1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MELİZ RESTAURANT
MELİZ RESTAURANT

MELİZ RESTAURANT

Günümüzdeki restorant mekânlarının hizmetlerini tanımlayacak olursak bunlar her kesime ve bütceye hitap edecek kalitededirler.

A+A-

 

 

 

19 YILDIR HİZMET VERİYOR

FAST FOOD’tan SLOW FOOD’a BİR MEKÂN

 

 

Zekai ALTAN

 

Günümüzdeki restorant mekânlarının hizmetlerini tanımlayacak olursak bunlar her kesime ve bütceye hitap edecek kalitededirler. Bugün take away veya fast food olarak bilinen mekânlar kısa süreli veya çok hareketli zamanlarda yeme içme ihtiyacını giderirler. Sandviç, hamburger veya döner gibi yiyecekler bunların başında gelir. Uluslararası alanda bir zincir işletme olanlar da tek ürün üzerinde standart bir lezzet, işletme ve kaliteye yönelik hizmet vermektedirler. Fast food’a karşı bir de slow food vardır. Bu model tam anlamı ile otantik mutfakların kullanımı yani sürdürülebilir bir biçimde kullanılması ve sağlıklı hızlı bir yemek yerine ağır ve yavaş bir yemek yemeyi öngören bir model. Dünyada gelişmektedir. Hatta slow city olarak da gelişmeye başlamıştır. Araba yerine bisikletler ön plana çıkarılmakta. Bizde anlamsız kentleşme mantığı ile başlayan yaşamda slow food denilen olgu tamamen ortadan kalkacak gibi. Üretim yerine tüketim ve bunu da fast food işletmeleri ile desteklenecek bir modele doğru gidiyoruz. Bir üniversite, okul, kurum kantin ve büfelerinde bunu anlayabiliriz ancak yaşamımız içerisinde bunu bir yaşam biçimi olarak görmek çok farklı bir olgudur. Bugün kentlerin birçok yerinde fast food’u görebiliriz. Bir taraftan da hem fast food hem de slow food işletmeciliğini yapan işletmeler de vardır. Bunlardan biri de Meliz Restorant.

 

MELİZ RESTORANT

Meliz restorant Lefkoşa’da Metropol Supermarket ana yolu üzerinde. Taşkınköy’de. Ben Meliz restorantı küçük bir fast food mekânı olarak hatırlıyorum. Bin dokuz yüz doksan üçten beridir hizmet veriyor. Tam on dokuz yıl. Tavuk ve döner üzerine idi. Çok uzun yıllar sonra buraya uğrama fırsatı buldum ve uğradım. Ailem ile birlikte. Şaşırdım desem inanın. Çok güzel bir mekân yaratıldı. Burada fast food ile slow food bir arada kullanılmakta. Restorant mekânının  düzenlenmesi de bu yönde. Önceden düşünülmüş olduğu belli. Dış alanda çok büyük bir kauçuk ağacı ve altında da masa ve sandalyeler. Mekânın girişinde kasiyer ve karşısında da çok uzun olarak kurulmuş döner ocaklı, pizza fırınlı ve mangallı standlar. Oturma alanı da oldukça geniş. Tam karşınızda da lahmacun pide fırını. Türk, Kıbrıs ve İtalyan mutfağı birarada. İster paket servisi, isterseniz oturarak rahat yemek alabileceğiniz bir mekân. Personel de üniformalı. Masalar kuversiz. Mekân ayni zamanda hijyenik. Başkentte alternatif bir mekân veya bölgede alternatif oldu. Günün her saati buradan hizmet alabilirisiniz. Paket servisine kadar.

 

MÖNÜ VE LEZZET

Mönü planlaması üç ülke mutfağından. Fast food ve slow food olarak belirlendi. Sunulan mönülerin hazırlıklarını ve yapılışlarını çok rahat görebilirsiniz. Size bunlar güven verir. Hijyenik açıdan çok güzel bir hizmet. İç mekânda standların üzerinde fotoğraflı mönüler ile fiyatları. Ayrıca sade ve anlaşılabilir bir dilde hazırlanmış mönü kartları fiyatlandırılmış. Buradan damak tadınıza uygun mönüyü seçebilirisiniz. Bütçenize uygun olanı da. Hareketli bir mekân. Masada oturup yemek yiyenlerden paket servisi almaya gelenler ile diğer taraftan paket servisini yetiştirmek isteyen personelin hareketi çok açık bir biçimde göze batar. Tabii böyle hijyenik ve lezzetli mönüler sunan mekânda da bu olmalıdır. Ailemle gittiğim mekanda seçimimizi yaptık. Oğlumun damak tadı bayağı güzel. Nişanlısı Dilek ile birlikte grill chıcken salad siparişini verdiler. Oldukça büyük tipik bir a la carte bir tabak içerisinde sunuldu. Doyurucu ve aynı zamanda da gösterişli bir sunum. Diğer mönülerimiz standart döner ve tavuk ızgara. Bu arada mönüde sunulmakta olan bıldırcın kebabı da ayrıca dikkatimi çekti. Burada tam anlamı ile farklı damak ve ülke lezzetlerinden örnekler sunulmakta. Salatası ile servis edilen mönülerin garnitürleri de pilav çips ve turşu. Doyurucu. Bu mönüden doymamak mümkün değil. Fiyatları da makul. En önemlisi de temizliği. Güleryüzlü hizmei de ayrı bir özellik. Lefkoşa’da uğrayacağınız bir mekan. Hem de birçok fast food ve slow food mönüsünü alabileceğiniz bir mekan. Her gün de farklı Kıbrıs yemekleri mönüsü sunulmakta. Farklı. Pazartesinden Cumartesine kadar. Pazartesi nohut, musakka ve pilav. Salı kurufasulye, İzmir köfte ve pilav, Çarşamba tavuk haşlama, parmak kebabı ve pilav, Perşembe kıymalı ıspanak, orman kebabı ve pilav. Cuma taze fasulye, tavuk sote ve pilav ve Cumartesi de güveç, bezelye ve pilav. Ana yemek olanlar 10.00 TL pilav ise 3.00 TL. Özellikle küçük Lily yemeği çok sever ve küçük bir Gurme. Onun yemek aşkını bir görün. Adeta yemek için bayram eder. Anne ve babası Nitovikla oteldeki sohbetimizde Meliz restorant hakkında benimle konuşurken kendisi de arada bir restorantın mönüsünü soruyordu. Oldukça meraklı. Ve bu restoranta gitmeyi planlıyordu. Bu haftaki Meliz restorantın mönüsünü bir de Lily ve ailesi tatacakmış. Bakalım Lily ne düşünecek. Ve neler yorumlayacak.

Tavsiye ederim.

 

MÖNÜ

BILDIRCIN KEBAP: 18.00 TL

TAVUK DOLMA. 15.00 TL

ET DÖNER SERVİS: 20.00 TL

İSKENDER SERVİS: 20.00 TL

ET ŞİŞ SERVİS: 22.00 TL

ŞEFTALİ KEBABI SERVİS: 22.00 TL

PASTIRMA PİDE: 11.00 TL

MUTFAK: KIBRIS, TÜRK VE İTALYAN

İÇECEKLER

KOLA: 2.5 TL

AYRAN: 2.00 TL

BİRA: 5.00  TL

 

 

TEL: 225 67 05 – 225 41 62

ADRES: ŞHT. MEHMET ALİ ARPA SK. NO. 3 TAŞKINKÖY.

KAPASİTE:

 İÇ ALAN: 40

DIŞ ALAN: 40

SERVİS SAATLERİ: 10.00-22.30

KAPALI GÜNLER: PAZAR

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 5781 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler