1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MESLEKİ EĞİTİM HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR'
MESLEKİ EĞİTİM HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

'MESLEKİ EĞİTİM HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR'

Dün Brüksel’de başlayan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi parti temsilcilerine yönelik tanıtım seminerleri çerçevesinde Vasiliu katılımcılarla bir araya geldi

A+A-

 

 

AB Komisyonu’nun Eğitim, Kültür, Çok Dillilik ve Spordan Sorumlu Üyesi Andrulla Vasiliu:

 

“Mesleki eğitim hayati önem taşıyor”

 

 

 

AB Komisyonu’nun Eğitim, Kültür, Çok Dillilik ve Spordan Sorumlu Üyesi Andrulla Vasiliu, gelecekte, AB’deki işlerin yarısının, mesleki okul mezunları tarafından doldurulacağını söyledi.

Dün Brüksel’de başlayan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi parti temsilcilerine yönelik tanıtım seminerleri çerçevesinde katılımcılarla bir araya gelen Vasiliu, mesleki eğitimin çok önemli olduğunu, ancak AB’nin bazı üyelerinde, mesleki eğitimin başarısız öğrencilere verilen bir eğitim türü olduğu konusunda yanlış bir tutumu olduğunu belirtti.

AB’nin 2020 Stratejisi için beş hedef belirlediğine işaret eden Vasiliu, bu beş hedefin içinde en çok önemin eğitime verildiğini ifade etti.

Eğitim ile ilgili hedefler arasında orta eğitimini tamamlamadan okulu bırakan çocukların oranının azaltılması olduğunu vurgulayan Vasiliu, bir diğer hedeflerinin mesleki eğitimi AB’de yaygınlaştırmak olduğunu söyledi.

Vasiliu, “Bu konuda AB içerisinde en gelişmiş ülkelerden biri Almanya. Kıbrıs, İtalya, İspanya ve Malta gibi ülkelerde mesleki eğitime karşı ailelerin olumsuz bir yaklaşımı var” diyerek, bu konuda 7 Aralık 2010’da yayınlanan Brüksel Bildirisi ile aileler ve gençler arasında konu ile ilgili farkındalık yaratmak için çalışma başlatıldığını söyledi. Bildiri aynı zamanda mesleki eğitimin kalitesinin artırılması kararını da içerdiğini belirten Vasiliu, mesleki eğitime karşı duyulan antipati nedeniyle bugün pek çok üniversite mezununun işsiz olduğunu ifade etti.

“Üniversiteler ile piyasa arasında bir köprü olması gerek ki üniversiteler eğitim programlarını piyasanın ihtiyacına göre ayarlasın” diyen Vasiliu, AB içerisindeki yüksek işsizlik oranlarına rağmen, bilgisayar alanında mezun bulunmadığından dolayı pek çok işin doldurulamadığını sözlerine ekledi.       

 

“ÜLKEM İÇİN ÇALIŞMIYORUM”

Konuşması sırasında çalışmaları hakkında da bilgi veren Vasiliu, Kıbrıs (Güney) adına komisyonda yer aldığını ancak Kıbrıs (Güney)’ın çıkarları için değil, AB’nin çıkarları için çalıştığını söyledi. 7 kişilik bir kabinesi ve toplamda 4 bin 500 kişilik bir çalışma ekibi olduğunu anlatan Vasiliu, komisyon üyeleri göreve başlamadan önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne giderek orada ülkeleri adına çalışmayacakları ve hiçbir kurum ile kişinin etkisi altında kalmayacakları konusunda yemin ettiklerini belirtti.

 

     

 

 

Bu haber toplam 703 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler