1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Minik Öğrencilere Vivaldi Dört Mevsim Şöleni
Minik Öğrencilere Vivaldi Dört Mevsim Şöleni

Minik Öğrencilere Vivaldi Dört Mevsim Şöleni

Okul öncesi çocuklara müzik yapmak müzikle onlarla birlikte olmak çok zevk vericidir. İşte bu nedenle, Lefkoşa Güzel Sanatlar Lisesi keman sınıfımla birlikte, Atatürk Meslek Lisesi Uygulama Anaokulunda idik. Keman öğrencilerim; Ayla Saygun, Didem Kor

A+A-

 

 

Çamay Çiçekseven’in sunduğu “SİM ART”

Pazar saat 19.30’da . Sakın kaçırmayın....

 

 

 

 

 

     Okul öncesi çocuklara müzik yapmak müzikle onlarla birlikte olmak çok zevk vericidir. İşte bu nedenle, Lefkoşa Güzel Sanatlar Lisesi keman sınıfımla birlikte, Atatürk Meslek Lisesi Uygulama Anaokulunda idik. Keman öğrencilerim; Ayla Saygun, Didem Korkmazcan, Vahide Özaktaş, Kardem Özdiken ve Beste Bilgeer’le birlikte zamanında ve günümüzde dünyanın en ünlü bestecilerinden Vivaldi’nin dört mevsim eserinden bölümler yorumladık. Dört yaş çocuklarına yaptığımız bu klasik dinletiyi çok dikkatle dinlemeleri ve güzel tepkiler göstermeleri dikkate değerdi. Piyano, keman, gitar ve diğer aletlerin çalınan ortamların hep diğer ortamlardan daha samimi ve sıcak olduğunu düşünmüşümdür ki, bunun da doğru olduğunu deneyimlerim hep gösterdi. İşte, bu deneyimi yeniden yaşamak çok güzeldi.

Gerçekten de müzik sevgisi en yalın olarak çocukta görebileceğimiz bir duygu. Müzik çocukken sevildiğinde kişi için yaşamın önemli ve renkli bir parçası haline geliveriyor. Tabii müzikle çocukken tanışmış olunması büyük bir avantaj. Bir kez daha yinelemek isterim. Müzik; Özellikle klasik müzik, dinleyeni, müziği yapanı ve yaşayanı zenginleştiren bir boyut. Yaşamın sıradanlığında kalmış olanlara baktığımızda, belki de gördüğümüz ilk eksiklik bu kişilerin müziğe uzak duruşlarıdır. O yüzden geç kalmadan çocuklarımıza müziği sevdirelim. Müziği yaşamlarının bir parçası haline getirmeleri için olanak sağlayalım. Biz de içinde olalım. Müzikle yaşayan bir insan kendiyle ve toplumla barışık olacaktır. İşte bu yolda, Atatürk Meslek lisesi Uygulama Anaokulu öğretmenlerini kutlamak istiyorum. Sim TV program yapımcısı değerli dostum Çamay Çiçekseven’in de bizimle birlikte olması çok ayrı bir değer kattı. Sim Tv de “SİM ART” Programını yapan Çamay, çocuklarla çok iyi dialoglar kurdu ve çocukları kendine çok sevdirdi bu kısa zaman süresince.

       3, 4, 5, yaşlarında çocukların, spontan hareketlerle tepki vermekten çok müziği, oturarak dinleme eğiliminde oldukları görülmektedir. Ki bu dinletimizde biz de bunu yakından gördük.

Bu özellik, okulöncesi çocuğuna dinleme ve sessiz kalma alışkanlığını da kazandırır.Çocukların, müziğe verdikleri tepkileri artan bir şekilde içselleştirmeleri ve bunu yaratıcı oyun ve arkadaşlarıyla sosyal ilişkiler kurma (örneğin dans etme ) şeklinde, geniş bir bağlamda kullanmalarıyla okulöncesi dönemde müzik etkinliği zenginlik kazanır. Okulöncesi dönem çocuğu için müzik ve dans, kendini ifade etme aracı olmanın ötesinde, onun sosyal gelişimi için de önemli bir etkinliktir. Çünkü çocuk, müzik eşliğinde arkadaşlarıyla daha kolay bir iletişim kurabilmektedir. Çok güzel bir gündü. Özellikle, canım oğlum Bartu’nun okulunda keman dinletisini öğrencilerimle birlikte gerçekleştirmek, güne çok daha güzel bir anlam kattı. Kalın sağlıcakla.

 

 

Bu haber toplam 1390 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler