1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MERKEZ BANKASI AÇIKLADI
MERKEZ BANKASI AÇIKLADI

MERKEZ BANKASI AÇIKLADI

KKTC Merkez Bankası Başkanlığı 'bavulla para" aktarma ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada özetle şöyle dedi

A+A-

 

 

KKTC Merkez Bankası Başkanlığı, KKTC’de şubeleri bulunan bir bankanın Lefkoşa Şube Müdürünün İstanbul’dan getirmek üzere bankasından teslim aldığı bir miktar parayla ortadan kaybolması olayının üzerinde ilk duyulduğu andan itibaren hassasiyetle durduklarını ve inceleme başlattıklarını açıkladı.

Bu para nakliyle ilgili Merkez Bankası’na bilgi verilmediğini veya izin alınmadığını kaydeden KKTC Merkez Bankası Başkanlığı, herhangi bir konuda usulsüz işlem yapan bankanın büyüklük derecesi ya da yerel banka veya şube bankası statüsünde bulunmasının konuya yaklaşımlarını ve değerlendirmelerini etkilemeyeceğini vurguladı.

KKTC Merkez Bankası Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada özetle şöyle dedi:

“KKTC’ye giriş ve çıkışlardaki nakit para hareketleri, Para ve Kambiyo Yasası’nın verdiği yetkiye dayanılarak Bankamız tarafından Tebliğ ile düzenlenmiştir. Buna göre: ‘Yolcuların KKTC’ye girişlerinde beraberlerindeki 10,000.- Euro veya muadili döviz veya Türk Lirasını aşan miktarlara yönelik olarak beyanda bulunmaları ve gümrük yetkililerinden temin edecekleri Nakit Beyan Formu’nu doldurmaları zorunludur.

Doldurulan forumların birinci nüshası beyan edene verilir, ikinci nüshası Gümrük Dairesi’ne, üçüncü nüshası ise KKTC Merkez Bankası’na gönderilir.” … “ KKTC’de faaliyet gösteren bankalar, 10,000.- Euro fevkindeki ülke haricine yapacakları para nakillerinde, KKTC Merkez Bankası’ndan temin edecekleri Ülke Haricine Para Nakil Beyan Formu’nu birinci nüshası Merkez Bankası’nda ve ikinci nüshası beyanda bulunan bankada muhafaza edilmek üzere düzenler.’

Kesin olan husus; bu para nakliyle ilgili Bankamıza bilgi verilmediği ya da bu konuda izin alınmasının söz konusu olmadığıdır. Herhangi bir konuda usulsüz işlem yapan bankanın büyüklük derecesi ya da yerel banka veya şube bankası statüsünde bulunması KKTC Merkez Bankası olarak duruşumuzu, konuya yaklaşımımızı ve değerlendirmelerimizi etkilemeyecek ayrıntılardır.

Konuya ilişkin Türkiye’deki yetkili kuruluşlarla da işbirliği içerisinde yürütülen ve yasal düzenlemeler göz önünde bulundurularak bahse konu banka nezdinde başlatılan incelemelerimiz sonuçlanmadan yapılacak açıklama ve yorumlar yanlış ya da yanıltıcı olabilir.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 823 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler