1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Mimoza talibini bekliyor
Mimoza talibini bekliyor

Mimoza talibini bekliyor

İhtiyat Sandığı Dairesi’ne mahkeme kararı ile iade edilen ve 2 Temmuz’da ihale süreci dolmasına rağmen talibi çıkmayan Mimoza Otel ile ilgili Yönetim Kurulu önümüzdeki hafta yeniden bir araya gelecek.

A+A-

İhtiyat Sandığı Dairesi’ne mahkeme kararı ile iade edilen ve 2 Temmuz’da ihale süreci dolmasına rağmen talibi çıkmayan Mimoza Otel ile ilgili Yönetim Kurulu önümüzdeki hafta yeniden bir araya gelecek.
Otel’in profesyonel turizmcilere uzun vadede kiralanması veya satılmasına yönelik karar üretmeye çalışan İhtiyat Sandığı Dairesi, çıkış yolu arıyor.
YENİDÜZEN’e konuşan İhtiyat Sandığı Dairesi Müdürü Erman Yaylalı, Mimoza Otel’in yeniden turizme kazandırılması için çaba sarf ettiklerini açıkladı.

Yaylalı: “Mimoza, turizme yeniden kazandırılmalı, gelir kaybının önüne geçilmeli”
İhtiyat Sandığı Dairesi Müdürü Erman Yaylalı, Mimoza Otel’in yeniden turizme kazandırılması için çaba sarf ettiklerini belirtti.
Otel ile ilgili karar üretilmesi adına Yönetim Kurulu’nun önümüzdeki hafta yeniden bir araya geleceğini söyleyen Yaylalı, Otel’in atıl durumda olmasının hem bakanlık hem de Daire olarak üzücü verici bir durum olduğunu kaydetti.
Yaylalı, Otel’in profesyonel turizmcilere satılması veya uzun vadede kiralanmasının öngörüldüğünü aktararak, böylelikle gelir kaybının önüne geçilmesinin planlandığını dile getirdi.

Bakımsızlıktan dökülüyor
‘Atıl’ durumda olduğu için bakımsızlıktan dökülen Otel ise alıcı bekliyor.
2 yıldır üzerine tek bir çivi dahi çakılmayan Otel, kaderine terk edilmiş durumda.
Duvarları çatlayan ve her tarafı pislik içerisinde olan Otel’in ise yeniden turizme kazandırılması için ciddi maddi kaynak gerekiyor.

Tahliye edilmişti…
İşadamı Cafer Gürcafer’in kirasında bulunan ve ‘sözleşme şartlarına uyulmadığı’ gerekçesiyle tahliye kararı verilen otelin çalıştırılması ile ilgili ihale süresi 2 Temmuz’da tamamlanıyordu.
Mayıs ayında Merkezi İhale Komisyonu tarafından başlatılan ihaleye katılacak firmaların 2 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00’a kadar Maliye Bakanlığı’na teklif sunması gerekiyordu.
Ancak 1 milyon 240 bin Sterlin taban fiyatlı ihale için kimse teklifte bulunmamıştı.

Neler yaşanmıştı?
Geçmişte işadamı Cafer Gürcafer’in işletmesinde bulunan Mimoza Otel, sözleşme şartları yerine getirilmediği gerekçesiyle İhtiyat Sandığı’na geri iade edilmişti.
İadenin ardından ayni yıl otel ile ilgili yeniden ihaleye çıkılmış, ‘European Ltd’ isimli şirket ihaleyi 2012 yılında kazanmıştı.
Bu süre içerisinde gerekli yasal mevzuatların yerine getirilmemiş, ihale İhtiyat Sandığı Dairesi Yönetim Kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Bakanlar Kurulu onayına sunulmamıştı. 
UBP Hükümeti döneminde gerekli mevzuatlar yerine getirilmeyen ihale yasallaşmamış, süreç içerisinde ihaleye yönelik ilgili evraklar ve yönergelerin kayıp olduğu fark edilerek, yeniden ihaleye çıkılma kararı alınmıştı.
Otel ile ilgili Mayıs ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar ve İhtiyat Sandığı Dairesi Yönetim Kurulu tarafından yeniden ihaleye çıkılarak, Merkezi İhale Komisyonu’nda teklif kabulüne başlanmıştı. (YD-MHA)

Bu haber toplam 1412 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler