1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Medyadaki sorunlar tartışıldı
Medyadaki sorunlar tartışıldı

Medyadaki sorunlar tartışıldı

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ile Basın- Sen yetkililer “ Medya’ daki sorunları ve çözüm önerilerini” görüştü...

A+A-

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği ile Basın- Sen yetkilileri 27 Temmuz 2015 tarihinde bir toplantı gerçekleştirerek, “ Medya’ daki sorunları  ve çözüm önerilerini” görüştü...

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Lokali’nde yer alan toplantıda, Kıbrıs Türk Medyası ile Basın emekçilerinin gelecek güvencesini tehdit eden ülkemizdeki haksız rekabet koşulları ve ağır vergi yükünün de ortadan kaldırılması için Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin Hükümet Yetkililerine sunduğu çözüm önerilerinin bütünlüklü olarak ele alınması ve bir an önce uygulamaya konulmasının beklendiği bir kez daha vurgulandı.

Önerilerin kısmi de olsa yeni  hükümet programında yer almasının memnuniyet verici olduğunun dile getirildiği toplantıda, gazetecilere iş güvencesi, mesleki haklarını ve editoryal bağımsızlık sağlayan Basın- İş Yasası’nın uygulanması ve Çalışma Bakanlığı Müfettişlerinin bunun için gerekli denetimleri yapması çağrısında bulunuldu.
Özel sektörde iş akdi imzalanması konusunda yaşanan sıkıntıların da ele alındığı ve birçok kurumda halen iş akdi imzalanmadığı dile getirilen toplantıda, Basın İş Yasası’nda  da öngörüldüğü gibi akit imzalanmasının yasal bir zorunluluk olduğu dikkate getirildi.

İş Akdi imzalanmasının hem işçiye hem de işverene güvence sağlayacağı vurgulanan toplantıda, ileriki dönemde işyerlerinde akit imzalanması için çalışma başlatılacağı da dile getirildi.

Toplantıda, Medya Çalışanları’nın sosyal hak ve menfaatlerinin iyileştirilmesi, Basın- İş Yasası’nın tam olarak uygulanması  yönünde ortak mücadele yapılması da kararlaştırıldı... 

Toplantıda, TAK ve BRT Kurumu’nun durumu konusunda da görüş alışverişinde bulunuldu...

 

Bu haber toplam 1003 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler