1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. MEHMET ERTUĞ’DAN BİR KİTAP DAHA
MEHMET ERTUĞ’DAN BİR KİTAP DAHA

MEHMET ERTUĞ’DAN BİR KİTAP DAHA

Ertuğ, “Meddah Analı” isimli yeni kitabında, Kıbrıs Türk halkının önemli isimlerinden Aynalı’nın “meddah” yönünü öne çıkarıyor

A+A-

Gölge oyunu sanatçısı ve yazar Mehmet Ertuğ, yeni bir kiataba daha imza attı. Ertuğ, “Meddah Analı” isimli yeni kitabında, Kıbrıs Türk halkının önemli isimlerinden Aynalı’nın “meddah” yönünü öne çıkarıyor.

 

Mehmet Ertuğ’un Deniz Plaza yayını olarak çıkan “Meddah Aynalı” kitabını satın alanlara, Aynalı’yla ilgili bir de dvd hediye ediliyor.

 

Ertuğ’un, daha çok Aynalı’nın “meddahlığının” okuyucuya aktarıldığı “Meddah Aynalı” kitabında, Aynalı’nın yaşam öyküsü, okuduğu destanlardan bölümler, resimler, anekdotlar bulunuyor. Aynalı’yla ilgili dvd ise, Aynalı’nın bilinen tek hareketli filmi (Aynalı ve Yoğurtçu Musa), anlattığı Hasan Bulliler Destanı (dublaj) ve taklitli Aynalı anekdotlarından oluşuyor.

 

Gölge oyunu sanatçısı ve yazar Mehmet Ertuğ, yeni çıkan kitabıyla ilgili olarak TAK muhabirine verdiği bilgide, asıl adı “Mustafa Hüseyin İncirli” olan Aynalı’nın son zamanlara kadar sadece bir halk ozanı olarak bilindiğini belirtti.

 

“Gerçi okuduğu şiirlerin bazılarının kendine ait olduğu, bazı araştırmacılar tarafından belirlenmiştir” diyen Ertuğ, Aynalı’yı büyük üne kavuşturan Hasan Bulliler Destenı’nın yazarının ise, aynı yöreden, Baf kazasından olan ve sonraları İstanbul’a yerleşen Hafız Cemal Lokmanhekim olduğunu ve diğer destanların da değişik kişilere ait olduğunu kaydetti.

 

Mehmet Ertuğ, Aynalı’nın, Hasan Bulliler Destanı’nı ve yaklaşık 10 civarı diğer destanları, uzun ömrü boyunca durmadan dinlenmeden okuduğunu; halkın sevgilisi olduğunu anlattı.

 

“Meddah, taklitler yaparak, hoş hikayeler anlatarak halkı eğlendiren sanatçı demektir. Aynalı, bu tanımlamaya tıpatıp uyan bir kişiydi” diyen gölge oyunu sanatçısı ve yazar Mehmet Ertuğ, yaşamı boyunca Aynalı’ya “meddah” tanımlaması yapılmamış olsa da O’nun gerçek bir meddah olduğunu ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1152 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler