1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MİLLETVEKİLLERİ PROFESYONELLEŞMELİ'
MİLLETVEKİLLERİ PROFESYONELLEŞMELİ

'MİLLETVEKİLLERİ PROFESYONELLEŞMELİ'

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

A+A-

 

 

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

ZAMANLAMA HATASI

Brüksel’de yapılan eylemle ilgili soruyu değerlendiren 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, eylemlerin zamanlamasının önemli olduğunu anlattı. Talat, bu tür eylemlerin dünyanın bizi haklı gördüğü ortamlarda yapılabileceğini, yoksa çözümsüzlüğün sorumluluğunun Rum tarafıyla eşit oranda paylaşıldığı bugünlerde bir işe yaramayacağını söyledi.

Talat, eylemin Kıbrıs sorununun çöktüğü ve AB’nin Güney Kıbrıs’la her türlü işbirliğini geliştirdiği bir ortamda yapıldığına dikkat çekerek, bu açıdan da zamanın uygun olmadığını ifade etti. Talat, söz konusu eylemin çeşitli vesilelerle KKTC Devleti tarafından düzenlendiğinin duyurulduğuna da işaret etti ve bu durumun eyleme gölge düşürdüğünü söyledi. Sivil toplum örgütlerinin eylemlerine destek çıkılabileceğini, ancak bunların “dümbür-düdük” edilmemesi gerektiğini anlattı. Talat, “maksat üzüm yemek, yani AB’nin ve dünyanın dikkatini haklılığımıza ve izolasyona çekmek olsaydı devlet desteği sır gibi saklanırdı, ancak konudan siyasi rant devşirme hedefi güdülünce hükümet eyleme sahip çıkma aymazlığına düştü” dedi.

Konu ile ilgili başka bir soru üzerine Talat, kefenli eylem yerine eylemi daha pozitif kılacak şeyler yapılmasının daha doğru olabileceğini söyledi.

AĞLAMAYA GEREK YOK

Rum tarafının Dönem Başkanlığını alacağının önceden bilindiğine dikkat çeken Talat, Türk tarafından tuhaf açıklamalar yapıldığına dikkat çekti ve ağlayıp sızlamaya gerek olmadığını çünkü bunun daha önceden bilindiğini belirtti. Talat, “Rum tarafının dönem başkanlığını üstleneceği 1 Temmuz’dan sonra herkesin kendi yoluna gideceği böbürlenmesi ne oldu? Bakın bugün gelecekteki görüşmelerin nasıl olacağı hususu konuşulmaya devam ediyor. Demek ki Kıbrıs sorunu çözülmeden Kıbrıs sorunundan kurtulmak mümkün değilmiş” diyerek sözlerini sürdürdü.

REKABET

Kıbrıslı Rumlarla Türklerin birbirine karşı  güvensizliğinin nasıl aşılacağı yolundaki bir soru üzerine Talat,  KTHY’nin var olduğu dönemde “Kıbrıs Hava Yolları”yla var olan eşitliği örnek göstererek, güvenmekten çok, eşit temelde rekabet edecek güce ulaşılması gerektiğini, çalışmaları buna yoğunlaştırmak gerektiğini söyledi. İki halkın birbirine güveninin ise eşitliğimizi pekiştirici bir etkisi olacağını anlattı.

EKONOMİK DURUM

Şu anda KKTC’deki ekonomik durumu nasıl gördüğü yolundaki bir soru üzerine 2. Cumhurbaşkanı Talat, uygulanan paketin ekonomiyi gerilettiğini, bütçe dengelerini dahi kuramadığını belirtti. Bu dönemde maaşların artırılmadığını, böylece piyasaya düşen paranın azaldığını, esnafa ve yatırımcıya daha az destek verildiğini söyleyen Talat; ekonominin gelişmediğini, bunu iddia edenlerin gerçeği söylemediğini belirtti.

KARA PARA

Toplumdaki kara para ilişkileri hakkında bir soruyu değerlendiren Talat, bu konuda  kendi dönemlerinde kara para aklayan ülkeler listesinden çıkmak için büyük çaba harcandığını ve başarıldığını, tekrar bu duruma düşülmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

DÜNYANIN UYARISI

2. Cumhurbaşkanı Talat, vatandaşların Kıbrıs sorunundaki görüşleri üzerine, esas yanlışa 2002 Kopenhag zirvesinde düşüldüğünü anlattı. Orada Türk tarafının anlaşmayı sonuçlandırmayı reddettiğini hatırlatan Talat,  “Bize yaratılan muhteşem imkanı kendimiz reddettik” dedi. Talat, o dönemler dünya ülkelerinin ve uluslararası kuruluşların Denktaş ve Eroğlu’na bunu reddetmemeleri konusunda çeşitli uyarılar yaptıklarını, aksi durumda Rum tarafının AB’ye alınacağını söylediklerini belirtti.

İÇ SORUNLAR

Başkent belediyesindeki sorunları değerlendiren Talat, hükümetin derhal tedbir alması gerektiğini, hükümetin yeterli yetkisi olduğunu kaydetti.

Yaz aylarının sıcağına dikkat çeken Talat, çöp sorununun bu aylarda daha çok önemsenmesi gerektiği üzerinde durdu.

SU AKAR BİZ BAKARIZ

Lefkoşa’daki arıtma sularının Mağusa’ya  kadar ulaştığına dikkat çeken Talat, “Su akar biz bakarız” dedi. Mağusa Belediyesinin, haklı olarak, akan suyun önünü kapattığını, bundan Mesarya köylerinin etkileneceğine de vurgu yapan Talat, bu durumun hastalıklara  ortam hazırlayabileceğini ifade etti.

 

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Siyasal sistemimizde çok ciddi zafiyet olduğunu söyleyen Talat, bu nedenle başkanlık sisteminden yana olduğunu söyledi. Talat yasama ile yürütmenin iç içe girdiğine dikkat çekerek bunun böyle olamayacağını belirtti.

Hükümetin onayının olmadığı bir hususun yasalaşamayacağını belirten Talat, “Hani de yasama ve yürütme ayrıydı” diye sordu.

Hükümetin önceliği olmaması nedeniyle birçok önemli yasanın yapılamadığına dikkat çeken Talat, birçok kentte, birçok apartman ve evin kanalizasyona bağlı olmadığını söyleyerek bu konuda yapılması gerekenin yasa değil, sadece bir tüzük olduğunu ancak bunun bile bir türlü yapılamadığını anlattı.

VEKİLLER

Bir başka soru üzerine Talat, milletvekillerinin kesinlikle profesyonel olması, başka iş yapmamaları gerektiğini söyledi. Talat, parlamentonun profesyonelleşmesi ile yasaların daha iyi yapılabileceğini belirterek, bölgecilik zihniyetinden de uzak olunmasını gerektiğini kaydetti ve  tek bölge sisteminin yararlı olacağını ifade etti.

ERKEN SEÇİM

Bir başka  soru üzerine  erken seçim beklemediğini, bunun ancak 2013’te olabileceğini düşündüğünü söyleyen 2. Cumhurbaşkanı, ancak bu sürede her şeyin daha kötüye gideceğini kaydetti.

Talat, bu yıl sonunda UBP kurultayının yapılacağını da hatırlatarak bunun için silahların kuşanıldığını, bombaların, mayınların hazırlandığını belirterek, bundan önce erken seçimi konuşmanın mümkün olmadığına inandığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 574 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler