1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MOBESE SİSTEMİ GELİYOR
MOBESE SİSTEMİ GELİYOR

MOBESE SİSTEMİ GELİYOR

‘Biri bizi gözetleyecek’ Kuzey Kıbrıs’ın sokak sokak kameralarla izleneceği, gerekli sistemin de alındığı iddia edildi. Kıbrıs Online Haber Sitesi’ndeki habere göre, Türkiye’de son yıllarda hızla yaygınlaşan kameralı tak

A+A-

 

 

 ‘Biri bizi gözetleyecek’

Kuzey Kıbrıs’ın sokak sokak kameralarla izleneceği, gerekli sistemin de alındığı iddia edildi.

Kıbrıs Online Haber Sitesi’ndeki habere göre, Türkiye’de son yıllarda hızla yaygınlaşan kameralı takip sistemi kısa bir süre sonra Kuzey Kıbrıs’ta da devreye girecek.

MOBESE kısa adıyla bilinen ülke geneline kurulacak kameralarla tüm insan ve araç hareketlerinin canlı olarak izleneceği ve kaydedileceği sistem araç plakalarını takip etme özelliğine de sahip olacak.

 

SİSTEM TAMAM!

Sistemle ilgili projenin tamamlandığı hatta sistemin alımının da gerçekleştirildiği, kısa bir süre sonra ülke geneline kameralı takip sisteminin kurulmaya başlanacağı öğrenildi.

Polis Genel Müdürü Ahmet Zaim’in, artan suçlara karşı ne yapıldığını sorulması üzerine verdiği yanıt, gündemi kısa bir süre sonra yeni bir tartışmanın işgal edeceğinin ip ucunu vermişti.

 

ZAİM ‘MODERN TEKNOLOJİ KULLANILACAK’ DEMİŞTİ

“Bazı sistemlerin TC Emniyet Genel Müdürlüğü’nden buralara aktarılması konusunda yakın gelecekte işbirliğimiz olacaktır” diyen Zaim’in sözleri ülkenin Türkiye’de yaygın olarak kullanılan kameralı gözetleme sistemini akla getirdi.

Rütbe devir teslim töreninde konuşan Polis Genel Müdürü Ahmet Zaim, suçun önlenmesine modern teknolojinin kullanılması için gerekli çabanın harcanacağını, bu hedefle ulaşılmak için durmadan çalışılacağını da söylemişti.

 

HAVANİK: “MOBESE GÖZETLER, BİZİM İŞİMİZ DEĞİL”

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na bağlı, Trafik Birimi Yönetici Yardımcısı Ahmet Havanik, İç İşleri’nde birimin ‘hız kameraları’ ile ilgilendiğini, ‘MOBESE’ kameraları ile bir ilgisi olmadığını belirtti.

“MOBESE gözetler… Güvenlik içindir” diyen Havanik, MOBESE’nin polis tarafından kullanılan bir sistem olduğunu da kaydetti.

 İçişleri Bakanlığı’na bağlı birimin ‘Hız ihlalleri’ ile ilgili sistemlerde projelere devam ettiğini belirten Havanik, mobil ve noktadan noktaya tespit sistemleri ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1692 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler