1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MENTAL ARİTMETİK EĞİTİMİ
MENTAL ARİTMETİK EĞİTİMİ

MENTAL ARİTMETİK EĞİTİMİ

Mental aritmetik eğitimi 4-13 yaş arasındaki çocuklarda, zeka gelişimi sağlayan bir zihinsel gelişim programıdır.

A+A-

                           

   Mental  aritmetik eğitimi 4-13 yaş arasındaki çocuklarda, zeka gelişimi sağlayan bir zihinsel gelişim programıdır. Kağıt, kalem ve  hiçbir elektronik aygıt kullanmadan, sadece zihin  gücü ile hesap makinesi  hızında yapılan bir işlem sistemidir.

     Mental aritmetik eğitimi alan çocuklarda, beyin aktivitelerinin arttığı, beynin sağ ve sol loblarının birlikte çalışabildiği ve zekalarında (IQ) oldukça önemli gelişmeler olduğu gözlenmiştir.

     Günümüzde Japonya, ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika, İspanya, İtalya, İsviçre,Türkiye,Hollanda, Norveç… gibi  50’yi aşkın ülkede mental  aritmetik eğitimi verilmektedir.

     Uzun yıllardır uygulanmakta olan bu eğitim metodu ile çocukların mevcut potansiyelleri ortaya çıkarılarak onların;

-          Algı düzeylerinin artırılması

-          Konsantrasyon seviyelerinin yükseltilmesi

-          Hafızalarının güçlenmesi

-          Yaratıcılıklarının artması

-          Sağ ve sol beynin gelişmesi

-          Hızlı ve doğru hesap yapabilme becerilerinin gelişmesi sağlanmaktadır.

     Eğitimin ilk aşamasında, öğrenciler abaküs dilinde sayıları parmaklarıyla saymayı ve abaküs kullanımını öğrenir. 2. Aşamada sayıların abaküs üzerinde nasıl gösterildiğini ve abaküsle işlem yapmayı öğreniyorlar. Abaküsün kaldırıldığı bir sonraki aşamadaysa  öğrenciler, zihinlerinde oluşan abaküs görüntüsü ile aritmetik işlemleri zihinlerinden hesap makinesi hızında çözebilme yeteneğine ulaşıyorlar.

     Mental aritmetik eğitiminde gerçek amaç; öğrencilerin aritmetik işlemleri hesap makinesi hızında yapmalarını sağlayarak, program süresince  zeka kapasitelerini maksimum seviyeye çıkarmaktır.

     Okuldaki ezberci eğitimden farklı olan bu yöntem, okuldaki matematik eğitimiyle çelişmediği gibi aksine desteklemekte ve okulda verilenlerin çok daha kolay öğrenilmesini sağlamaktadır. Mental aritmetik eğitimi almış öğrenciler, matematik becerilerinde arkadaşlarından daha üstün bir performans sergiler. Bu başarı öğrencilerin diğer derslerine ve tüm yaşantıları boyunca alacakları eğitime önemli  katkı sağlar.

     Okuldaki eğitim sistemi sol beyni esas alan ezberci bir eğitimdir. Mental aritmetik programı beynin hem sol  hem de sağ lobunu uyararak zeka gelişimi sağladığından, okuldaki matematik dersinde başarılı olamayan öğrencilerin belli bir süre sonra ders başarıları ve buna bağlı olarak da özgüvenlerinin artması sağlanmaktadır.

     Sadece iyi olmanın değil rakibini geçmenin de önemli olduğu eğitim dünyasında ,  mental aritmetik eğitimi sayesinde zeka kapasitesi , şu an bulunduğu seviyeden daha üst düzeye taşınan çocuk , önce ilkokuldaki  matematik dersinde başarılı olurken, daha sonra bu başarısını lise ve üniversite sınavına da taşıyabilir.

 

Mehmet Kamiloğlu

 


( Mental Aritmetik’in  yeni eğitim yılında Girne’de “Aloha Mental Aritmetik” isimli bir merkez tarafından eğitimine başlanacaktır. )

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 948 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler