1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MESAJLAR TOPLUM LİDERLERİNE
MESAJLAR TOPLUM LİDERLERİNE

MESAJLAR TOPLUM LİDERLERİNE

Kıbrıs Toplum Medya Merkezi (CCMC) 24 Eylül Cumartesi günü saat 15.00-20.00 arası Ledra Palace Oteli yanında, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk Toplum Liderlerine iletilmek üzere sesli mesajların kaydedileceği ‘Barış için Konuş’ festivali düzenl

A+A-

 

 

Kıbrıs Toplum Medya Merkezi (CCMC) 24 Eylül Cumartesi günü saat 15.00-20.00 arası Ledra Palace Oteli yanında, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk  Toplum Liderlerine  iletilmek üzere sesli mesajların kaydedileceği ‘Barış için Konuş’ festivali düzenliyor.  Bu mutlak barış etkinliğiyle halk ve sivil toplum örgütleri, kutlama atmosferinde bir araya gelerek ‘Uluslararası Barış Günü*’nü kutluyor.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon Kıbrıs müzakerelerine ilişjkin son değerlendirme raporunda Sn Eroğlu’nu ve Sn. Hristofyas’ı  tekrardan sivil toplumla bütünleşmeye çağırarak sivil toplumun barış sürecine katkı koyma çabalarına vurgu yapmıştır. (8 Ağustos 2011).

 

 

Sivil toplumun çabalarına verdiği sürekli desteğin bir parçası olarak CCMC, özel olarak tasarlanmış ‘Konuşmacılar Köşesi’nde ziyaretçilerin, Liderlere iletilmek üzere barış için ifade etmek istedikleri düşüncelerini sözlü mesajlar halinde gün boyunca kaydedecek.

 

‘Barış İçin Konuş’  etkinliği çerçevesinde düzenlenecek film gösteriminin yanında, mangal, müzik, eğlence, tanıtım standları ve yarışmalar da yeralacak. Etkinlik ayni zamanda ara bölgede ilk kez olarak PeacePlayers-Cyprus tarafından düzenlenecek olan olan iki-toplumlu basketbol turnuvasına da ev sahipliği yapacak.

 

Festival ayrıca Radyo Mayıs ve Radyo Astra tarafından sağlanacak olan canlı radyo bağlantısıyla dinleyicilerle buluşacak. Gerçekleştirilecek olan radyo programı Radyo Mayıs ve Radyo Astra tarafından iki toplumlu ortaklık çerçevesinde hayat bulan  ‘Anahtar Medya’ adı altında gerçekleştirilecek. Yeşil Hat üzerinden gerçekleşen işbirliğinin en iyi örneklerinden birini oluşturan program, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum  toplumlarında ayni anda canlı olarak dinlenebilecek.

 

CCMC çalışanlarından Katherine Kotsireas “Ledra Palace ara bölgesi daha önceleri yayalar, hastalar ve çalışanlar için bir geçiş bölgesiydi, oysa şimdi, CCMC’nin de yardımıyla birleşik Kıbrıs vizyonunu paylaşanların buluşma noktası haline geldi” diyerek bütün halkı bugünü unutulmaz kılmak için festivale davet etti.

 

Çocuklar için oyun köşesi ve her yaş grubundan katılımclar için farklı  etkinliklerin düzenleneceği

Festival çerçevesinde,  masa tenisi turnuvası ve The Elders Grubu’nun  Kıbrıs’taki kayıp şahıslar üzerine hazırladığı ‘Geleceğin İzinde Geçmişi Kazmak’ belgeselinin gösterimi de yapılacak. Bunun yanında ayrıca, Kıbrıs’ta faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin çalıştıkları alanlarla ilgili olarak bilgi sunacakları standlar da kurulacak.

 

1964 yılından itibaren varolan Birleşmiş Milletler Ara Bölgesi, Yeşil Hat boyunca 180 kilometre uzunluğunda olup, çoğu vahşi yaşam için cennet sayılabilecek 346 metre karelik bir alanı kaplamaktadır.  Son yıllarda, CCMC’nin de kurulmasıyla birlikte, ifade özgürlüğüne, yaratıcılığa ve medya üretimine güvenli bir mekan sağlamak için çalışan  toplum medyası öncülüğünde de birçok etkinliğe ev sahipliği yapmıştır.

 

*Uluslararası Barış Günü  her yıl 21 Eylül’de kutlanmaktadır

 

 

 

CCMC Hakkında:

Kıbrıs Toplum Medya Merkezi olarak kapılarımızı 2009 yılı sonunda, Kıbrıs’ta toplum medyasını teşvik etmek ve topluma mesaj iletebilme çabasında olan yerel kurumları ve grupları desteklemek amacı ile halka açtık. Merkez söz konusu desteğini gerek eğitim, kuruma özel destek, ekipman ödünç verme, video üretimi, fotoğraf çekimi, kamuya açık etkinliklerin yapılması ve online forumların oluşturulması; grekse de siz üyelerizme danışmanlık hizmetinin sağlanması şeklinde olabilmektedir.

KTMM insanları bir araya getirmeye ve azami derecede katılımcı olamaya çalışmaktadır. Bu sebeple merkezimiz, Lefkoşa’da ara bölgenin kalbinde, Ledra Palas’tadır.

 

Bu haber toplam 848 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler