1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Motivasyon, istikrar ve liderlik
Motivasyon, istikrar ve liderlik

Motivasyon, istikrar ve liderlik

Sezona Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun düzenlediği Süper Kupa karşılaşmasında Küçük Kaymaklı’yı 2-1 mağlup ederek başlayan Çetinkaya, ligin ilk devresinin son haftasında Tatlısu’yu tek gol ile geçti. Kısacası Kupa ile başlayan sezon,

A+A-

 

Sezona Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun düzenlediği Süper Kupa karşılaşmasında Küçük Kaymaklı’yı 2-1 mağlup ederek başlayan Çetinkaya, ligin ilk devresinin son haftasında Tatlısu’yu tek gol ile geçti. Kısacası Kupa ile başlayan sezon, ilk devrenin sonunda liderlik ile tamamlandı.

Son haftaya lider giren Yenicami’nin Bostancı Bağcıl karşısında puan kaybetmesi sonrası Çetinkaya ilk sıraya yükseldi ve ligin ilk yarısını lider olarak tamamladı.

Kazanılan kupanın ardından sezona istediği gibi başlayamadı Çetinkaya. Geçtiğimiz sezonun şampiyonu Küçük Kaymaklı’ya 3-2 mağlup olduktan sonra ikinci haftada Cihangir’e konuk oldular. Bu maçtan da beraberlikle ayrılmalarının ardından teknik direktör Mehmet Bolkan’ın görevine son verildi.

Lig öncesi şampiyonluk parolası ile sezona start veren ve iki haftada alınan 1 puan ve görevine son verilen bir teknik adamın kayıtlara geçmesinin ardından, spor kamuoyunda şampiyonluğun en güçlü adayı olarak nitelendirilen Çetinkaya’nın üzerindeki dikkatlerin lige yeni yükselen ve oynadığı futbol ile farklı galibiyetler alan Yenicami’ye kaymasına sebebiyet verdi. Özellikle Süper Kupa karşılaşmasının ardından sezon başı transfer edilen Akın’ın sol bekte görev almasının yanlış olduğu savunuldu haftalarca. Bu oyuncunun defansif yönünün zayıf olduğu tartışıldı. Tatlısu’dan alınan Ertan’ın ilk iki haftada beklenen verimi sergileyememesi orta alanda yaşanan sıkıntıların ön plana çıkmasına neden oldu. Daha önce Beşiktaş ve Porto gibi takımlarda forma giymiş Fatih Sonkaya’nın iyi bir performans sergileyememesi faturanın bu oyuncuya kesilip gönderilmesi ile devam etti olumsuzluklar. Ardından Mehmet Bolkan’ın yerine takımı daha öncede çalıştıran bir isim Turan Altay’ın göreve getirilmesi bir süre eleştirilse de, deneyimli teknik adamın takımın oyun anlayışı üzerinde yaptığı ufak değişikliklerle rüzgarı arkasına almasına ve elde edilen sonuçlarla birlikte bu kötü ilk iki haftanın unutturulmasına yardımcı oldu.

Peki ne yaptı Turan Altay? Defansın göbeğinde oynamasına alıştığımız Serhan Önet’i orta alana kaydırdı. Böylelikle orta alanın direncini yükseltti hem de hava toplarında daha etkili bir konuma ulaştı. Savunmada güvendiği isimler Serkan, Hüseyin ve Tunç’tan kolay kolay vazgeçmeyen teknik adam bu oyunculardan verim almayı başardı. Onlara ek olarak Abbas bu bölgeye monte edildi. İlk devrenin son haftalarına doğru orta alanın sol tarafında görev verilen ve sezon başı çok eleştirilen Akın, arkasında Hüseyin Taşçı’nın oynaması ile birlikte ofansif yönden ilk haftalara nazaran daha etkili oldu diyebiliriz. İleri uçta da ilk devrenin ikinci yarısında Esin ve Cedric’in boy avantajı, onların arkasında serbest bir pozisyonda, tabir yerindeyse 10 numara görevinde oynadı Batshi ve birçok maçta hem hazırladığı hem attığı goller ile takıma katkı koymaya başladı.

Üçüncü haftada alınan Lapta galibiyeti, dördüncü haftada 4-4’lük sonuçla Türk Ocağı ile berabere kalmasının ardından Çetinkaya yeni teknik adamının oyun sistemine alışmaya başlarken, orta sahada görev yapmaya başlayan Serhan, Ertan’ın daha rahat oynamasına ve veriminin artmasına katkı koydu. Savunmanın ve kaleci Hasan Piro’nun kaleyi gole kapatmasının ardından peş peşe puanları toparlayan Çetinkaya, bir nevi psikolojik olarak ilk haftaların vermiş olduğu eksik özgüven unsurunu geri kazandı. Alınan sonuçlarda bunun da etkisi büyük. Birebir rakipler Mağusa Türk Gücü, Yenicami ve Doğan Türk Birliği karşısında kalesinde gol görmeden elde edilen galibiyetler bu unsuru ateşledi ve ilk devrenin sonunda Çetinkaya ligi ilk sırada tamamladı.

İlk devrenin tamamlanmasının ardından önemli olan Turan Altay’ın da dediği gibi ipi son haftada göğüsleyebilmek. Bu anlamda 14’üncü haftada oynanacak Küçük Kaymaklı maçının önemi bir o kadar daha artıyor. Çünkü ikinci devrede yapılacak hatalar, ilk devreye oranla daha büyük kayıplara neden olabilir.

Motivasyon sorunu çözen, istikrarı yakalayan Çetinkaya devreyi lider kapattı. Şu sıralar transferde sessiz görünseler de yapılacak en iyi hamlenin orta saha ve savunmaya alternatif adamların kazandırılması olabilir diye düşünüyorum. Çünkü ilk devrede ciddi sakatlıklar yaşamadılar ve birçok oyuncu 13 maça yakın ilk 11’de sahaya çıktı. Yedek kulübesinde oyuna girip kaderi değiştirebilecek elemanların takıma dahil edilmesi halinde Çetinkaya son haftaya kadar yarışı sürdürecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 920 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler