1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Memleket halleri...
Memleket halleri...

Memleket halleri...

Başbakan “kim ne derse desin, yapacağız” demişti Yedikonuk’taki petrol dolum tesisi için ama Yedikonuk’tan vazgeçildi. Ama Yedikonuk’tan… Gemikonağı, Kalecik daha gündemde… Demek ki mücadele bitmedi. *** Gemikon

A+A-

 

Başbakan “kim ne derse desin, yapacağız” demişti Yedikonuk’taki petrol dolum tesisi için ama Yedikonuk’tan vazgeçildi. Ama Yedikonuk’tan… Gemikonağı, Kalecik daha gündemde… Demek ki mücadele bitmedi.

***

Gemikonağı gündeme gelince bölgeliler ayaklanıyor… İyi de yapıyorlar ancak Yedikonuk da gündemdeyken tepkilerini koymalıydılar… İnisiyatif’in içinde olmalıydılar. Şimdi sıra onlara geldi. Gemikonağı’nı Yedikonuk için mücadele içinde ben göremedim ama Yedikonuklular, o bölgenin halkı şimdi Gemikonağı’na veya herhangi bir bölgeye yapılmaması için tepki koyacaklar diye umuyorum. Bu gibi olumsuzlukların hepimiz için olduğunu düşünerek, ülke için, toplum için mücadele vermeli.

***

Gönyeli Belediyesi nihayet Kenan Evren Caddesi ismini değiştirdi. Biraz geç oldu ama iyi oldu. Çağdaş bir kent yaratma uğraşı veren bir Gönyeli Belediyesi’nin böyle bir isimle cadde ismi de olsa anılmasının yanlışlığı ortadan kaldırılmış oldu. Başka yerlerde, başka Belediyelerde de belki gözden kaçan Kenan Evren veya Evren caddesi gibi isimler veya diğer darbecilerin isimleri vardır. Bir an önce temizlenmeleri iyi olacaktır.

***

Gönyeli’de cadde ismi icraatı yapılırken Lefkoşa’da ne yazık ki Belediye battı. Batırıldı. Suçu sadece Başkanın değil, hükümetin de… Denetlemeyenlerin de… 2 aylık maaşlar sonunda ödendi ama bir hafta sonra başka bir maaş ödemesi var. Cemal başkan “sendika çalışsın, maaş paralarını vatandaştan toparlasın” derken görülüyor ki ay başında yine Belediye önünde ateş yakılacak.

***

Öte yandan Sayıştay raporunu açıkladı. Sayıştaylık “suç işlendi” dedi. Belediye Meclisi’nin onayı olmadan alınan krediler olduğu, bu kredilerin proje için değil, cari harcamalar için kullanıldığı, yasa dışı olduğu, alınan paraların nereye gittiğinin belli olmadığı raporlanıyor ve Hukuk Dairesi’ne havale edileceği belirtiliyor.

***

UBP’li milletvekilleri bile artık UBP yönetiminden ve icraatlarından rahatsız. Bunun için de yazı hazırladılar ve Başbakan’a iletecekler. Beş kişiden fazla olduğu söylenen bu UBP milletvekilleri ‘Hükümetin temsilcilerinin Meclis toplantılarına katılmadığından, UBP Milletvekillerinin yeterince bilgilendirilmediğinden, yasaların komitelerde yeterince tartışılmadığından, milletvekillerine bilgi verilmeden Meclis’e gönderildiğinden, Petrol Dolum Tesisi’nde ısrar edildiğinden, Dış Türkler Birimi kurulması ve başına Ejder Aslanbaba’nın getirilmesinden’ rahatsızlar.

 

***

Yani memleket tam bir keşmekeş. Sadece Lefkoşa Belediyesi değil özellikle bazı UBP’li belediyeler de Lefkoşa Belediyesi’nin peşinden gelmeye aday… Ve sadece belediyeler değil, UBP hükümetinin yönettiği bu devlet! de çoktan battı zaten… Her ay kamu maaşlarının ödenip ödenmeyeceği konuşuluyor. Bu ay da konuşulmaya başlandı zaten… Artık insanlar ceplerine her ay girmesi gereken paradan bile emin değiller.

 

***

Başbakan da Maliye Bakanı da “ekonomi uçtu, KKTC kanatlandı” demeye devam etsinler. Ama belki de doğru, uçup gitti de ondan biz devlet mevlet göremiyoruz herhalde…  

 

 

     

 

 

 

Bu haber toplam 762 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler