakta

6.       Kurulun bağımsız olmasına rağmen Kurulun başkanlığını suçlamaları yapan rektörlüğün yapması gibi temel hukuk normlarına aykırı bir uygulamaya rağmen yargılanmaktadırlar.

Gerçeklikle, etikle, hukukla ve mantıkla ilişkisini kesen DAÜ Rektörü Öztoprak belli ki böylesi utanç verici bir yargılamayla DAÜ’yü yeniden kargaşaya sokmak istemektedir.

Ülkenin her yerinde adaletten, emekten, hukuktan, kamusal zenginliklerin korunmasından yana olan tüm sendikacılar gibi DAÜ-SEN yöneticileri de Öztopraklar’dan korkmadan mücadeleye devam edecektir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 828 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler