1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MEVZUAT TAMAM
MEVZUAT TAMAM

MEVZUAT TAMAM

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye'de nükleer santral kurulması için gerekli olan düzenlemeleri tamamladı. A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kurulun bu haftaki toplantısında Akkuyu'da nükleer santral yapacak olan Rus şirketin asgari

A+A-

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye'de nükleer santral kurulması için gerekli olan düzenlemeleri tamamladı.

 

A.A muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kurulun bu haftaki toplantısında Akkuyu'da nükleer santral yapacak olan Rus şirketin asgari sermaye oranı ile Kuruma yapacağı lisans başvurusunda yatırması gereken teminat mektubu belirlendi.

 

Buna göre Akkuyu'da kurulacak toplam 4 bin 800 megavat kurulu gücünde ve yaklaşık 20 milyar dolar yatırım yapılması planlanan nükleer santral için asgari 1 milyar 440 milyon lira sermayesi olan bir şirket kurulacak.

 

Şirket önümüzdeki aylarda EPDK'ya lisans başvurusu yaptığında 157 milyon 200 bin liralık banka teminat mektubu verecek.

 

TEPKİLERE RAĞMEN

 

Hatırlanacağı üzere, nükleer santralın Akkuyu'da yapılması Türkiye ile birlikte Kıbrıs'ta da  tepkilere  yol açmıştı. Nisan ayında Kıbrıs’ın her iki yakasından birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü, Ledra Caddesi’nde Akkuyu’ya inşa edilmesi planlanan nükleer santrali protesto etmişti. Eylemde, Türkiye’nin güneyinde bulunan ve Kıbrıs’a 90 km uzaklıktaki Akkuyu’ya inşa edilmesi düşünülen nükleer santralinin, gerek çevre, gerek doğal yaşam gerekse insan sağlığı için çok büyük tehlike arz ettiği vurgulanmıştı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1326 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler