1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Mösyö Champagne’den FIFA önerilerine destek mi?
Mösyö Champagne’den FIFA önerilerine destek mi?

Mösyö Champagne’den FIFA önerilerine destek mi?

Champagne doğru karar 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanından sonra, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere sportif, ekomomik ve kültürel platformdaki uluslararası kuruluşlardan dışlanan Kıbrıslı Türkler 29 yıldır bu sıkı

A+A-

 

 

 

 

 

 

 

Champagne doğru karar

15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanından sonra, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere sportif, ekomomik ve kültürel platformdaki uluslararası kuruluşlardan dışlanan Kıbrıslı Türkler 29 yıldır bu sıkıntıyı yaşarken, zaman zaman bu izolasyonları aşmak için umutsuz çabalarına da devam ediyorlar.

Bu izolasyonların kalkmasının tek çaresinin Kıbrıs’ta çözüm olduğu bilinmesine rağmen, bu konunda tuzu kuru Kıbrıslı Rumların ayak sürçmesi, zaten böyle bir çözümü istemeyen Kuzey Kıbrıs’ta iktidarda bulunan Eroğlu-UBP önderliğindeki  “ÇÖZÜMSÜZLÜK DE ÇÖZÜMDÜR” yanlılarının tutumları dünyadan dışlanmamızın devam etmesini sağlıyor.

İşte, bu düşüncenin hakim olduğu Kuzey Kıbrıs’ta, Futbol Federasyonu başkanlığına seçildiği günden beri gerek içte, gerekse dışta olumlu icraatlar yapmaya başlayan Hasan Sertoğlu başkanlığındaki Futbol Federasyonu sporda da uygulanan bu izolasyonları aşmak için doru adımlar atmaya başladı.

Bu bağlamda, geçtiğimiz Mayıs ayında danışman olarak atadığı FIFA eski Dış İlişkiler Sorumlusu Jerome Champagne bu çalışmalarının sonuçlarını veya izlenimlerini anlatmak için, Perşembe günü bir basın toplantısı düzenlendi.

 

FIFA önerileri masada mı?

Futbol Federasyonu’da yer alan bu basın toplantısında, Futbol Federasyonu Başkanı Sertoğlu, Jerome Champagne, Futbol Federasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu Orçun Kamalı ile Futbol Federasyonu Hukuk Danışmanı Oğuzhan Hasipoğlu hazır bulundu.

Basın toplantısında, beş aylık çalışmalarını anlatan Mösyö Champagne, yaptığı görüşmelerin sonuçları ve izlenimleri hakkında yüzeysel bilgi verirken, belki de yanlış spekülasyonlara mahal vermemek için sorulan tüm sorularda her şeye rağmen umutlu olduğunu söyledi.

Ne var ki, bu sorulara verdiği yanıtların satır aralarında FIFA kurallarının ortada durduğunu, konunun Kıbrıs’ın tek yasal Futbol Federasyonu olan Kıbrıs (Rum) Futbol Federasyonu (KOP) ile yapılacak ya aracısız, ya da geçmişte olduğu gibi FIFA görüşmelerden geçtiğinin altını çizdi.

Basın toplantısındaki sorularda hiçbir açık vermeyen Jerome Champagne ile eski dostluğumuza güvenerek toplantıdan sonra yaptığım özel görüşmede, izolasyonların aşılması konusunda bazı tiyolar ve izlenmiler elde ettim.

 

Haydi Sertoğlu tarih yaz

Bu tiyolardan elde ettiğim izlenim, eski Futbol Federasyonu Başkanı Ömer Adal ile KOP Başkanı Gutsongomis’in, Jerome Champane’in de hazır bulunduğu ve mimarı olduğu FIFA başkanlığında Zürih’te yapılan toplantıdaki önerilerin masada olduğu oldu.

Ancak, o dönemlerde ve sonrasında KKTC Cumhurbaşkanlarının ve de belkide Türkiye Cumhuriyeti yetkilerin vetosuna takılan bu önerilerin bugün değişen koşullarda kabul edilme noktasına gelindiği izlenimini edindim.

Zaten, Futbol Federasyonu Başkanı Sertoğlu’nun göreve geldiğinde yer alan Mali Genel Kurul’da yaptığı konuşmada FIFA önerilerine değinireken, “eğer o dönemlerde ben görevde olsaydım, bu önerileri küçük bazı değişikliklerle kabul ederdim” diyerek, iddialı bir konuşma yapmıştı.

Bu konu üzerine, daha sonra görüştüğüm ve bu önerilerin neler olduğunu sorduğum eski Futbol Federasyonu Başkanı Ömer Adal, söz konusu önerilerin zamanın siyasal otoritelerinin reddettiği öneriler olduğunu bir kez  daha YENİDÜZEN’e şöyle açıklamıştı.

1.Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu tüm kurumlarıyla birlikte, Kıbrıs Futbol Fedarasyonu’nun üyesi olacak.

2.Kıbrıs Türk takımları KOP’un izni ile uluslararası maçlar yapabilecek.

3.Futbol takımlarının, Kıbrıs futboluna adaptasyonu için beş yıllık bir süre tanınacak. Kıbrıslı Türk teknik adamlar ve hakemlere yönelik kurslar ve seminerler düzenlenecek.

4.Bu konsensus, kesin bir anlaşma  değildir. Kıbrıs sorunu çözüldüğü günkü konjentür neyse, her iki Futbol Federasyonu yasal yerini alacak.

İşte, Jerome Champagne’nin bugünkü görüşmelerde sır gibi sakladığı ve temel olarak alınan esaslar 2008 yılında Zürih’teki toplantıda yapılan önerilerdir.

 

Champagne’den önerilere destek

Ancak, Jerome Champegne FİFA Başkanı Sepp Blatter ile ters düşmesi sonucu iki yıl önce bu görevinden ayrılmış, ve bir danışmanlık bürosu kurmuştur. Bu konularda, artık FIFA’da bir etkinliği kalmamıştır. Zaten, bu özel görüşmede FIFA Başkanı Sepp Blatter ile ters düştüğünü de ima etmiştir.

 

KOP ve Gutsongomis kilit konumunda

Yani, Champegne’nin FIFA’ya bu konunda hangi sıfatla baş vuracağı da müphemdir. Üstelik, Futbol Federasyonu Başkanı Sertoğlu’na sorduğum ve tatmin edici bir yanıt alamadağım bu konunda kilit konumunda olan Kıbrıs Futbol Federasyonu Başkanı (KOP) Gutsongomis ile görüşüp, görüşemeyeceğidir.

Champagne’de bu konunda Gutsongomis’in dışlanamayacağı ve KOP’un onayının da önemli olduğunu kabul ettiğini ve Gutsongomis ile Sertoğlu’nun görüşmesinin konunun çözümüne büyük katkı koyacağının altını çizdi.

Son olarak, Sertoğlu’nun Mali Genel Kurul’da söylediği gibi çözüm, bu önerileri bir-iki küçük değişiklik ile kabul etmesi konusunda Kuzey Kıbrıs yetkili makamları ve Türkiye Cumhuriyeti yetkilerini ikna etmesinden geçtiğidir.

 

 

 

 

Bu haber toplam 460 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler