1. HABERLER

  2. DERGİLER

  3. Mehmetcik Belediyesi Bafra Bostan Beach Restaurant
Mehmetcik Belediyesi Bafra Bostan Beach Restaurant

Mehmetcik Belediyesi Bafra Bostan Beach Restaurant

Mehmetcik Belediyesi Bafra Bostan Beach Restaurant

A+A-

 

Zekai Altan

Restorantıın adı  “Mehmetcik Belediyesi Bostan Beach Restorant”. Snack Barın da “Luma Bar” olarak adlandırılmıştır. İsimlerin seçiminde de kültürel, ekolojik ve sosyal içerikler dikkate alındı. Bostan adının verilmesinin nedeni; yıllar öncesinden bugüne kadar geçen sürede Bafra denizi açıklarında denizden çıkan karpuzlar ve yine bölgede var olan bostanlar nedeni ile buraya bostan denizi denilirdi. Hatta 1974 yılı öncesi Mehmetcik ve civar köylüleri bu karpuzu yerlerdi.

CEMAL USTANIN YARATTIĞI DENİZ ÜRÜNLERİ LEZZET TUFANI


Bu ekolojik olguyu isim vererek yaşatıp tanıtmayı hedeflediler. Luma ise küçük bir koy ve burada bölge halkı hayvanlarını halen daha burada yıkamaktadırlar. Çok yıllar öncesinden bugüne kadar başta Mehmetcik (Galatya) köylüleri tarafından herhangi bir işe yaramayanlara veya beceriksiz olanlara halk dilinde “bunu yapamassan da gid düş lumaya” sözü de Mehmetcikte çok yaygın olarak kullanılan bir deyiştir. Ve Luma da bu yakıştrma ve hayvan yıkama fonksiyonu ile tanıtılıyor. İsimlerin biraz da önemine değinelim. İşte turizmdeki tanıtımın en önemli özelliği. Yöresel tarihi, kültürel ve ekolojik varlıkların kullanılması. Bir ülkenin bu özelliklerini tanıtmadan yapılan çalışmalar ülkeye fazla bir katkı sağlamaz.

MÖNÜ VE LEZZET

Bostan Beach restorant personeli güleryüzlü. İnanılmaz özverili. Hani hata yaparak hatamızı nasıl telafi ederiz anlayışı ile hizmet veriyorlar. Hizmetlerinde kusur olmaması için tüm iyi niyetleri ile hizmet veriyorlar. Restorantın yeni ahçısı Cemal usta ise işe sağlam başladı. Tüm becerisini ortaya koyuyor. Burada en önemli değişim ise mönülerde. Özellikle deniz ürünleri. Yakında çok farklı tatlar tatacaksınız. Bostan Beach restorant ana binası çağdaş bir yapı. Klimalı. Hijyenik. Dış alan geniş çardaklarla düzenlendi. İster içeride isterseniz dış alanda yemeklerinizi alabilirsiniz. Bir de Luma Snack Bar. Burada ise snack türü birçok yiyecek ve içeçeğinizi alabalirsiniz. Hamburgerden sandviçe kadar. Kışın kapalı. Mönüde neler tatabilirsiniz, deniz ürünlerinden karides, kalamar, ahtabot yahni, midye, elma dilimli, patates ile taze bir lahosun tadına doyamazsınız. Çipura, hoppa balık, levrek, balık şiş, sibya ızgara, sibya gavrılmış ve taze balık salatası. Bunlar denizürünleri. Benim tattığım karides, kalamar ve midye çok nefis. Kısa bir tadım yaptım. Yakında servise sunulacak olan deniz ürünü set mönüyü tatacağım. Ve yorumlarımı o zaman daha detaylı yapacağım. Aynı zamanda burada köy Kıbrıs mutfağına özgü tatar, pirohu ve el makarnası da servis ediliyor. Bu değişimi ve değişen lezzetleri mutlaka tatın. Cemal ustanın ve servis personelinin konukseverliğini yaşayın. Burada her türlü grup yemekleri de verilebilir. Yeni Belediye başkanı ortaya koyduğu vizyon ile daha çok işler başaracak. Eski başkan Beyazıt Adalıer’den aldığı bayrağı daha da ileriye götürecek.

TEL: 369 01 20-21-22
ADRES: BAFRA HALK PLAJI
SERVİS SATLERİ:
BOSTAN BEACH RESTORAN: 11.00-22.30

Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
Adres Kıbrıs 195. Sayısı

Adres Kıbrıs 195. Sayısı

Önceki ve Sonraki Haberler