1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MÜCADELE İÇİN VARIZ'
MÜCADELE İÇİN VARIZ

'MÜCADELE İÇİN VARIZ'

LEFKOŞA BELEDİYE TİYATROSU'ndan örnek duyarlılık: Yaşamsal Koşullarımız ve Varoluşumuz Tehdit Altındadır. Antidemokratik Yasakçı Uygulamaları Kınarız. İŞTE AÇIKLAMA Lefkoşa Belediyesi’nde son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle Cumhurbaşkanı’

A+A-

 

LEFKOŞA BELEDİYE TİYATROSU'ndan örnek duyarlılık: Yaşamsal Koşullarımız ve Varoluşumuz Tehdit Altındadır. Antidemokratik Yasakçı Uygulamaları Kınarız.

 

İŞTE AÇIKLAMA

 

 

Lefkoşa Belediyesi’nde son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nun aldığı yasaklama kararı, çalışanların emeğine karşı bir saldırı, ülkemiz demokrasisine karşı da bir darbe niteliğindedir.

Belediye çalışanları 76 günden beri maaş ve ücretlerini alamazken böylesi bir yasaklama hem antidemokratiktir hem de provakasyon içermektedir. Bakanlar Kurulu’nun bu provakasyon içeren kararına tepki gösteren Belediye çalışanlarına karşı polis ve çevik kuvvetin uyguladığı şiddet ise ne demokrasiyle ne de temel insan haklarıyla bağdaşmaktadır.

LBT sanatçıları ve çalışanları olarak bu antidemokratik uygulamaları şiddetle kınadığımızı belirtiriz.

Bu düşüncelerle, çalışanları ve Lefkoşa halkını daha fazla mağdur etmemek için sorunu demokratik yollardan akılcı bir yöntemle çözmek adına Cumhurbaşkanlığı’nı, Bakanlar Kurulu’nu ve Belediye yönetimini  görev yapmaya, ayrıca Lefkoşa halkını da kentine ve belediyesine sahip çıkmaya çağırırız.

LBT sanatçıları ve çalışanları olarak bu ülkede çok zor şartlarda her zaman demokrasiden, insan haklarından yana tiyatro yaptığımızı ve insanımıza hizmet vermeye çalıştığımızı vurgularız. Geride bıraktığımız 32 yıllık sanatsal ve kültürel mücadelemiz bunun en önemli kanıtıdır. En zor dönemlerde bile Lefkoşa Belediye Tiyatrosu sanatçıları olarak perdemizi toplumumuza ve seyircimize  hep açık tuttuk. Çünkü tiyatroyu bir aydınlanma, gelişme ve çağdaşlaşma aracı olarak gördük ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yürüttük.

Bu süreçte bugün Bakanlar Kurulu’nun aldığı darbe niteliğindeki karar ve çalışanlara karşı uygulanan şiddet nedeniyle, ülkemizde yaşanan bu antidemokratik uygulamaları göz önünde bulundurarak, LBT sanatçıları olarak,  davet aldığımız ve Belediye Meclisi’nin oybirliğiyle aldığı kararla katılacağımız  3. Uluslararsı Antalya Tiyatro Festivali  ve 7. Eskişehir Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Festivali’nde 16-20 Mayıs ve 24-27 Mayıs 2012 tarihlerinde temsil sunmak üzere programlarında yer almamıza rağmen katılmama ve bu kritik süreçte yaşamsal koşullarımızın ve varoluşumuzun tehdit altında olduğu ülkemizde kalarak bu sorunlara karşı mücadelimizi sürdürme kararı aldığımızı kamuoyunu duyururuz.

 

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Sanatçıları ve Çalışanları

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1371 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler